şükela:  tümü | bugün
 • çadırlar ile yapılan kamp. genelde tercihen yazın olur. alırsınız çadırlarınızı yanınıza, gidersiniz doğayla başbaşa bir yere, yürüyüş, keşif, araştırma yaparsınız, gece de çadırınızda uyursunuz. binbir türlü böcek ve çeşitli türden hayvanlara dikkat..
 • kamptaki boy ortalaması en uzun fakat en küçük çadıra sahip olan aile seninkiyse pek de rahat geçmeyecek bir kamptır.
  not:3 yaşında bile olsan babaya sinirli bir çıkış yapıp azarlaman yerinde bir davranıştır.
 • turkiyenin bu is icin cennet oldugunu dusunsem de yeterince degerlendirilmiyor olusu da bir gercek. cok buyuk kar paylari donmedigi icin ozel sirketler tarafindan degerlendirilmiyor ama cok kucuk bir yatirimla cevre ve orman bakanligi milli parklar icerisinde ya da ormanlarda bu kamplara destek saglayabilir. bu tarz tatil yapanlar zaten dogayla barisik oldugu icin etrafi sikecek orospu cocuklugu yapmazlar. amma velakin hersey kar, para, getiri olunca ancak bireysel cabalarla yapilabiliyor. karadenizde ayri toroslarda ayri akdenizde apayri tatlar yakalanabilir.
  (bkz: kas kamping)
 • (bkz: fermuar sesi)
 • keşan yakınlarındaki gökçetepe kampı şahane. uzun kamp yapmaya elverişli olduğunu söyleyemesem de( bulaşıklık, duş, çamaşırlık bölümleri pek düşünülmemiş.)denizi, kumu, ağaçları, ortamı çok güzel. keşan'dan çıkışla on km. sonra sağdan köy tabelaları yönünde devam edip orman içinde, kavruk çam kokularının içinde yüzün, dalın, dalış derleri alın..
 • türkiye'de çadır kampı yaparken çektiğim acılardan sonra yıllar sonra göçtüğüm amerika'da bu konuda yapılanları gördükten sonra türkiye'de yaptığımın aslında acı çekmek ve bu çekilen acıdan alabildiğim tatları da görüntüleyerek etrafıma aslında çok iyi bir şey yapıyorum demekmiş.ama şu anda görüyorum ki adamlar bu işte de aşmışlar. örneğin şu anda kuzgun bir ormanın içerisinde çadır kampındayım ve çadırın önündeki sandalyemde kucağımdaki laptop üzerinden ormanda yayında olan wifi üzerinden çıkışla bu satıları yazıyorum. birazdan da arkadan gelen sesleri takip edip göle gidip buz gibi suya atlayacağım.
 • çadır kampı yapmak isteyenler için to do list:

  1. çadır, (yani), ne zaman kamp yapmak istediğinize bağlı olarak kalitesi değişebilir. eğer amacınız ilk bahar, yaz ve son bahar'da yapmak ise, 3 mevsim çadırlar gayet ideal. kış çadırları daha korunaklı ve haliyle daha pahalı.

  2. mat, çadırınızın büyüklüğüne göre mutlaka alınması gereken malzeme, kıçınızı topraktan dolayısıyla soğuktan koruyor. birazca kalın olanından alırsanız (yaklaşık 1,2-1,5 cm) rahatınız iyi olur.

  3. şişme yatak, bazıları ne gerek var mat yeter diyebilir, bence gerekli. tek katlı şişme yataklar iyi oluyor.

  4. uyku tulumu, kadınlarla erkekler için farklı yapılara sahip oldukları için, kadınlar daha çok üşür, erkeğe uyan tulum kadına uymayabilir. burada biraz dikkat. alırken dikkat etmeniz gereken, comfort sıcaklık özelliğine bakmanız, bu size rahat bir uyku için hangi sıcaklıkta sorunsuz bir şekilde uyuyabileceğinizi gösterir. limit değeri ise donmamak için gerekli limit sıcaklığı gösterir.

