şükela:  tümü | bugün
 • tam açılımı "countering america’s adversaries through sanctions act" yani "amerika'nın hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasası".

  2017'de kabul edilen yasa çerçevesinde iran, rusya ve kuzey kore'ye yaptırımlar uygulandı.

  türkiye'nin de rusya'dan s-400 tedarik etmesi durumunda caatsa kapsamında yaptırımlara maruz kalabileceği bir kaç kez abd'li yetkiller tarafından belirtildi ama çok kesin bir dil kullanmadılar.
 • şimdi kesin bir dil kullandılar.
 • türkiye'nin adeta tam bir cenderesi. s-400 meselesi yüzünden abd'nin kullanacağı bu koz, başımızı ciddi ağrıtacak gibi duruyor. türkiye'nin stratejik olarak hareket edip en doğru şekilde süreci yönetmesi gerekiyor.
 • türkiye'nin yaptırımlarına karşı hazırlık yaptığı kuruluştur.
  link
 • adimizin, listeye eklenmesine cok az kaldi. bu yaptirimlardan sonra belimizi uzun sure dogrultamayiz.
  link
 • bu yaptırım sıkıntı yaratmaz, ekonomiyi çok kötüye götürür.

  umarım gerçekleşmez
 • türkiye'ye bunu uygularlarsa ekmeği karneyle bile alamayacak seviyeye gelebiliriz. çok tehlikeli bir durum.

  rusya, iran petrol ihracatçısı ülkeler. onları bile sarsan bu durum bize ne yapmaz ?
 • yanılmıyorsam rahip olayında başlangıç seviyesinde uygulanmış yaptırımlardır.
 • kısaca özetlemek gerekirse ;

  nedir :

  abd'nin, düşmanlarını yaptırımlarla yola getirme yasası.

  kimlere uygulanıyor :

  abd'nin düşmanım demekten imtina etmediği ülkeler için uygulanıyor.

  neden önemli :

  bir tweet ile, ekonomisi allak bullak olan, cds oranları %50 ye yakın artan bir ülke, caatsa karşısında iflas eder. bu caatsa yaptırımları öyle basit çelik vergisi artışına benzemiyor. örneğin abd, hollanda'yı "bu ülkeye ilaç satma" diye tehdit edip, x marka otombil markasına "bu ülkede üretim yapmaya devam edersen fena olur" diyebiliyor (örnek iran) hem kendi ambargo uyguluyor hem diğer ülkeleri tehdit ediyor.

  iran 20 senedir boğuşuyor, ne bu telaş :

  senin iran gibi ne petrolün ne doğalgazın var. iran'ın en tepesindeki adam bile "ırak savaşında dahi ekonomimiz bu kadar kötü olmamıştı" diyor. bunu diyen de dünyanın en büyük petrol ihraç eden ülkelerinden biri.

  sonuç :

  caatsa yaptırımlarına batı uyacak çünkü batı, iran'dan daha çok nefret ediyor bizden. iran'a yaptırımlar başladığında ilk uyan ülkeler batılılardı. türkiye'ye yaptırımlar uygulandığı zaman, türkleri köşeye sıkıştırmak için fırsat kollayan ülkeler bu fırsatı kaçırmaz. bizden yaptıkları ithalatı kestikleri zaman bokumuzda boğuluruz.

  arkamızda çin ve rusya var :

  çin ve rusya, mevcut hükümetin kalıcı olmadığını biliyor. yeni gelecek hükümetin de çin ve rusya'ya mesafe koyup batıya dönüş yapacaklarını biliyor. 4 sene sonraki seçimlere kadar bu hükümet gitmeyecek. ülke iflas etse de gitmeyecek. bu nedenle, ayağınızı yorganınıza göre uzatın. erken seçimi unutun. basit bir belediye seçiminde kıyamet koptu, erken seçin bekleyen tam bir salaktır.
 • türkiye'ye gelebilecek tehditlerin tamamına yakını abd ve batı kaynaklı. dolayısıyla, s-400 alınması gerekli bir olay.

  türkiye, pek çok defa abd ile görüştü ancak abd her seferinde pkk/ypg ile çalışmayı, desteklemeyi, eğitmeyi, binlerce tırlık silah vermeyi bırakmadı. türkiye'ye defalarca verdiği sözleri tutmadı. abd ve ab, doğu akdenizde türkiye'yi sıkıştırıyor. türkiye'de bu yüzden haklı olarak, "sen kötü niyetlisin, sana karşı önlem alıyorum" diyor. "daha da ileri gidersen, müttefikliği de bitiririm" diyor.

  geçen gün hulusi akar'ın "caatsa için önlemlere hazırlanıyoruz" ve "dünya yıkılır yeniden kurulur diyoruz" (türkiye yeni bir düzen içinde yeri alır) ifadeleri türkiye'nin tavrını belirtiyor.

  erdoğan; kendine kalsa, şu dakika yine abd ile çalışır. ancak şu an için buna uygun bir ortam bulamadığı görülüyor. her an fırsatını yakalarsa, vazgeçme ihtimali de var.

  burada ab'nin ne tavır takınacağı önemli. ab, türkiye'nin çok güçlenmesini istemez, kontrol edebileceği, güdümündeki bir türkiye'ye bayılır. ancak hemen dibinde, 5 milyon mültecinin yaşadığı dengesiz, sıkıntılı bir türkiye'yi hiç istemez. ab ülkeleri de, abd'nin bu dengesiz tavırlarında çok memnun değiller ama karşı çıkabilirler mi göreceğiz.

  zor günler bizi bekliyor. tatlı tatlı yedik, şimdi acısını çekiyoruz.