şükela:  tümü | bugün
  • druid'lerden beri (bkz: pleiades) bizim bildiğimiz adı yedi kardeş veya ülker olan yıldız takımdaki yıldızların yılın bir gecesi geceyarısı gökyüzünün tam tepesine ulaştıklarında ölülerin ruhlarının yeryüzünü dolaştığına inanan insanlar ruhlardan saklanmak için maske taka veya onları doyurmak için kapı önlerine şeker bırakırlardı. işte yıllarca devam eden bu korkunun bir geleneğe dönüşmesi sonucu oluşan bayramdır.
  • bu gün itibariyle başlamış bulunmakta.

yanaklarımdan öpüp, kendimi tebrik ediyorum.
  • muharrem ayı vesilesiyle aşureyi joker kostumüyle dağıtacağım bayramdır.
  • alternatif, leziz yiyecekler için buyrun.
  • cadılar bayramı;
    anglosakson dünyasında ve başlıca batılı ülkelerde " halloween'' olarak adlandırılır.
    bu sözcük all hallow's eve (azizler günü'nün arifesi) kavramından kısaltılarak oluşturulmuştur.
    avrupa'da ki reform hareketlerinden sonra özellikle protestan hristiyanlar arasında cadılar bayramı kutlamaları neredeyse son bulurken, britanya'da seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etmiştir.
    kötü ruhları uzak tutmak, onlara tanınmamak için maskeler takıp kostümler giyilen bu gün, özellikle çocukların bayramı niteliğine dönüşürken günün simgesi gülen bir balkabağıdır.
  • eskiden daha bi güzel kutlanırdı. kabaklar daha organikti, kostümler süperdi. akşam yatarken kıyafetimiz yanımızda sandalyenin üzerinde asılı durur ve heyecandan uyku tutmazdı bizi. artık buda sıradanlaştı hey gidi günler hey.
  • ya ben mi yanlis biliyorum ama bunu sadece cadilar kutlamiyor muydu diye sormak istedigim bayramdir. evet dunyanin en duz adamiyim.

edit: sagolsun uzman doktor arkadasimiz uzman tv'deki ustalar gibi bilale anlatircasina aciklayip beni aydinlatti, cehaletimle alay etmedi. bu vesileyle ben de hepizin jedaylar, sey pardon cadilar bayramini kutluyorum. aksama sekerinizi almaya gelirim artik :)
  • cadı kesenlerle işid cileri bir tuttuğum için tiksindigim bayram
  • böyle güzel bayramdir.