şükela:  tümü | bugün
 • affınıza sığınarak belirtmek isterim kî, bvb bu lütfedip yazdıklarınızdan hiçbirisi değildir.

  bvb, tam ismi, “ballspielverein borussia 09 e.v. dortmund” olan bir kuruma âit kısaltmadır, ballspiel’in b’si, verein’ın v’si ile borussia’nın b’sinden ibârettir. yâni türkçesi; „dortmund borusya 09 top ile icrâ edilen sıporlar derneği“ gibi bir mânâya gelmektedir.

  şimdi müsâdenizle, bu kısaltma ve işbu kısaltma içinde geçen bir takım isim ve rakamlara dâir bildiklerimizi aktaralım. efendim, bu kısaltmada en ilgi çekici kelime „borussia“ tâbiridir. borussia tâbiri, prusya isminin geç dönem latincesi’ndeki karşılığıdır. şöyle formüle edebiliriz: (borusya=purusya)

  prusya, pruslar denilen bir halkın yaşadığı yörenin adıdır. roma döneminde ve öncesinde, baltık denizi kıyısında, bugünkü almanya’nın kuzey doğusu ile polonya’nın kuzey batısında kalan baltık denizi kıyılarında yerleşmişler vaktiyle. bu münâsebet ile pruslar, iskandinav halkları, finler, letler, yâni bugünkü isimleriyle letonya, estonya, litvanya’da yaşayan halklar hep akraba oluyorlar efendim.

  09, kısaca derneğin kuruluş yılı olan 1909’a ithâf edilmiştir. genellikle almanya’da bir gelenek hâline gelmiş bir uygulamadır bu, fc schalke 04, tsg hoffenheim 1899, bayer 04 leverkusen, hannover 96, mainz 05 ve sâir örneklerde de görülebildiği gibi…

  ukalâlığımızı hoş görürseniz, dortmund’un da kulübün kurulduğu şehir olduğunu söyleyelim, beğenen alsın, beğenmeyen kaçsın...