şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: crp)
 • kan içerisinde yer alan bir savunma hücre reaktifi. hematolojik testlerde yüksek çıkması, vücut immun sisteminin alarmda o0lduğunu, yani, yüksek immun reaksiyon olduğunu gösterir. ciddi bir iltihaplanma da olabileceği gibi daha önceden geçirilmiş bir hastalıkla tekrar enfekte olunması durumunda (bkz: reenfeksiyon) immun sistem hücrelerinin güçlü yanıt vereceğine de işarettir
 • iltihabi barsak hastalıklarının teşhisinde kullanılan testlerden biridir..

  nonspesifik bir akut faz reaktanıdır. enfeksiyon ve enflamasyonların (vücudun bir yerinde iltihabi bir durum oluştuğunda onun etrafında oluşan kızarıklık) değerlendirilmesinde kullanılır. yüksekliği koroner kalp hastalığı riskinin erken bir göstergesi olduğu için bu hastalığın taraması amacıyla da kullanılır.
 • adını pnömokokların hücre duvarındaki c polisakkaritine bağlanabilme özelliğinden alan protein..kendisi akut enfeksiyonlarda kanda en erken görülen ve konsantrasyonu en fazla artan(1-2 günde 200 kat) akut faz proteinidir. karaciğerde sentezlenir ve çeşitli maddeleri bağlayabilme özelliği vardır. bu yolla hasarlı dokulardan kana geçen toksik maddeleri temizleme de işlev görür.

  crp nin plazma düzeyi mi,stress,travma,enflamasyon,infeksiyon,cerrahi müdahale,neoplastik proliferasyonlarda ciddi derecede artar.
  romatoid artit,sle,lösemi,neonatal septisemi ve menenjitte tanı koydurucu değeri vardır
 • özellikle bakteriyel enfeksiyonlarda serum seviyesinde artış gösteriş. bu artış sedimantasyon değerini yüksek olmasıyla da teyid edilebilir. bunun yanında c reaktif protein değeri yükseldiği zamanlarda lökositlerde nötrofil oranı da yüksleir.

  ayrıca (bkz: high sensitivity c reaktif protein)
 • gastroenterit hastalığını teşhis edebilmek için yapılan tahlillerden biridir. c-reaktif protein kantitatif olarak yükselebilir. dışkıda bir miktar lökosit ve eritrosit de görüldüyse iltihaplanma var demektir.
 • pnömokokların kapsül c antijenine bağlandığı için crp adını almıştır. serum crp düzeyini belirleyen unsur hepatositlerden sentez hızıdır.
  akut inflamatuar uyarıyı takiben 1-2 saat içinde yükselir, 48 saat içinde maksimuma ulaşır. yarı ömrü 19 saattir. açlıktan etkilenmez.
  sağlıklı kişilerde 0.2 mg/dl nin altındadır.
  1-10 mg/dl orta düzey crp artışı.
  10 mg/dl üzeri şiddetli crp artışı.
 • referans aralığı 0-10 iken 75 çıkmasıyla yusuf yusuf olmama neden olmuş değerdir.
  daha çok gencim allahım hayır.
 • ankilozan spondilit hastalarının başına beladır.
  onun ben amına koyim!
  bi yerinde durmadı gitti şu sonuçlar.
 • tıp öğrencilerine "soru gelebilir" denerek ezberletildiğini düşündüren protein.
  son zamanlarda amlı götlü entry girişlerine neden olduğu için ezberi kaçınılmaz bir müfredat içeriğine sahip gibi gözüken protein.

  aynı zamanda anladığım kadarıyla kızarıklık yapan bir şey.
  yani it çükünden hallice renkte kızarıklıkla gözlemlenebilen protein zerzevatı için 2005 yılından bu güne yazacak 10 farklı şey üretilebilmiş olması, kral protein olduğunun ispatıdır.kral, has proteindir.bilmiyordum öğrendim, yüzüm kızardı.c reaktif protein.40 yapar.