şükela:  tümü | bugün
 • diğer altcoinler gibi bitcoin forku olmayan kripto para birimi. 4 temmuz 2012'de lanse edilen para birimi cryptonight algoritması kullanmaktadır.

  kolayca kazmaya başlayım diyorsanız minergate çok basit bir gui sunuyor, kullanılabilir.
 • hâla işe yarayıp yaramadığını merak ettiğim altcoin. official forumunda hareket yok, windows wallet uygulamasında sürekli disconnected yazıyor. bilenler lütfen yeşillendirsin.
 • android tabanlı telefonlarınız ile günde 0,01 kazabileceğiniz para birimi. en verimli ikinci kripto para.

  ilki monero.
 • kenarda dursun diye 100 adet madenlediğim kriptopara. monero ile patlama yapmasını dört gözle bekliyoruz efendim.
 • bi miktar alıp soteye yattığım kripto para. 5-10 yıl dursun bir zararı yok.
 • maximum supply miktarına ulaşmasına az kaldı. piyasaya sürülebilecek en fazla bytecoin sayısı tamamlandığında 100 kat veya 1000 kat artması bekleniyor. şu an 1 tanesi 19-20 satoshi. 10k alıp pusuya yattım.

  (bkz: bitcoin ve altcoin kazanma yolları)
 • ön not: bytecoin ile ilgilenen herkesi resmi bytecoin türkiye telegram grubuna bekleriz: https://t.me/bytecointr

  2-3 senelik bir uyku evresinden sonra bu senenin temmuz ayında yeni jenerasyon tarafından devralınan, cryptocurrency. cryptonight algoritması üzerine geliştirilmiş ve modern cpu'larla efektif şekilde kazılabiliyor. gün itibari ile max supply'ın 99%'dan fazlası kazılmış vaziyette ve hepsinin kazılması fazla sürmeyecek.

  ----

  desktop wallet: https://bytecoin.org/downloads

  - bilgisayar bilgisi amatör düzeyde olanlara desktop wallet tavsiye etmiyorum. web wallet onlar için daha güvenli bir seçenek.
  - desktop wallet'ı indirdikten sonra açılır açılmaz bir wallet oluşturur ve senkronizasyona başlar. senkronizasyon süreci bitmeden wallet ile hiçbir transfer yapmayın.
  - ilk işiniz "encrypt wallet" a tıklayarak 16 haneli sağlam bir şifre belirlemek ve bu şifreyi bir kağıda yazmak olsun. genel bir kural olarak crypto wallet'larınızla ilgili şifre, key, seed vb. detayları dijital olarak saklamayın. bir not defterine yazın.
  - ikinci olarak "backup wallet" seçeneği ile wallet'ınızı bir kaç yere yedekleyin. bilgisayarınıza bir şey olursa bytecoin'lerinize ulaşabilmeniz için bu backup'a ihtiyacınızı olacak. bu backup'ı dropbox gibi cloud benzeri yerlere upload etmeyin. offline olarak saklayın.
  - senkronizasyon çok uzun sürebildiği için burada: https://blockchain.bytecoin.org/ blockchain'in en son halini her gün paylaşıyorlar. en son tarihteki blockindexes.bin ve blocks.bin dosyalarını (8gb civarında) bir download yönetici ile indirip bytecoin klasörüne*** kopyalayarak süreci hızlandırabilirsiniz. wallet'ınızdaki dosyaları değiştirmeden önce wallet uygulamasını kapatmayı unutmayın. kopyaladıktan sonra wallet'ınızı açtığınızda yarım saat kadar senkronizasyon yapar. wallet'ın alt kısmında "wallet synchornized" diyene kadar wallet ile transfer yapmayın.
  - alternatif olarak wallet klasörünüzü senkronize olduktan sonra bir harici diske yedekleyebilirsiniz. böylece bir sıkıntı durumunda blockchain'i sıfırdan indirmek zorunda kalmazsınız.

