şükela:  tümü | bugün
 • kalin bez ya da dayanikli maddeden yapilan, direklerle tutturulan tasinabilir barinak..kamp veya tatil amaclari icin genelde kullanilsa da depremden sonra cok daha huzunlu gerekler icin ihtiyac duyuldu..
 • kampa gitmeme 4 gun kala hala bulamadigim sey
 • hafif ve dayanıklı malzemeden yapılan, genelde kamp amacıyla kullanılan minik barınak, her türlü hava koşulu gözönünde bulundurularak dome tip çadırlar tercih edilmelidir.
 • (bkz: cadiri kurmak)
 • eğer çadırınızı ilk defa kullanacaksanız kullanma talimatını iyice okuyunuz ve çadırı doğaya gitmeden önce mutlaka evde ya da bahçenizde kurunuz.
  çift katlı çadırlar iki ayrı gruba ayrılabilirler: önce iç tentenin kurulduğu çadırlar ve önce dış tentenin kurulduğu çadırlar. önce iç tentenin kurulduğu çadırlar daha hızlı kurulabilirler. ayrıca pollerle desteklenmiş iç tentenin üzerine gergi ipleriyle sabitleştirilmiş bir dış tentenin olması çadırı daha stabil hale getirir. bu tip çadırların dezavantajı yağışlı havalarda çadırı kurarken ve sökerken iç tentenin ıslanabilmesidir.

  önce dış tentenin kurulduğu çadırlarda ise dış tente kurulduktan sonra içine girilmekte ve iç tente dış tenteye asılmaktadır. bu çadırların kurulması daha zor olsa da iç tentenin ıslanma şansı yoktur. bazı dizaynlarda çadırın iç ve dış tentelerini ayırmak gerekmediğinden kurma işlemi tek bir seferde yapılabilmektedir. bu çadırların dezavantajları ise ıslak olabilecek dış tenteyle iç tentenin aynı yerde taşınması gereğidir.

  kamp yerinizi seçtikten sonra rüzgarın hangi yönden estiğini kontrol edin ve çadırınızı buna göre yerleştirin. rüzgarlı ve yağışlı havalarda çadırınızı mümkün olduğunca kısa sürede kurmalısınız.genelde kendi kendine ayakta durabilen dome çadırlarda çadır kurulduktan sonra en uygun yere yerleştirilir. kurduğunuz çadırınızın sabitlemediğiniz zaman rüzgarda rahatça uçabileceğini unutmayın; hemen en az 4-6 noktasından zarar görmeyeceği ve uçup gitmeyeceği şekilde sabitleyin. dış tentenin iyi bir şekilde gerilmesi de rüzgarda sallanmasını ve hatta yırtılmasını engelleyecektir. eğer hava kötüyse ya da kötüleşme şansı varsa çadırınızı mümkün olan her yerinden kazıklarla sabitleyin ve gergi iplerinin hepsini kullanın. kazıkların hepsinin sağlam bir şekilde yere girdiklerinden emin olun ve eğer çıkabilecek olanlar varsa bunları taşlarla sabitleyin. kar veya buz üzerinde çadır kurmanız gerektiğinde ise durum farklılaşacaktır. normalde kullanılan kazıklar bu zeminde işe yaramazlar. yumuşak karda ufak alüminyum plakalar kara gömülerek ve kazma veya batonlar kullanılarak çadır sabitlenebilir. sert kar ve buzda ise kazmalar ve bu iş için üretilmiş buz kazıkları kullanılmalıdır. çadırı toplarken de kurma işleminin tam tersini yapmalısınız. eğer dış tente ıslaksa iç tenteden farklı bir yere konulmalıdır. rüzgarlı havalarda genelde çadırı toplamak için fazla zaman olmayacaktır. bu durumlarda çadırın uçmaması için özel bir dikkat gerekir.
 • geçen hafta 2 kişilik olanında 4 kişi yattığımız(siz yapmayın hiç tafsiye etmem),çoğunlukla bezden yapılmış barınak.
 • karagozcu argosunda perdeye verilen ad..
  (bkz: karagoz perdesi)
 • h2000 öncesinde insanların kafalarında "nerden,kaç paraya, kaç kişilik alıcaz?", "kim kimle kalıcak?" gibi sorular oluşmasına neden olan şey.**
 • yunancada karsiligi tsiantiri.
hesabın var mı? giriş yap