şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ispanya'da extremadura özerk yönetim bölgesinin iki ilinden biri. portekiz sınırındadır.
 • ispanyolca ismi "kateres" diye okunup - söylenen şehir.
  iki üç tane barı var, millet genelde orada oluyor. özellikle kışları.
  bir ay kalınca, çoğunluğa merhaba demeye başlıyorsunuz.
  havuzları iğrenç. içi fayans değil, maviye boyamışlar. en lüks havuza da gitseniz, başta o mavilik sizi çekiyor ama girip çıktıktan sonra "iğğğhhhttt bi daha girmiycem ben burada havuza" demenize neden oluyor.
  genel olarak evde demlenip, sonra gece yarımda yollara düşüp, gençlerin buluştuğu büyük alanda, sangria içip, müzik dinleyip, hatta hatta küba tekilası yuvarlama, yaz gecelerinin almazsa olmazlarından. ama asla sarhoş araba kullanmıyorlar ve kask yoksa, yalvarsanız da motorsiklete bindirmiyorlar, arkada otumak için bile.
  paso siesta yapıyorlar. öğlen açık yer bulabilirseniz şanslısınız.
  karış karış sokaklarını bildiğim tek ispanyol şehridir. insanları sıcaktır. yazları kapıları açık, perde takılıdır kapı niyetine. * ucuz bir şehirdir. hafif meksika yemeği ve dönerimizden bulabiliyorsunuz. sakin bir şehirdir, saldıran, kavga eden yoktur, hırsızlıktan kendinizi kollamanız gerekmeyen bir yerdir. ama bağırarak konuşurlar, kavga var sanırsınız. türkiye'ye gelip gitmiş, az türkçe bilen bi bayanın bijuterisi var çarşı içinde.
  küçük, sıcak, içten bir yer.
 • ispanya'dan lizbon'a geçerken tren ucuz olsun diyenlerin aktarma yapmak için 5 saate yakın bekleme yapması gerektiği şehir. şehir merkezinde ortaçağ'dan bugünlere hiç bozulmadan kalmış, "old town" denilen bölge var, film seti olarak da kullanılan bu yerde dolaşırken dar sokaklardan her an bir şövalye çıkacak gibi hissedebilirisiniz. bilmiyorum hala mevcut mudur, burda la luna diye bir bara gitmiştim, içeride athena çalıyordu (bkz: yuh artık). insanları kadar sevimli bir şehir.
 • ispanya'nın sımsıcak bir şehridir. yazın çok sıcak olmasına rağmen sakin ve huzurludur. kısa sürede alışır, yıllardır orada yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. öğlen herkes siestada olduğundan şehir bomboştur. vaktiniz varsa old town bölgesi görülmeye değerdir.
 • eski sevgilimim memleketi. zamanında internetten araştırıp dururdum, ekşide biri extramadura bölgesi için türkiye'nin doğu anadolusu gibi dediği için, acaba caceresli biriyle beraber olmak aslında urfalı antepli biriyle olmak gibi midir diye kendi kendime sorduğumu hatırlarım. (baba tarafından bende doğuluyum yanlış anlaşılmasın) hiç gidemedim. ama postcardlarını getirmişti bana oradan. eminim ki güzeldir..