şükela:  tümü | bugün
 • iki tarafında pranga sistemi olan bir fitness&body aleti. pranga sistemlerinin bağlı olduğu kablolara, düz ya da eğik bar, olmadı halat veyahut tek elle tutulacak zımbırtılar bağlamak suretiyle, pushdown, cable fly, pullover gibi hareketleri yapabilirsiniz. kablo vasıtası ile çalışılan hareketler, çoğunlukla izole hareketler olduğundan definisyon amaçlı kullanımı yaygındır. bundan dolayı prangalara bağlı pek fazla ağırlık bulunmaz, sağına soluna demirler sokuşturup, üzerine ağırlıklar takarak bu sorun bertaraf edilir.
  http://www.exrx.net/…oralsternal/cbstandingfly.html
  (bkz: crossover cable)
 • dumbell ile yapılan fly hareketlerine göre avantajı, direnç kuvvetinin sürekli olarak harekete doğrusal olarak kalmasıdır.

  oysa dumbell ile fly hareketi yaparken bir yandan göğüs kasını çalıştırırken, diğer yandan dumbelların yer çekimine karşı aşağı hareketini engellendiğimiz için egzersizden alınan verim kablo sisteminde olduğu kadar iyi değildir.

  evinde fitness yapmak isteyen arkadaşların istasyon yerine cable machine alması daha uygundur.
 • gerçekten kaslarınızı hissettiğinizde göğüs için en iyi hareketlerden biri olabilir. ileri doğru kuvvet uyguladıktan sonra yarım saniye kadar kanı kasta tutmanın da bu harekette işe yaradığını söyleyebilirim.