şükela:  tümü | bugün
395 entry daha
  • programlamaya giriş ile çıkış yapmamı sağlayan dil
  • başlığı gördüm anılarım depreşti yine.

yeni nesil programlama dilleri, daha doğrusu yeni sürümleriyle birlikte güncel programlama dilleri yazılımcıyı aptal olarak görüp yazılımcının işini kolaylaştırmak ayağına niteliksiz hale getiriyor. niteliksiz ağır gelmiş olabilir ancak syntax'ı kolaylaştırmanın getiediği yavaşlık bir yana programlamanın temelini oluşturan bazı yapılara dahi yer vermiyor ya da bu yapılara ulaşmak için ek çaba sarf etmeniz gerekiyor.

c dili bu yüzden diğer dillere göre çok ayrı bir yerdedir. pointer'larla işlem yaparak hata yapma şansınızı 0'a indirebilirsiniz. gömülü yazılımlar için de biçilmiş kaftandır, hafızada az yer kaplar ve hızlıdır. syntax'ı java, javascript, c#, c++ gibi dillerle benzerlik gösterir sonrasında bu dillerle çalışmanızı kolaylaştırır. çoğunluk windows kullandığı için c'ile yazılan programınızı başka bir bilgisayarda kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

daha çok şey yazılabilir ama c dilinin benim gözümde en tatmin edici yanı exe uzantılı program yazabilmenizdir. çoğu kişinin bilgisayarla tanıştığı vakit .exe yapısını 'kesin çok karmaşık bir şeydir bu ya' diye yorumladığınızı varsayıyorum. o kadar da büyültülecek bir şey değilmiş ya diyeceğinizi de...
2 entry daha