şükela:  tümü | bugün
 • tam açılımı content as a service* olan ve saas'in** alt modeli olarak tanımlanan bulut tabanlı çözüme verilen isimdir. (container as a service konu dışındadır)

  özellikle son günlerde sıkça duyulan headless cms tarzı yapılar, caas iş modeline ait çözümlerdir.

  içerik yönetim hizmeti sağlayan caas yazılımları; sitenizde, yazılımınızda veya uygulamanızda kullanacağınız içerikleri organize etmenizi, içerikleriniz için dinamik veri alanları oluşturmanızı kısacası kullanmak istediğiniz tüm verileri oluşturup yönetmenizi sağlayan birçok kullanışlı özelliklere sahip web tabanlı bir yönetim ekranından ibarettir.

  caas çözümü olan headless cms'ler, oluşturduğunuz verilerin sitenizde veya uygulamanızda nasıl görüntüleneceğine veya nasıl kullanılacağına karışmaz, bu maksatla geliştirilmemişlerdir. bu tür bulut tabanlı yazılımlar, oluşturduğunuz içerikleri bir restful api (veya graphql) aracılığıyla size iletmekle yükümlüdür (neden "headless cms" denildiğinin cevabı).

  siz içeriklerinizi, caas hizmet sağlayıcısının size sunduğu restful api (veya graphql) sayesinde alır ve bu noktadan sonra; ister angularjs, ister vue.js veya reactjs ile veya isterseniz node.js tabanlı geliştirdiğiniz bir yapı ile hatta farklı programlama dilleriyle görüntülenme ve veri işleme işlerini kendiniz yaparsınız.

  verileri caas hizmeti aldığınız hizmet sağlayıcısında kaydedip yönetirken, verilerinizi dilediğiniz sunucuda dilediğiniz biçimde ve istediğiniz platformda kullanabilir ve verilerinize herhangi bir mobil cihaz, uygulama, donanım veya yazılım aracılığıyla erişim sağlayabilirsiniz .

  sonuç olarak klasik manâda bildiğimiz veri tabanlı sistemlerden *, api tabanlı* sistemlere doğru kayma yaşanmaktadır.

  düzenleme: imla + ifade