şükela:  tümü | bugün soru sor
 • benim bildiğim, erenköy'de omerpasa caddesi ile tanzimat sokak arasinda bir caddede sinagog vardir, arada sirada caddebostan olarak da kabul edilebilir.*
 • önünde bulunan apartman yüzünden kamufle olup, pek fark edilemiyen sinagog. köse basinda bulunan bakkal hakkinda gercek olmasi pek olasi efsaneler, kritik günlerde etrafda dolasan günü birlik simitciler tarafindan dogrulanmistir kanaatimce.
 • kapısında ve çevresinde her daim polisler (hem sivil hem uniformalı) ve polis otobüsleri bulunan istanbul un gizli sinagoglarındandır.
  her sabah okula/işe giderken, ibadet için buraya gelen musevilerle karşılaşabilirsiniz. yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bir koruyucu duvara ve birçok koruyucu bariyere sahip olan bu mabedin içinde bir kompleks bulunduğu düşünülmektedir. (çünkü duvarlardan hiçbir bok görünmemektedir)
  google earth koordinatı 40°58'21.92, 29°04'03.95 dir.

  ayrıca buranın,masonların kullandığı gizli bir ayin yeri olduğu hakkında da şüphelerimiz bulunmaktadır, araştırmalarımız devam ediyor.

  nesilsiz / caddebostan / 18.12.2005
 • çok çok gizli olduğunu düşünmediğim, gerçekten gizlenmek istense, entry olamayacağını sandığım ibadethane. geçmişte, ibadet esnasında pek çok insanın terörist eylemler sonucu ölmesi sebebiyle, yüksek güvenik önlemleri alınmıştır olsa olsa.
 • *
  asya yakasında artan yahudi nüfusuna hizmet etmek amacı ile 1961'de inşa edilen caddebostan sinagogu bu yakada en yoğun kullanılan sinagogdur. ziyaretler için ön başvuru gerekmektedir.
 • merak edenler için detaylı açıklama bet-el sinagogu
 • çocukluğuma renk getiren, sokağından geçtiğim vakit hala beni gülümseten, çocukluğumuzda arkadaşlarımla bahçesine gizlice girmeye çalıştığımız vakit her defasında azarı yememize sebep olan havra :)

  bu sinagogla evim arası 2-3 dakikalık yürüme mesafesi, 2003 yılına kadar benim için anlamı bizim giremediğimiz yasaklı yerdi .ondan sonra (bkz: osmanbey ve kuledibi'ndeki patlamalar) yaşandı ve bizim mahallenin çocukları için orası yasaklı bölgeden sonra patlayıcı bölge olarak anılmaya başlandı.

  patlamaların ilk haftası tüm sokak polislerle doldu taştı. okula gidebilmemiz için o yoldan geçmemiz gerekliydi ve küçücük yaşımızda her gün çantalarımızın aranmasına tanık oluyorduk. sonra kulaktan kulağa söylentiler yayılmaya başladı. bomba yüklü araç ilk olarak bu sinagoga gelmiş ama yaklaşamayınca (bkz: neve şalom sinagogu) patlatılmış, el kaidenin 3 hedefi varmış o yüzden bu sinagog eninde sonunda patlatılacakmış. okulda çocuklarla sürekli olarak bunu konuşuyor kendi kendimize komplo teorileri üretiyorduk, bizim çocukluğumuza baya heyecan katmıştı bu sinagog :)