şükela:  tümü | bugün
 • muharrem ayı vesilesiyle aşureyi joker kostumüyle dağıtacağım bayramdır.
 • eskiden daha bi güzel kutlanırdı. kabaklar daha organikti, kostümler süperdi. akşam yatarken kıyafetimiz yanımızda sandalyenin üzerinde asılı durur ve heyecandan uyku tutmazdı bizi. artık buda sıradanlaştı hey gidi günler hey.
 • arkadaş kim neden " dünyanın en eğlenceli bayramını " ne şekilde olursa olsun kutlamaya çalışanlara gülüp geçmez ki.

  geç tarihini , " sebebi neydi ki " yi , dini ritüeli. tek amaç var :

  eğlenmek

  bu kadar mı unuttunuz eğlenmenin ne olduğunu şu topraklarda.

  (bkz: happy halloween)
 • cadılar bayramı;
  anglosakson dünyasında ve başlıca batılı ülkelerde " halloween'' olarak adlandırılır.
  bu sözcük all hallow's eve (azizler günü'nün arifesi) kavramından kısaltılarak oluşturulmuştur.
  avrupa'da ki reform hareketlerinden sonra özellikle protestan hristiyanlar arasında cadılar bayramı kutlamaları neredeyse son bulurken, britanya'da seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etmiştir.
  kötü ruhları uzak tutmak, onlara tanınmamak için maskeler takıp kostümler giyilen bu gün, özellikle çocukların bayramı niteliğine dönüşürken günün simgesi gülen bir balkabağıdır.
 • kalbiniz nur, haneniz huzur dolsun.
  cadılar bayramınız kutlu olsun.
 • tamı tamına onbir yıl önce bugün, washington dc'de kutlamalarına katılmıştım.

  kutlamaların yapılacağı bölge ve sokaklar valilik tarafından önceden belirlenmişti. bu normal, ama bir değil, iki güzergah belirlenmişti. birisi taşkınlık yapmayacak grupların cadılar bayramını kutlayacakları güzergah, diğeri ise cozutacakların güzergahı. iki bölge arasında da polis tampon bölgesi. cozutanlara müdahale etmek için değil, cozutanların cozutmayacak olanlara rahatsızlık vermemesi için. herkes meşrebince kutladı, eğlendi. polis karışmadı. onlar bile eğlenmiştir.

  amerika'daki özgürlük anlayışı benim çok sevdiğim bir şeydir. happy halloweeen!
 • yabancı arkadaşlara bakıyorum ya korkunç bir kostüm, ya da esprili bir şey yapıyorlar. türk arkadaşlara bakıyorum. sex shoptan fileli fantezi kıyafeti kapan gelmiş. biz anlamıyoruz bu işlerden yahu. kız zaten kalan 364 gün her gün cadılar bayramı gibi korkunç, bari madem bir gün kostüm olayına gircem seksi olayım diyor, anlıyorum.
 • sonuç nedir yani? ülkem geri kaldığı için cadılar bayramı'nda açıp bir korku filmi izlemeyeyim mi? mum yakmayayım mı? özenmeyeyim mi? anca kurbanda bahçede can çekişen hayvanları izlemek midir payıma düşen? beni mutlu edecek, eğlenceli bir bayramı, sırf evropalı değilim diye kendimce kutlamayayım mı? anlamadım cidden. tüm bunları yapabilmek için ülkemin bir şeyler üretmesini bekleyeceksem zaten kaybolup giden gençliğimin üstüne bir de toprak örtmem gerekir. çünkü ben, sen, o ne kadar çabalarsak çabalayalım baştaki zihniyet değişmedikçe geriye gitmekten başka seçeneğimiz yok.

  son birkaç gündür içimiz yanıyor zaten bayram falan gördüğümüz yok ama ben genel olarak soruyorum bunu. insanlar sırf özenti denmesin diye mutlu oldukları şeyleri yapamadan, kasıntılıktan ölecekler.
 • insanoğlu varolduğu günden beri birtakım doğaüstü varlıklara inanmış, bunlardan dinleri oluşturmuş ve doğaüstü varlıklara dair kültler meydana getirmiştir.
  doğaüstü varlıkları iyi ve kötü ruhlar olarak sınıflandıran insanoğlu, farklı topluluklarda, farklı inanışlarda olmasına rağmen bu doğaüstü varlıklara saygı göstermiş, çeşitli varlıkları, çeşitli yortular ile senenin belli günleri anar olmuştur.
  görsel

  cadılar bayramı da işte bu doğaüstü varlık inancının popüler kültüre malolmuş halidir.

