şükela:  tümü | bugün
 • dagitik sistemlerde bir hata turu. hata taksonomisinde, ki bu cok faydali bir seydir gelistirdiginiz sistemde ne tur hatayi tolere edebilecegini falan hesaplarsiniz, sadece crash veya sureli hatalarin tersine, son derece pustca bir mahiyette tezahur edebilen hata turudur. hatayi, karsi tarafta en az sizin kadar zeki ve sizin sisteminizin duzgun calismasini istediginiz kadar bozulmasini isteyen en kralindan, en entrikacisindan bir bizansli general kontrol ediyordur.

  pustlugun teorik seviyesini gostermek icin: bir sistemde t kadar normal hata tolere edilmek isteniyor olsun. normal hatalarsa bunlar, 2t + 1 ayri proses'e ihtiyaciniz vardir, ama tolere etmek istediginiz hatalar byzantin ise, bu sayi 3t + 1'e cikar.

  tabii nukleer santral ya da uzay istasyonu gelistirmiyorsaniz, cogu zaman byzantin failure olayini isin icine katmaniza gerek yoktur. ozellikle fransiz yapimi bircok ucak icin bile, bu tip hata tolere edilmemekte 2t + 1 kolayina kacilmaktadir ...
 • bitcoin'in doğuşu ile alakalıdır.

  https://www.fortuneturkey.com/…blemi-uzlasmak-55222

  "...vakti zamanında bizans ordusu bir şehri kuşatır. ancak şehrin etrafında vadiler ve dağlar olduğu için ordu parça parça birlikler halinde kuşatmıştır şehri. birlikler birbirinden uzakta oldukları için aralarındaki haberleşmeyi ulaklar sağlamaktadır. ancak ordunun asker sayısı oldukça sınırlı, savunmadaki şehir halkı da oldukça dişlidir. ayrıca birliklerin başındaki generaller içinde (komutan da bunlara dahil) hainlerin bulunma ihtimali vardır. kale ancak ordu dört bir yandan topluca birlikte hareket ederse alınabilecektir. aksi takdirde, birliklerin bir kısmı hücum eder diğerleri hücuma katılmazsa saldıranların telef olacağı kuşatma, bizans ordusunun hezimetiyle sona erecektir.
  komutan ve birliklerin başındaki generallerin birbiri ile anlaşması ve “saat 10:00’da hücum” ya da “geri çekil” emrini ortak bir şekilde gerçekleştirmeleri nasıl sağlanabilir? yani birbirine güvenmeyen (içlerinde hain ya da hatalı sinyaller verebilecek) parçaların ortak hareket etmesi nasıl sağlanır? nasıl bir “mutabakat mekanizması” olmalı ki aralarında beraberce hareket edebilirler? işte bizans generalleri problemi bu.
  bu problemi çözmek için oluşturulan sistemin adı ise bizans hata tolerans sistemi. bütün hava ulaşım araçlarının motorlarında ve nükleer santrallerde kullanılıyor. bu sistem, belli bir alana dağılmış ve birbirlerine sinyaller gönderen değişik parçaların gelen çelişkili sinyaller karşısında nasıl doğru hareket etmeleri gerektiğini belirliyor..."