  *** bytecoin klasörünün yeri:
  windows:
  c:\users\%user_name%\appdata\roaming\bytecoin\

  osx/linux:
  ~/.bytecoin/

  osx'te finder'ı açıp cmd+shift+g yapın "~" yazıp enter'a basın. klasörü görebilmek için gizli dosyaları açmanız gerekebilir. bunu da terminal'den "defaults write com.apple.finder appleshowallfiles -boolean true ; killall finder" yazarak yapabilirsiniz.

  ----

  official web wallet: https://bytecoin.money/

  - önceleri vasat bir uygulamayken yeni güncelleme ile baya iyi bir wallet'a dönüştü.
  - bytecoin bakiyenizi usd cinsinden gösterebiliyor.
  - genel olarak exchange'ler, web wallet'lar hack'lenebilir. 2fa kullanın ve şifrenizi dijital ortamda saklamayın.

  ----

  kolay yoldan kazmak için: https://minergate.com/
  (linkler kesinlikle referanssızdır, refli link vermem vereni de sevmem.)

  - minergate hesabı açın. https://minergate.com/reg
  - minergate uygulamasını indirin: https://minergate.com/downloads/gui
  - uygulamaya kullanıcı adı şifrenizle giriş yapın. smart miner'i kapatın. "miner" sekmesinden "bcn"yi bulup yanında cpu ve gpu bölmelerinde maksimum thread sayısını seçip "start mining"e tıklayın.
  - kazdığınız her 20 bytecoin'de wallet sekmesindeki bytecoin bakiyesi artar. 100 bytecoin kazdığınızda https://minergate.com/internal adresinden bytecoin kısmında "withdraw"a tıklayıp wallet'ınıza aktarın.
  - önemli: minergate hashrate'inizin bir kısmını kendine saklar ve kazandığınız tüm coin'lerden 1% gibi bir kesinti yapar. fakat çok basit ve her platformda çalışan gui'si ile rakipsizdir.

  ----

  zor (ama daha kazançlı) yoldan kazmak için:
  xmrig kullanarak minergate'in 2 katına yakın hashrate alabilir ve daha fazla bytecoin üretebilirsiniz:
  miner: https://github.com/xmrig/xmrig
  pool: http://bytecoin.uk/
  örnek config dosyası: https://paste.ee/p/5dmxg

  windows için:
  - şuradan son versiyondaki gcc-win64.zip dosyasını indirip bir klasöre açın.
  - config dosyasını indirip aynı klasöre koyun. notepad ile açıp örnekteki adresi kendi wallet adresinizle değiştirmeyi unutmayın.
  - start.bat ile çalıştırın.

  os x için:
  - homebrew yoksa yükleyin. "homebrew install xmrig" ile xmrig'i yükleyin.
  - config dosyasını indirip yolunu bildiğiniz bir klasöre koyun. textedit ile açıp örnekteki adresi kendi wallet adresinizle değiştirmeyi unutmayın.
  - terminal'den xmrig --config=/path/to/config.json şeklinde başlatın.

  "h" tuşuna basarak aldığınız hashrate'in 2.5sn, 60sn ve 15dk'lık ortalamalarını ve ulaşabildiği maksimum seviyeyi görebilirsiniz. anlık istatistiklere http://bytecoin.uk/ adresinde "your stats" kısmına public wallet adresinizi girerek ulaşabilirsiniz.

  yine bytecoin.uk'de "estimate mining profits" kısmından aldığınız hashrate ile günde kaç bcn alabileceğinizi görebilirsiniz. burada max hashrate'i değil, 15dk'lık ortalamayı kullanırsanız daha gerçekçi bir sonuç alırsınız.

