şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: küfür etkisi yaratan ama küfür olmayan kelimeler)

peşin edit : şaka la şaka, inadına mis * derken , aklı olan yaklaşmasın kaçsın gençler, emlakçı diyetisyen yaş pasta ustası vb gibi mesleklere yönelsin dedirten topluluk
  • hobi olarak php ile ufak tefek işler yapıyorum. bunu bir üst seviyeye çıkarmak için kendime 5 yıldır söz veriyorum ama 1 arpa boyu yol alamadım. uzun uzun aralar verdiğim için hep yerimde sayıyorum.

ey bunların karşılaştırmasını yapabilecek arkadaşlar size sesleniyorum. bunların içerisinde kaynak sıkıntısı olmayan en kolay öğrenilebilir dil hangisidir bana söyleyin. kaynak filan atın. 5 yıl daha böyle geçmesinden korkuyorum.
  • c vs c++ vs java vs c# vs php vs python karşılaştırması daha doğru olmazdı ama c'nin c++'dan ayrı olması gerektiğini betimlerdi.

bu karşılaştırma yapılabilecek en saçma karşılaştırmadır.

bu yazılım dillerinin bazılarının syntax'leri birbirine benzerlik gösterebilir, çalışma şekilleri kullanım alanları, yapabilecekleriniz sebebiyle birbirlerinden farklıdırlar.

bu yüzden bu karşılaştırma, yalnızca, sadece adlarını bildiği yazılım dillerinin, adlarını sayan akli melekeleri yerinde olmayan insanlar tarafından yapılır.
  • c/c++ dilini tam olarak kavramadığım yerde bir de üzerine kazık fizik problemleri çözdürmeye başladıkları anda, işte o anda okulu bırakmıştım. c/c++'da en basit komutları bile girmek zorunluluğundan dolayı bayıyordu, dayanılamıyordu. bizim hikayemiz "hello world" ile başladı ve bitti.
  • hepsinin kendisine göre avantaj ve dezavantajları vs. vardır. gerekli olduğu yerlerde gereken dili kullanın. ayrıca unutmayın ki programlama dili sadece bir araçtır. önce konsepti kafada oturtmak lazım. sonrasında bir dili öğrenmek kullanmak çok daha kolay olacaktır.
  • başlıktaki "c vs java" yı gördükten sonra ne diyeceğimi bilemeyip böyle boş boş şeyler yazdığım vs ler.
  • ...
  • java: oldukça modern bir dil. ancak fazla mühendishane ve profesyönelce yapılmış. hatta benimle aynı fikirde olan bir profesyönel oyun yapımcısı olayı şöyle açıklamış: "java'da en basit şeyi bile yapmanın en az 9 farklı yolu bulunur. bunların 5'i tamamıyle aşırı teknik bakış açılarından oluşan karmaşık adımlardır. 3'ü ise bu 5'ini kolaylaştırmak amacıyla yapılmış "modern" mühendishane yaklaşımlardır. doğru cevap olan birinin hangisi olduğunu bulmak ise size kalmıştır".

bu yorum sizi korkutmasın. çünkü buradan çıkarabilecek olumlu sonuç: java'da herşeyi yapmanın mutlaka bir yolu vardır. üstelik de hemen her platformda çalışabilen bir dil.

python, öğrenme süresi içlerinde en kısa olanıdır (kişiden kişiye değişmekle birlikte). komut ve syntaxlar'ı, insan dili ve algısına en yakın olanı gibi görülmektedir. bu yüzden bir çok standalone uygulama ve uygulamacık gruplarında kullanılır. yine aynı şekilde bu uygulamacıklara eklemeler yapılmasında da ilk tercihlerdendir.

php, bu listedeki diğer dillerden farklıdır. web uygulamalarında işe yarar. (diğer diller de aynı şekilde kullanılabilir ama temel kullanım amaçları ve yaygın kullanımları web üzerine değildir)

c; c ailesinin isim babasıdır. kullanım alanı giderek azalmakta ve yerine c#, c++, objective-c gibi evlatlarına bırakmaktır.

c++, eskidikçe gençleşen bir dildir. hem artıları hem eksileri en fazla olan programlama dili diyebiliriz. aklınıza gelen her alanda kullanabilirsiniz. öğrenme süresi oldukça uzundur çünkü yukarıda sayılan ve sayılmayan diğer bir sürü, yeni dilin aksine otomatikleştirilmiş özellikleri çok azdır, herşeyi yazarından bekler. kötü tarafı ameleliği, iyi tarafı ise aklınıza gelebilecek her konuda sizin kontrolde olmanızdır. oldukça eskimekte ve eski yöntemleri bünyesinde barındırmaya devam etmesine rağmen 5-6 senede bir revizyona uğrayarak üzerine eklemeler yapılmakta ve yenilikleri de takip etmektedir. en büyük artısı, kolayca açıklayıcı/öğretici dökümanlarının bulunabilir olmasıdır. en büyük eksisi de, birden fazla dili öğrenmek isteyen neredeyse tüm yazılımcı adaylarının c++'dan başlaması ve %95'inin yolun başında pes etmesidir.

kılavuzlara gelelim;

php için sıfırdan başlama rehberi: php rehberi

c++'a başlayanlar/hatırlayanlar/geri dönenler için: learncpp
    cplusplus iyidir. özel bir profesyönel konuda uzmanlaşmaya başlamak içinse (diyelim ki oyun yazmak), o konu üzerine uygualamarı incelemeye başlamalı ve "bunun gibi" kitaplardan yararlanmanız gerekir (dijital alın, ağaç kesitrmeyin).
  • c++ başlangıç javayı orta c# üst seviyede bilen biri olarak c++ diğerlerine göre daha zor ve karmaşık birazda ilkelce bir dil .

c# la javayı karşılaştırırsak visual stüdyo haricinde kod yazma hızım %90 düşen biri olarak c# seçiyorum.artık c# da java gibi her yerde çalışabiliyor gerek oyun için unity gibi oyun motorlarıyla gerek uygulama için xamarin gibi platformlar ile her platforma uygulama yazabilirsiniz.ayrıca c# arkasında microsoft gibi bir yazılım devi varken javada farklı farklı şirketler var hepsi ayrı kütüphane çıkarıyor ama hiçbiri c# daki kadar kolay ve kullanışlı olmuyor.