şükela:  tümü | bugün
  • linkteki yazıda serdar tuncer tarafından, islam dinini kendine uydurmaya çalışanların kurmasını önerdiği din.

    yazının bir kısmını ekliyorum:

    ‘benim allah’ım hayvanların böyle katledilmesini(!) emretmiş olamaz’ diyen de, ‘benim inandığım allah dört eşle evlenmeye müsaade etmez’ diyen de, ‘allah katında din islam’dır dediğimiz zaman diğer inanç sahiplerine ayıp etmiş oluyoruz’ diyen de dini kendi aklına uydurmaya çalışmaktadır ve halt etmektedir. insan bir kez halt etmeye başladı mı; ‘masadan oturduğu gibi kalkabilene içki helal olur, zina nesil bozulmasın diye yasaklanmıştır zaten, korunana sıkıntı yoktur, rasyonel olarak bakınca faiz bu şartlarda olabilir, vergi zekâta sayılabilir aslında’ derken bir de bakarsınız ki ortada din kalmamış.
    kimse bu dine inanmak zorunda değil. kimse hayatını inandığını iddia ettiği bu dinin gereklerine göre biçimlendirmeye mecbur değil. biz kimseye neden namaz kılmıyorsun, oruç tutmuyorsun, kurban kesmiyorsun diye sormuyoruz. ama hiç kimse de kalkıp yaşamaya büzüğü yemedi diye bu dini kendine uydurmaya kalkmasın! kurun kendinize bir büzük dini, yazın bir kitap, belirleyin ibadeti yasağı kafanıza göre, oh mis, karışan mı var!
    karışmayız ama bunca yıllık din kardeşliğimizin hatırına küçük bir ricamız olsun, kitabınızın başına yazıverin: bundan böyle kebapçının kapısından girene boğa boynuzu!