şükela:  tümü | bugün
  • sinir eden ve anlam veremediğim bir eylemdir.
    hepimizin hayatındaki en yaygın örnek sınava deli gibi çalışıp “hoff hiç çalışmadım yea” diyip sonra da 100 alan sınıf arkadaşlarımızdır herhalde. ne güzel çalışıp iyi not almışsın, neden bunu saklamaya çalışıyorsun ki? böyle daha zeki göründüğünü düşünüyor olabilir, vay vay, çalışmadan yapacak kadar zeki. ya da garip bir şekilde kıskanılacağını, nazar falan değeceğini düşünenler var herhalde.
    ama okul bitince bitmek şöyle dursun, katlanarak artıyor bu tipler. çok istediği, aylarca peşinde koştuğu kişiyle sevgili olduktan sonra “ha evet ya, öyle bir çıkalım bakalım, dedik” (“çıkmak” fiili hala kullanımda mı sevgililik için?) diye gevşek gevşek konuşanlar var mesela, “haydi yeme bizi” dememek için kendini zor tutuyorsun. işte çok çabalar, yağ çeker, başkasının arkadından iş çevirir; sonra istediğini elde edince “ay ben de anlamadım, yaptık bir şeyler” der. alçakgönüllülük değil kastım, bir şey için hırsla uğraşıp elde edince önemsemiyor görünmek. dürüstçe çalışıp alçakgönüllü olana lafımız yok.
    işin gerçeği şu, sınava çok çalışıp başarılı olmak; ama sorulunca “çalışmadım” demek alçakgönüllülük değil, tam tersine kibir. “evet, çalıştım, karşılığını aldığım için de çok mutluyum” demek alçakgönüllülük esas.
    hayatımızdaki bu tip insanlar ne kadar sinir bozucuysa bunların ünlüler dünyasındaki versiyonlarını izlemek o kadar zevkli. estetik yaptırıp “sadece bol su içiyorum” diyenlerden karısı/kocası çok aşık olanlara, ittire kaktıra oyuncu/şarkıcı olup içinden yetenek taşıyormuş gibi davrananlardan haber sildirtip magazine karşı çok anlayışlıymış gibi yapanlara, tam bir “çabalamayanlar” deryası. bir tık uzakta bunların tersini gösteren haberlere ulaşabilme keyfiyse paha biçilemez.
    sonuç, olmadığınız biri gibi davranmayın. kötü niyetli ya da güvenmediğiniz insanlarla da doğru yanlış, özelinizi hiç paylaşmayın.
  • böyle yapa yapa en sonunda gerçekten çabalamamakla sonuçlanıyor. artık beyin de kabullenişe geçiyor bi süre sonra yoruluyorsun çünkü.