• 5 6 tane programlama dili biliyorum. 10 tane de mobil uygulamadan otobüsle gidip gelirken kurslarını tamamladığım diller vardır aşina olayım diye. hiçbirinin yazılı?ı c# kadar estetik, tutarlı gelmiyor. zaten visual studio ile yapılabilecek debug olayı bence hiç bir dilde yoktur. java misal c# a benziyor ama bir tarih kütüphanesi var ne çirkin bişey insanı kod yazmaktan soğutuyor. gregorian calendar, system.out çok çirkin geliyor ya değişken isimleri. c# ta tüm isimler tahmin edilebilir gibi geliyor bana. sanki doküman okuyormuş gibi seni yönlendiriyor. kısadan hisse benim yazarken en zevk aldığım dil.
  • (bkz: van gogh)
  • programlama dillerinin c ailesinden olan, yaklaşık 1 ay önce öğrenmeye başladığım dil.. fena değil işte (:
  • kaç haftadır öğrenmeye çalıştım şunu yok abi olmuyor.kurstaki adam ne gösterirse yapıyorum tamam, aynı şeyler oluyor o da tamam.e iyide kardeşim ben nasıl oyun moyun yapacam?hesap makinesi yapmayı öğrendim anca.unity den oyun yapacaktım,kodları oraya nasıl aktaracam?internetten falan öğrenmesi çok zor arkadaşlar olmuyor yani.şöyle kod kütüphanesi gibi bişey olsa tadından yenmez.varsa biri atsın bana gözünü seveyim.
  • visual studio'da c# üzerine yazdığım sql serverden veri çeken programı internet üzerinden erişime açmakta sıkıntı yaşıyorum, bilgisi olanlar yeşillendirebilirse çok makbule geçer.

şöyle ki, bir c# windows formu projesinde verileri sql'den çekiyorum. ancak istediğim bu projeyi paylaştığımda başka bilgisayarlarda da benim sunucu olarak kullandığım bilgisayarımdan bu veriyi çekebilmesi.

sql configuration manager'den portu 49170 şeklinde ayarladım. ayrıca buna windows güvenlik duvarından izin verdim. modemden bu porta gelen istekleri de kendi bilgisayarıma yönlendirdim. c# projesinin içinde yer alan datasource kısmını;

data source=***.***.*.*\\sqlexpress,49170;ınitial catalog=tabloadi;user ıd=loginadi;password=********** şeklinde ayarladım. şifreler ve ip okunabilecek şekilde kendim yıldız koydum şimdik ne olur ne olmaz diye :)

evdeki bir diğer bilgisayarla debug dosyasındaki bin\exe üzerinden çalıştırmayı deniyorum. eğer kendi ağıma bağlıysam 2,5g de olsa 5g de olsa programı çalıştırıyor. ancak mobil veri üzerinden denediğimde hata alıyorum. server'e ulaşlamıyor uzaktan bağlantılara açık olduğundan emin olunuz diye. acaba setup dosyasını oluşturup onun üzerinden mi denesem daha mantıklı olur bilmiyorum.

yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.

edit:çaylaklara da mesajı açtım.
  • javayla birlikte bence en temiz, okuyan için en anlaşılır dillerden biridir.
    tabii dilleri görsel çalışmalar için kullanan biri olarak sadece temel-orta seviyeler için yorum yapabilirim.
  • bana nedense arkadaş ortamında sevilmeyen tip izlenimi uyandıran dildir. bir sevemedim gitti şunu.
  • en sevdiğim dildir. hiçbir dilde yazdığım koddan bu dilde yazdığım kadar zevk almıyorum. öğrendiğim ilk dil olmasının etkisi olabilir tabi.
  • dünyada en çeşitli yerde kullanılan programlama dili olabilir. unity dünyada en çok kullanılan oyun motoru script dili c# tır. xamarin ile cross platform mobil uygulama yazabilirsiniz. .net mvc ile web uygulamaları, ml.net ile yapay zeka uygulamaları wpf ile masaüstü uygulamaları yazılabilir. ki bu platformların hepsi alanında ya en iyisi ya da ortalamanın üzerindeki platformlardır.
  • kendisi iyi ama çevresi kötü olan dil.
hesabın var mı? giriş yap