şükela:  tümü | bugün
 • bizans (ilber ortaylı'nın tabiriyle ikinci roma) üzerine yapılmıs en güzel sitelerden biri. acıldığı günden bu yana bizans zamanındaki istanbul'a ait birçok eserin cizimleri ekleniyor. en son hipodrom'u eklemisler. günümüzde sultanahmet camii'nin yanındaki yoldan sahile inerken, şu anda marmara üni'nin rektörlük binası olarak hizmet veren yerin altında gözüken pencerevari boslukların aslında ne olduğunu görmek istiyorsanız şu sayfaya bakın derim http://www.byzantium1200.com/hipodrom.html istanbul'da iseniz binbirdirek sarnicinı ziyaret ederek bizans eserlerinin maketlerini görebilirsiniz.
 • bizans doneminde istanbul neye benziyormuş sorusunun cevabını; ağırlıklı 3d modellemelerle veren, şimdi yıkık dökük halde bulunan yapıların, (bkz: bucaleon sarayi) 1200 lu yıllarda nasıl olduğu konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayan güzel site.
 • sitede bulunan havariyyun kilisesinin modeli, osmanlıların cami yapmayı nereden öğrendiklerine dair ziyadesiyle fikir vericidir.
 • çok güzel site olmasına rağmen sahibi flavius petrus sabbatius justinianus <byzantium1200@hotmail.com> bir telif hakkı ruh hastasıdır.
 • geçen haftalarda pera müzesinde katlardan birinde gittiğim sergi sayesinde haberdar olduğu site. sitedeki bizans dönemine ait bütün videoları birleştirerek bir video çalışması gösteriliyordu. tarihi yarım adanın çok eski halinin, su tünellerinin, meydanlarının 3d modellemelerini kuş bakışı veya aşırı yakından inceliyor. dahası karlı halini veya gün batımı hallerini de yaparak güzel iş çıkarmışlar. youtube sayfalarına bakılırsa başka şehirler (bkz: babil) için de yaptıkları görülebilir.
 • batı hayranı biri değilimdir normalde ancak iyi ki roma'yı da almamışız dedirtir.
  olum hiç mi bişey kalmaz lan o kadar binadan? bilerek yıkmışız işte.
 • istanbul'un 1200 yılındaki halinin nasıl göründüğünü, günümüze ulaşmayan hipodrom, bizans kroniklerinde anlatılan ünlü heykeller ve sütunlar, günümüze harabe halinde ulaşabilmiş saraylar gibi yapıların aslına uygun bir şekilde yapılan bilgisayar simülasyonlarını açıklayıcı metinlerle birlikte sergileyen güzide bir site.

  bizans kroniklerinde o kadar uzun uzun tasvirlerini okuyup kafamda canlandırmaya çalıştığım yapıların neye benzediğini dünya gözüyle görmüş oldum, çok güzel oldu.
 • istanbul'u bitirdi sanıyorum, muazzam bir iznik modellemesine başlamış.
 • son zamanlarda twitter hesabı üzerinden iznik modellemelerini paylaşmaya başlayan site.

  nicaea surlarının günümüz iznik'i üzerindeki modellemesi
  surlardan detaylar
  lefke kapı
  yenişehir kapı