  ----

  satın almak isteyenler için exchange'ler:
  https://bytecoin.org/ecosystem

  - hitbtc ilk göze çarpan exchange. güvenilirliği konusunda bir şey diyemem fakat ben 10-15dk uğraşarak coinbase'ten hitbtc'ye bir miktar bitcoin aktarıp bytecoin'e çevirip wallet'ıma gönderebildim. herhangi bir onaylama süreci yoktu. transferler dakikalar içerisinde gerçekleşti. zaten girince göreceksiniz bytecoin transferleri jet hızında tamamlanıyor. türk exchange'lerden alacağınız bitcoin'leri hitbtc'ye aktararak bcn alabilirsiniz.
  - hitbtc'ye bitcoin transfer etmek için "account" tabındaki listede bitcoin'in yanındaki deposit linkine tıklayıp btc adresini öğrenebilirsiniz. transfer tamamlandığı zaman gönderdiğiniz btc "main account" kısmında durur. al-sat yapabilmek için onu "trading account"a geçirmeniz gerekiyor. sitede bunlar gayet basit ve anlaşılır.
  - "exchange" tabına geçip "instruments" kısmından btc tabını ve listeden bcn'yi seçiyorsunuz. "buy bcn" kısmından da alım yapıyorsunuz. buradan sonrası sizin trading bilgi ve becerinize göre değişir. uğraşmak istemiyorsanız "market" tabından "balance" ve "best ask" olarak görünen rakamlara tıklayarak o anda sistemde bulunan en düşük satış fiyatından alım yapabilirsiniz. ya da market fiyatının altından limit order vererek ucuza kapatma şansınızı deneyebilirsiniz. (exchange'lerde al-sat yapmadan önce nasıl çalıştıklarını iyice araştırıp öğrenmenizi tavsiye ederim.)
  - coin'lerinizi exchange'lerde tutmayın. bir sürü exchange battı. hangi exchange ne zaman batar, ne zaman çöker belirsiz. coinbase bile geçen günkü bitcoin düşüşü sırasında çöktü, saatlerce kapalı kaldı. exchange'lerde işlem yaptıktan sonra coin'lerinizi wallet'ınıza çekin.
  - aman diyim: gaza gelip hiçbir cryptocurrency'e evi tarlayı falan satıp basmayın. cryptocurrency piyasasında tutacağınız para her zaman kaybetseniz üzülmeyeceğiniz, yıkılmayacağınız miktarlar olmalı.

  ---

  kaynaklar:

  resmi web sitesi: https://bytecoin.org/
  resmi web wallet: https://bytecoin.money/
  resmi twitter hesabı: https://twitter.com/bytecoin_bcn
  resmi telegram grubu: https://t.me/bytecoinchat
  türkiye telegram grubu: https://t.me/bytecointr

  ----

  önemli not: kripto paralara yaklaşımınız para kazanmak, köşeyi dönmek vb. değil "hobi" olmalıdır. spekülasyonlara kanıp bitcoin ya da diğer kripto paralara yüklü miktarlarda yatırım yapmayın. harcadığınız rakamlar her kuruşunu kaybetseniz dahi üzülmeyeceğiniz rakamlar olsun. yasal zeminde çalışan borsalar dışında hiçkimse ile kripto para alışverişi yapmayın. size ücretsiz kripto para kazandıracağını iddia eden sistemlere ödeme yapmayın. kullandığınız exchange'ler, wallet'lar vb. kripto paralarınızı tuttuğunuz uygulamalara erişirken mutlaka 16 karakterli kompleks şifreler ve 2fa kullanın.
 • 1 ayda değeri 2,5 kat arttı.

  coinmarcetcap sıralaması 30. piyasa büyüklüğü an itibari ile 472 milyon $ ve değeri 0,0026 $.

  piyasada 183 milyar adet bytecoin dolaşımda. bitcoin in ise 16 milyon adet. piyasadaki bcn/btc oranı yaklaşık 10000. bu durumda bytecoin in reel değeri 1 btc / 10000 olmalı. şuan gerçek değerinin hayli altında seyir ediyor. altcoinlere olan talep her geçen gün arttığı için uzun vadede kesinlikle kazandıracak. üstelik yakın zamanda maksimum adete ulaşacak ve arz olmadığı için değeri bir anda (bkz: iota) gibi artacak.

  edi: fiyatı iota seviyesine gelecek demedim, max suply gerçekleşince fiyatı bir anda iota gibi fırlayacak dedim. benim tahminim 0,5 -1 $ arasına kadar yükseleceği yönünde. ytd.
 • minergate de hergün yaklaşık 25 bin, dünya çapında ise yaklaşık 40 bin kişinin madenciliğini yaptığı para.
 • ismi gereği birim fiyatının "bitcoin birim fiyatı x 8" olması gereken kripto alt coindir.