  günümüzde cadılar bayramı olarak bilinen uygulamaların kökeni samhain gecesine dayanmaktadır.
  "samhain" bir kelt toplumu adetidir.
  görsel

  31 ekim gecesi ölülerle yaşayanlar arasındaki perdenin kalktığına inanılır ve insanlar kötü ruhlardan gizlenmek için kostümler giyer, onlara balkabağı-mısır gibi yiyecekler sunardı.
  keltlerde samhain ritüeli kelt toplumunun kanaat önderleri olarak tanımlayabileceğimiz druidler tarafından yönetilir ve yönlendirilirdi.
  görsel

  *****************
  ara not: druidlerin ana tanrıça kybele ile bağlantılarını ve anadolu kökenli olduklarını daha önce yazmıştık.
  (bkz: druid/@altay horda)
  ******************

  keltlerin bu samhain kültü pek çok topluluğu etkilemiş ve farklı topluluklarda farklı isimler almıştır.

  örneğin; slavlarda samhain kültünün sembolü baba yaga olmuştur.
  kafkaslarda ise samhain gecesinde ritüele dahil edilen doğaüstü varlıklara obur adlı verilmiştir.

  işte batı toplumlarındaki cadılar bayramının kökeni olan samhain'in türk mitolojisindeki karşılığı karakoncolus'tur.
  bu adetlerde kutlamalar, yiyecek sunmalar her topluma göre farklılık gösterdiği gibi, bu etkinlikler yine farklı toplumlarda farklı günlerde kutlanırdı.
  görsel

  bizdeki karakoncolos'un ocak ayının 14'ünde ortaya çıktığına ve insanlarla temas kurduğuna inanılır.
  görsel

  bu efsane bugün karadeniz'de, trabzon'da kalandar gecesi olarak hala devam etmektedir.
  eskiden trabzon'un köylerinde karakoncolos'tan korunmak için geceleri kapı önüne kuymak bırakıldığı söylenir.

  günümüzde kalandar gecesi adıyla sürdürülen gelenekte gençler yüzlerini boyayıp horon oynar, çocuklarsa kapı kapı dolaşıp hediyeler toplar.
  görsel

  karakoncolos gecesi ege'de congalaz olarak adlandırılır. teke yöresinde ise congala denir.

  karakoncolos günlerinin balkanlardaki yansıması ise bocuk gecesi adı verilen etkinliktir.
  görsel

  orta çağ'dan kalma bir gelenek olan bocuk gecesi'nde yüzler boyanır, ateşler yakılır ve kabak tatlısı pişirilir.
  günümüzde tekirdağ ve edirne'de kutlanan bocuk gecesi'nde bocuk'un(karakoncolos) ahırdaki hayvanlara zarar vermemesi için ahırlara bir tepsi kabak tatlısı bırakılır.
  görsel

  bugün pek çok batı adeti olarak bildiğimiz uygulama ve halihazırda anadolu'da özellikle köylerdeki bazı adetler kökeni türk mitolojisine dayanan etkinlikler ve adetlerdir.
  bunların en bilineni ise noel döneminde çam ağacı süslenmesidir.
  (bkz: nardugan bayramı)

  sonuç olarak cadılar bayramı asla bir hristiyan adeti değil, türkler de dahil olmak üzere, dünyadaki tüm toplumların farklı adlar altında binlerce yıldır kutladıkları bir etkinliktir.
 • cadılar bayramı aslında pagan ritüellerinden gücünü alan bir bayramdır, bu sebeple, hristiyanların kutlaması ne kadar doğalsa, diğer din mesuplarının eğlenmesi de o derece kabul edilebilirdir. yalnız türkiye'deki kutlamalar kostüm ve yaratıcılık açısından çok zayıf, o da ayrı bir mesele.