şükela:  tümü | bugün
  • türkiyedeki en büyük kokpite sahip uçak. kokpitinde 2 tane yatak bile var. kargo uçağı olarak yapılmış ama, şu an yangın söndürmede kullanılıyor. airex fuarının en gözalıcı uçağıydı.
  • 4 motorludur.kayseri'deki hava ikmal merkezinden çokça kalkıp inerler.herkül ekine de sahip olan bu uçaklar nakliye ucagı olarak uzun suredir kullanımdadır
  • bazı özelliklerini şöyle sıralayabileceğimiz uçak:

mürettebat: 4-5, motorlar: 4 x allison t-56-a-15 turboprop, kanat açıklığı: 40.4m, uzunluk: 29.8m, yükseklik: 11.7m, kanat alanı: 162.1m2, kalkış ağırlığı: 79,380kg, azami hızı: 587km/h, azami yakıtla menzil: 7900km.
  • kanat altlarına eklenen büyük çapta mermi atan toplarla yer hedeflerine karşı da etkili olabilen, bu özelliğiyle afganistan harekatında yer hedeflerinin yok edilmesinde etkin roller üstlenmiş olan emektar nakliye uçağı. nam-ı değer hercules.
  • tahranda bir binaya çarparak üzücü bir şekilde 128 kişinin ölümüne yol açmış dev kargo uçağı.
  • türk hava kuvvetleri bünyesinde kayseri 12 nci hava ulaştırma ana üs komutanlığında konuşlandırılmış olan kargo uçağı.

en belirgin özelliği dört motorlu olmasıdır. uzun menzilinden dolayı okyanusu rahatlıkla geçebilmektedir.

yaz aylarında orman yangınlarına karşı yangın söndürme uçağı olarak da kullanılır.

pervanenin gövdeye yakın olmasından dolayı paraşüt atlayışlarında atlayan kişiye düşme hissi yaşatmaz.
  • vaktinde (1960'ların başı) uçak gemisinden bile kalkmış efsanevi bir uçak.

amerikalılar c-130'un uçak gemilerinde de kullanılıp kullanılamayacağını görmek istemişler. uçak kalkmış gerçekten, ama risk çok büyük olduğundan, bu seçenekten vazgeçilmiş.
  • çocukluğumda sesiyle yerine oturmamış dolap camını çılgın bir titreşime sokan uçak. zor duyulur sesinin frekansıyla yarattığı gösteriyi izler neye benzediğini, içinde kimlerin olduğunu, pilotunun o anda karanlığın içinde binlerce metre altında yalnız, sessiz bir evde sarı kafalı ufak bir çocuğun dünyasına yaptığı küçük katkıyı hayal edip etmediğini merak ederdim. çok merak ederdim biliyormuydu acaba o yağmurlu gecede benim yatağımdan duyduğum o tipik ses ile onun farkında olduğumu, orada olduğunu bildiğimi.
    yıllar sonra çok yakından gördüm kahramanımı. hatırladım o anları. gözlerim doldu. yakınımdaki hanım kişi çok seviyorsunuz galiba uçakları dedi.
    -mühendisim dedim.

(bkz: mühendislerin kadınları etkileyememe nedenleri)
  • bu munis gorunu$lu devin asabi, sabikali, mahallenin facali delikanlisi abisi vardir, ismi de ac 130 gunship'dir.