şükela:  tümü | bugün
 • imperial fortress world. (bkz: warhammer 40000)(bkz: imperial guard)(bkz: cadian shock troops)

  abaddon the despoiler'in black crusade'lerinin daimi hedefi olan, segmentum obscurus'ta yer alan bu kale-gezegenin halkının tamamı askerdir. doğum oranı ile askere alma oranı aynı olan gezegen imperial guard'ın cadian regiment'lerinin evidir. eye of terror'un tek çıkışını koruyan bu gezegenden gelen bu askerler, space marine chapterlerinin ardından imperium'un en iyi askerleridirler.

  cadia'dan çıkan en ünlü imperial guard regiment 8th cadian'dır. bu regiment lord castellan's own olarak anılır. başında lord castellan ursarkar e. creed bulunur. 13th black crusade'de savaşmış bir regimenttir. bu birlik etrafı isyan eden volscani alaylarınca sarılsa da başında ursarkar e. creed ile bu çemberi kırmış, etrafında topladığı cadian birlikleriyle hainleri imha ederek katlettikleri cadia governor primus'unun bedenini kurtarmıştır. zaferlerinin ardından askerlerinin lord castellan olması isteğini üç kez reddeden creed en sonunda bu mevki almış, ardından cadia'nın yeni governor primus'u seçilmiştir.

  bir başka ünlü cadian alayı, 331st cadian'dır. bu birlik, isyan eden ve chaos tarafına geçen hain space marine chapteri sons of malice'in homeworld'unu imha etmesiyle tanınır. bunu bu chapter bütün bir ordo hereticus savaş birliğini imha ettikten ve birliğin başındaki inquisitor'u chaos tanrılarına kurban ettikten sonra yapmış olmaları, cadian'ların nasıl bir kumaştan yapıldığını göstermesi açısından önemli bir nottur.
 • ordu olarak bazı açılardan imperial guard'ın ultramarines eşdeğerleri olmalarına rağmen, fluff'ları ultramarine'lerden çok daha çekilir olan bir ordudur. genel ağırlıkları modern eşdeğeri combined arms taktikleri olduğu için kombo ordu tiplerine elverişli olmalarına rağmen (ki special character'leri olan ursarkar e. creed ve jarran kell bu konsepti müthiş destekler) daha generic olduklarından gayet güzel blob guard (yani piyade sürüleri, ki şaşırtıcı derecede etkilidirler, cadian'lar burada creed'in 24 inçlik command bubble'ı ve turn'da 4 emir verme kapasitesinden yararlanarak manyak bir ateş gücü sağlayabilirler - zira 24 inçe iyi dağıtılmış 3 - 4 squad sığar, bu da 24 inçe 60-80, 12 inçe dehşet verici bir 90-120 atış demektir -) ya da tank guard (yani full mekanize, burada da creed'in tactical genius'undan yararlanarak chimera'ya bindirilmiş veteranları ya da banewolf - toughness'i olan her birime 2+'ya wound veren terbiyesiz bir flame template silah taşıyan chimera - gibi aletleri düşmanın münasip yerlerine sokabilirler) oynayabilirler.
 • warhammer 40k'nın son halinde abaddon'un 13. black crusade'i ile düşeyazarken eldar ve trazyn the infinite pylonları aktive ediyor. abaddon şaşırtıcı olmayan bir biçimde topuklarken bir blackstone fortress olan will of eternity'nin kalıntılarını gezegene çakıyor - gezegen doğal olarak parçalanıyor ve kaos etkisini geride tutan pylonlar bozulmaya başlıyor. akabinde de gezegen warp'a doğru kayıyor. bu sırada gezegende savaşmaya devam eden ursarkar e. creed ve 8. cadian ordusunun kaderi ise sır oluyor bize.

  şimdi buraya kadar tamam da ben şu olayı anlamadım, deniliyor ki tüm komuta kadrosu o zamana kadar kaosa tapan ama sadık görünen volscani cataphracts ile yokediliyor; şu zamana kadar 40k okuyan/oynayan birisinin yemeyeceği bir hikaye bu kusura bakmasınlar da. cadia zaten hem kendi içinde hem de dışarıdan gelen herkese karşı "kaos lan bu, kesin kaos var bu heriflerde" kafasıyla yaklaşan bir gezegenken bir anda bu şekilde bir birliğin ezelden beri kaosa tapması falan... etmeyin eylemeyin ya. tamam creed'i seviyoruz, castellan olarak da görmek güzel şey eyvallah ama bunu yapacağız diye de hem plot'un hem de canon'un canına okumasak?

  neyse. kısacası artık cadia diye bir gezegen yok. internette gezen bir meme'i aktararak yazıyı bitireyim:
  "the planet broke before the guard did"

  kaynakça
  - https://wh40k.lexicanum.com/wiki/cadia
 • 40k külliyatında bunlardan yüreklisi ve beceriklisi bir tanith first and only var. bir de bu cadia yok olurken chaos u parlatacağıız diye pylon lar patlarken necron ların elinin armut toplaması, cadia ya gelip abaddona hayırdır genç dememeleri kurgunun ayrı bir eksiği.