  5. termal içlik, uyku tulumunda yatacakken lahana gibi giyinip uyumamanız gerekir, terleteceği için bu durum kolayca hasta olmanıza sebep olabilir. bunun için en iyi termal içlik almak. bildiğin tayt gibi. bütün vücudunu sarıyor. ama çok işe yarıyor.

  bu 5 madde sizin bir gece rahat uyku çekmeniz için alınması gerekenler. geri kalan ince detaylar ne kadar rahat bir çadır kampı geçirmekle alakalı.

  lamba, fener, çakmak, kamp ocağı vb. aklınıza gelebilecek bir çok küçük ama önemli detayları ekleyebilirsiniz.

  edit: büdüt.
 • şehir merkezindeki çadır kampları dışında, doğanın içinde orman ya da göl kenarında yapılan kamplar konusunda epey bir tecrübeliyim ve bundan sonsuz bir şekilde zevk alıyorum buna rağmen ne zaman tatil beldesinde ucuza kaçmak için çadır kursam eziyet çekiyorum, dayanamıyorum o nedenle kişisel tavsiyem tatile değil doğa ile başbaşa kalmaya gidiyorsanız çadır tatiline çıkın.

  `gelelim doğada kendi çapında survivor yaşamak isteyenler için gerekenlere`

  çadır

  çadır alırken ilk önceliğiniz yapacağınız kamp türü olmalı, yaz için standart hipermarketlerde satılan çadırlar yeterli olurken özellikle sonbahar ve ilkbahar tatillerinde biraz daha kaliteli çadırlar işinizi görecektir.

  bunun dışında eğer x kişi iseniz x+1 kişilik yazan çadırları almaya özen gösterin.

  mat-uyku tulumu

  yazın bile, mat+uyku tulumunuzu götürmeyi unutmayın, uyku tulumunuzun 12-13 derece olması kafidir sizi soğuktan koruyacaktır.

  yiyecek-içecek

  doğaya çıkıyorsunuz dolayısıyla büyük ihtimalle elektrik gibi imkanlardan uzaksınız, beyaz etlerin 7-8 kırmızı etlerin 14-18 ısıl işlem görmüş ürünlerin (sucuk sosis vb.) 30-32 saat sonunda bozulacağını varsayarak alışverişinizi yapın. bol bol patates alın, ateş başında pişebilen yiyecekler işinizi görecektir.

  kamp yeriniz ne olursa olsun, su kaynağına erişiminizin olması gerekir, onu da hesaba katarak içme suyunuzu günlük kişi başı 5 litre olarak hesaplayabilirsiniz.

  diğer eşya ekipman vs.

  doğaya çıkıyorsanız yanınızda muhakkak
  *ufak bir testere (devrilmiş ağaçtan dal vb. kesmek için)
  *ufak bir balta (kurumuş ağaç kesmek, kütük yarmak vb.)
  *ufak bir keser/çekiç
  *ilkyardım çantası
  *bıçak,çakı
  *kaliteli kok kömürü (mangal ve yemek için, odunlar genelde ıslak veya çok zahmetli olur)
  *çok maksatlı ip
  *ufak bir mangal/ızgara/saç tava
  *eğer merakınız varsa küçük bir olta ve takım seti
  *portatif sandalye, masa
  *naylon,gora-tex 2x2 tente vb.
  *kitap,mızıka,dergi,tuval,müzikçalar vb gibi hobi araçları
  *kafa feneri, el feneri, yedek piller
  *powerbank (acil durumda kaldığınızda şarjınızın olması gerek)
  *ufak bir bluetooth hoperlör
  *sinkov
  *3-4 adet çan- evet bildiğiniz çan
  *düdük
  *semaver veya ateşte su kaynatabileceğiniz bir kap/kacak

  gelelim çadır yeri seçimi ve kurulumundaki düzene

  1) çadır yeri için ilk ve en önemli etmen kaynak suyuna yakın bir lokasyon olması, su medeniyettir kelimesini gerçekten orada anlıyorsunuz.

  2) eğer bir kaynağın yakınlarındaysanız, kuru-düz zeminli ancak etrafında ağaçlar olan bir alanı tercih edin.
  çadırınızın en az iki tarafında ağaç,çalı, kaya vb. engel olması hem rüzgarı keser hem yalıtımınızı arttırır hem de nispeten ağaç dalları yağmurun hızını keser. ağaçların bir diğer artısı ise sabah güneşinin çadırınıza vurup sizi uyandırmasını kesmesi.

  3) çadırınızı kuracağınız alanın zeminindeki yabani otları getirdiğiniz balta yardımıyla temizleyin, kaya-taş vb gibi elinize gelen şeyleri 5 dakika da olsa toplayın. emin olun o 15 dakika 2-3 gününüzü rahat geçirmenizdeki en büyük yardımcılardan birisi.eğer yağmur ormanlarına falan gitmiyorsanız getirdiğiniz bandayı çadırı kuracağınız alanın altına serin, eğer normal düzeyde yağmur yağsa bile zeminden su almanızı engelleyecektir.

