şükela:  tümü | bugün
 • "c sharp" muzikte "do diyez".
 • java ile rekabet edebilmesi için çok geç, beyhude çaba.
 • sadece ms platformlarındaki browserlarda çalışabilecek dil
 • (bkz: dot net)
 • delphi'deki "is, uses, override, finally, typeof" gibi keyword'lerden ilham almi$, yine delphi'deki gibi multiple inheritance'i kaldirip operator overloading mantigini degi$tirmi$ olan dil..

  biraz daha incelesem java'dan cok delphi'ye benzeyecegini iddia edecegim.
 • c++'da olmayışıyla insana neden ki neden diye sorduran garbage collection'a haiz; bunun yanında bizi (bkz: type safety) (bkz: namespace) kavramlarıyla tanıştırmış, "structured exception handling" adı verilmiş "try catch throw" komutlarıyla manual olarak implement edilmek zorunda kalan error handlinge ordan oraya atlamalara kolaylık getirmiş ve c++'dan multiple inheritance dışında polymorphism, inheritance, aggregation, encapsulation gibi object oriented bir dile yakışmak özellikleri bünyesine taşımış, her object'in bir object objectinden polymorphic olarak derive edildiği dil.*
 • c sharp tamamen dot net içinde ortaya çıktığı için cross platform'dan en az başı ağrıyacak ve hatta hiç ağrımayacak olan dildir. en çok başı ağrıyacak olanlar ise eski uygulamalarını dot net'e upgrade etmekle uğraşacak olan visual basic developerlarıdır. bilip bilmeden konuşmak ise türk insanına özgü davranış biçimidir, saat 02:14 itibariyle de nerdeyse hayatımda gördüğüm en başarısız iddiaların ortaya atıldığı ve de arkasında durulamayıp konunun ordan oraya çekiştirildiği, neticede gereken ayarın ilgili yere kavuştuğu huzur başlığı. çünkü ayara meyleden kişinin nato kafa nato mermer olması hayatın, c sharp'ın, dot net'in, microsoft'un gerçeklerini değiştiremiyor her ne kadar kendi hayal dünyasında aksine inansa da.
 • "peki o zaman buna ne diyorsun ha söylesene bak bi de bu var" yaklaşımı ile madem ki ayar aldım konuyu değiştireyim reveransı yakalanmış bu başlığın adı c sharptır. bakın orda en üstte yazıyor, kanlanmış gözle okuma problemi olanlar için tekrar yazıyorum:

  c sharp

  do diyez. microsoft'un bulduğu çok akıllıca bir isim. c'den biraz daha high manasına gelen.

  il miş, cross platformmuş bunlar için de gidiniz (bkz: dot net)
 • (bkz: eyvah eyvah)
 • c sharp'ın component based bir dil olduğu doğrudur ve en önemli özelliklerinden biridir, öncelikle aramızdan bazı arkadaşları c sharp öğrenmeye iten bir başlık olduğu için kendimi tebrik etmek istiyorum.

  şimdi tarihsel olarak incelersek microsoft'un bugüne kadar visual studio serisiyle birlikte sunduğu high level language olan visual basicteki "lack of oop" com ile kapatılmaya, sindirilmeye çalışılmıştır zamanında.

  visual studio dot net sürümüyle birlikte yeni gelen visual basic'in ve bu (bkz: c sharp) dilin oop özellikleri gösteriyor olması çok önemli ve belirtilmesi gereken bir bilgidir çünkü microsoft'un bir high level language'da da olsa oop olmadan bu işin "olmayacağını" anladığını gösteren, ihtiyacın artık kanıksandığı bir durumdur.

  buradan "bu adam c++ bilmiyor, oop'den de anlamaz, sağdan soldan duyduğunu yazıyor" çıkarımı yapmak ise ya zeka geriliğinin ya da aşağılık kompleksinin emaresidir. microsoft dahil kimsenin oop'yi yeni bir şeymiş gibi sunduğu falan yoktur, bu kadar basit bir yargıyı ve ifadeyi anlamakta güçlük çekmek, burdan sonuçlara varmaya çalışacak kişiler için gerçekten başlığın ne olduğunun ya da entry'de ne anlatılmak istendiğinin önemli olmadığını görebiliriz rahatlıkla. (cümle uzun oldu, parse etme güçlüğü çekenler önce bir sıcak çay demlesinler sonra onüç kere okusunlar)

  bu kişiler için önemli olan "merhaba ben tavşan, yine geldim ben dertliyim" mesajı vermektir. haliyle konunun ne c sharp'la ne dot net'le ne de akademiyle bir ilgisi bulunmakta, ağır kanamalı yaralılar için özetlenecek derlenecek paragraflar ve cümleler de blöfçünün mfc rehberi, ayar anında cpp disiplinine sığındım başeğmedim gibi kitaplardan pasajlar halinde birebir okunarak yazılabilirler.