şükela:  tümü | bugün
  • bilgisayarda bir on hafiza birimi. bir kez cali$tirilan bir programa ait verilerden bir kismi cihaz kapanana (bkz: cold boot) kadar saklanir. sonra da bu i$lem eger tekrarlanirsa diskten degil bu birimden okunur, program daha erken acilir, cabuk cali$ir. ornek:
    bilgisayari aciniz. mesela excel'i calistiriniz. kapatiniz. $imdi tekrar aciniz, ilk sefere gore daha cabuk gelecektir.
  • (bkz: cache)
  • bilgisayarın bilinçaltı.
  • ön bellek sram'lerden oluşmuş bir bellek topluluğudur. üzerinde çalışılacak olan veriler ilk olarak buraya alınır ve işlenmeye hazır hale getirilir. genel olarak mikroişlemcilerde bulunurlar ve mikroişlemcinin hızını belirleyen en büyük etkendirler.

    normalde bir bilgisayarda işlenecek verilerin hepsi ram'de bulunur. işlemci burdaki verileri işlemek için yol sistemleri ile ram'e gider ve veriyi alır; fakat bu ara birimler ve ram işlemcinin hızına yetişemez. dolayısıyla aradaki zaman kaybını önlemek için ön belleğe ihtiyaç duyulur. ön bellek, işlemcinin sık kullandığı veri ve uygulamalara en hızlı biçimde ulaşmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. işlemcinin ön belleğe erişmesi, ana belleğe erişmesine oranla çok kısa bir süredir. eğer aranan bilgi ön bellekte yoksa işlemci ana belleğe başvurur.