  4)çadırınızı kurduktan sonra yapacağınız ilk şey ateş yakmak olmalı, hava ne kadar sıcak ya da soğuk olursa olsun farketmez çevredeki haşereyi, sineği ve böceği uzak tutan yegane şey ateş ve dumandır, ateşi yaktıktan sonra rahat rahat diğer işleri yapabilirsiniz. yanınıza kesinlikle şekerli artığı olan yiyecek ve içecekler almayın, sinek böcek, haşereden duramazsınız. (karpuz, şeftali,kola vb.)

  5)sinek,fare,sincap ve diğer haşereleri misafir etmek istemiyorsanız asla ama asla yiyeceklerinizi, yiyecek artıklarınızı açıkta bırakmayın, yerlere atmayın. yiyecek artıklarınızı anında toplayın ve kamp alanınızdan ayrı bir alanda çöplerinizle birlikte yakın.

  6) geceleri doğada ortalama sıcaklık 2 kat düşebilir, o nedenle yalıtım doğa kamplarında çok ama çok önemlidir, korkmayın çok basit çözümlerlerle kendinize basit bir set yapabilirsiniz, yapmanız gereken iki adet 1 metre civarındaki dalı kazık şeklinde toprağa çaktıktan sonra ip ile ikisini bağlamak. ondan sonra kestiğiniz yeşil dalları da o ipe takarak gece boyu huzurlu bir uyku çekebilirisiniz.

  çadırınızın üstü için de çadırınızın en üst noktasından 5-10 cm üzerinden çadırınızı kurduğunuz iki ağacın arasına ip gerdikten sonra iplerin arasına yeşil dalları geçirebilirsiniz. farkı göreceksiniz.

  7)ateş konusuna değinmiştik, ateş çok önemli bir koruma ve güven unsuru doğada o nedenle çevreye çıktığınızda kuruyan dalları, devrilmiş kurumuş ağaçları bularak kampınıza getirin. özellikle geceleri çevrede hiç bir ışık kaynağı olmayacağından gece odun bulmanı çok da olası ve güvenli olmayacaktır. o nedenle her gecelik odununuzu sabahtan hazır etmiş olun.
  özellikle geceleri ateşiniz hem ışık hem ısınma kaynağınız gecenin sonunda da çadırınızın çevresindeki güvenliğinizden birisi. ateş yakın, her daim ateş yansın. gece de en azından gün aydınlanana kadar közü,ısısı kalabilecek ancak sıçrayıp size ve doğaya zarar vermeyecek bir şekilde bırakın ateşinizi.

  8) çan demiştik, çevredeki dallara geldiğiniz gün o çanları asın, o çanlar sizi yaban hayvanlarından, gereksiz misafirlerden koruyacak. o nedenle unutmayın. ne kadar çan o kadar koruma.

  9) doğadaki bir diğer koruma ve güven hissi de sıcak bir şey yiyip içmektir, o nedenle semaver ya da su kaynatıp hazırlayabileceğiniz herhangi bir sıcak içecek sizin hem keyfinizi hem de kamptan aldığınız tadı çok daha yükseğe çıkartacaktır. unutmayın.

  bütün bunlardan sonra doğa ile başbaşa kalabilirsiniz, getirdiğiniz olta ile göl kıyısında balık tutabilir, doğada yürüyüş yapabilir, mızıka çalabilir, dergi,kitap okurken közde pişirdiğiniz çayınızı yudumlayabilirsiniz. gece olduğunda da ateşin başında hiç bir ışık kaynağı tarafından yanıltılmamış yıldızları sevdiğiniz kadının yanında izleyebilirsiniz.

  hadi iyi tatiller.
 • uzun süreden sonra pek heyecanlandığım proğram.

  - bir ot böcekten anlayan tembel, üşengeç
  - bir hiç bi şeyden korkmayan cesur, deli fişek
  - bir her şeyi soran meraklı ve panik hijyen manyağı
  - ve hepsine tahammül edecek olup, proğram yapıp işin liderliğini üstlenecek olan dünyanın en rahat insanı olan ben....

  beraber 4 kadın planladığımız işk çadırlı plan. mini mini küçümen tatil.

  umarım alnımızın akıyla şahane bi tecrübe edineceğiz.

  mekan; şimdilik kafamızda olan gökçeada. fikri ve tecrübesi olan şahane arkadaşlar yeşillendirirse pek mutlu oluruz....

  dönüşte tüm tecrübemizi burda paylaşacağım.