şükela:  tümü | bugün
 • kendi memleketinde kendini yabancı hissetmek isteyen, çocuğuyla sahilde yürürken kendini güvensiz hissetmek isteyen herkes an itibariyle caddebostan sahile inerek durumu görebilirler. her on türk vatandaşına karşılık yüze yakın suriyeli var.

  para isteyenler, yemek isteyenler, vermediğinizde arapça veya anlamadığınız bir dilde bir şeyler söyleyenler.

  bunun adı kesinlikle ırkçılık değil. ırkçılık diyenin kalbini kırarım.

  edit 1: edebiyle yaşayan hiçbir insana ister suriyeli olsun, ister afgan, ıraklı, pakistanlı, papua yeni gineli olsun kimse bir şey demez, demiyor. insanın doğuştan gelen yaşama hakkına herkesten daha çok saygı gösterdiğimizi düşünüyorum. lakin sürü halinde bölgeleri ele geçirip o ülke insanına rahatsızlık verecek boyutta yaşam alanlarını daraltmak, para istemek, taciz etmek dünyanın her yerinde suçtur ve hoş karşılanmaz. denemek isteyen varsa gitsin almanya ya da amerika'ya. ne bileyim central park'ta binlerce kişilik türk grubu oluşturun ve parka dağılıp parkta hafta sonu tatilini geçiren amerikan vatandaşlarına yapışın, herkesin masasına gidip yemek isteyin, para isteyin, vermeyenlere fuck you motherfucker diyin, spor yapan kızlara bakıp sikinizi kaşıyın. bakın o amerikan hükümeti sizi ne yapıyor o parkın içinde?

  edit 2: türk milletinden bir bok olmaz diyenlere bugüne kadar hep karşı çıkmıştım. içimde kalan son ümidi de sikip atmayın rica ediyorum. adamlar sırf başlıkta "caddebostan" yazdım diye kin kusmaya başladılar. neymiş efendim biraz da zenginler suriyelilerle yaşasınmış. biraz da siz anlayınmış diye özelden saldırıyorlar. cidden eğitimsiz, boş, teneke insanlarsınız. caddebostan'dan maltepe'ye kadar nereden baksan sekiz km uzunluğunda bir sahil var. anadolu yakası'nda oturan milyonlarca düzgün insan nerede otururlarsa otursunlar bu sahilden faydalanırlar. hafta içi hafta sonu farketmez. ama siz sırf "caddebostan" isminden rahatsız olup insanları pembegöt sanıyorsunuz ya hani. işte o içinizdeki eziklik hissi ile yaşamanıza hiç mi hiç üzülmüyorum. hep öyle kalın. parayı bulup zengin bile olsanız sizin gibilerde bu eziklik hep baki kalıyor. çünkü kalite parayla alınan bir şey değil. sizde kesim olarak kalite yok.
 • doğrudur, bu hareketlerde bulunan suriyeliler adına duyar kasacak kim varsa suriye’ye gitsindir.
  bunları buraya doluşturmak da her gün ühü ühü diye ağladıkları dış güçlere uşaklık politikasıdır.

  edit:uyaran arkadaşlar var, ben caddebostan’da oturduğum için buralarda olanlara başlığı açan arkadaş gibi tanık oldum. büyükçekmece, beylikdüzü gibi semtlerde de aynı şikayetler mevcut. haddimizi bilecektik, bunları konuşur hale geldik, getirildik.
  +yeşilköy- nargileleriyle insanlara rahatsızlık veriyorlarmış, taciz boyutuna varan şeylerden bahsediyor bir çaylak arkadaşımız.
 • 'ne yapsınlar savaştan geldiler diye yas mı tutsunlar, hiç mi eğlenmesinler'ciler gelmeden şunları yazmış olayım;

  öncelikle caddebostan sahili iki yıldan fazladir bu istilanın altında. kontrolsüz ve plansız bir mülteci politikası var ve bu rahatsız edici. kültürel, yaşamsal anlamda da çok fazla ortak noktanızın bulunmadığı, genel olarak entegrasyona da karşı çıkan 5 milyon insanın rastgele şehirlere dağılmasına izin verirseniz sokaklar, caddeler, sahiller kalabalıklaşmaktan öte istilaya uğrar. adli vakalar artar. sahilde 25 tane davar gibi sağlıklı suriyeli adamın yanyana dizilip nargile tüttürmesi insanları rahatsız eder, bu ırkçılık değil, olamaz.

  yapılması gereken ise; idlib dışında savaşın büyük oranda bittiği gerçekliğini göz ardı etmeden kademeli olarak bu insanlar ülkelerine geri gönderilmeli.
 • memleketin her yeri aynı oldu, gurur duysunlar eserleriyle
 • birkaç aydır türkiye'de değilim ve alıştığım medeniyeti döndüğümde caddebostan sahilde bulmayı umuyordum. bu başlığı görünce bu hayallerim de suya düşmüş oldu. kesinlikle ırkçı değilim fakat bu insanların artık ülkesine dönmesi gerekiyor. gerekiyor da dönmeyecekleri ve ülkemize kazık çaktıkları da acı bir gerçek. sonumuz hayrolsun.
 • sahi sahil kesimleri saat kaç gibi bizlerin ziyaretine açılıyor.
  (bkz: türk olup türkiye'de mülteci gibi hissetmek.)
 • 10 sene içinde her bir karış toprakta bu adamlar olacaklar ve bunları sadece oy için içeri alıp üniversitelerimizden, her çeşit imkanlarımızdan -bizlerin ve çocuklarımızın olmadığı kadar- beleşe yararlandıranlar, sıcacık saraylarında hizmetkarlarıyla kafaları rahat oturacaklar. yazık yazık, bunların topraklarının bütünlüğü için bizim mehmetlerimiz ölüyorken çok yazık!
 • bunun için metro hattı açılıyor sen bir de açıldıktan sonra gör oraları.

  şimdi bayramda ulaşım beleş diye geldiler metrodan sonra hergün orda olacaklar.
 • asıl türklerin türkiye’de ne işi var?
  burası her geçen gün biraz daha arap ülkesine dönüşüyor, göremeyen de kördür.
 • aynı şekilde üsküdar’da olan durumdur ve 10 kişilik grup halinde dolaşmaları insana huzursuzluk veriyor.