şükela:  tümü | bugün
 • once uygun bir kamp alanı seçilir eğer kalabalık bir grupsa en güzel yer beğenilir ve kapılmaya çalışılır bahar aylarında çukur alanlardansa mekanda ki tümsek alanlar tercih edilmelidir zira yağmur yağması durumunda çadırda kurbağlama ve serbest sitillerde yüzüş teknikleri geliştirilebilmektedir ki bu pek tercih edilen durumlar arasında değildir. dahada kasmış kamp kishilikleri (genelde er kişiler) çadırın etrafına yagmur direnaji icin hendek kazabilirler bu tür kishilere duruma göre iş güzar veyahutta ıslanmaktan kurtaran ulu kishi gözüyle bakılabilir.
  eğer çadır kar üzerinde kurulacaksa en düz alan seçilir kazma ve kürekler yardımı ile (bkz: dağcılık malzemeleri) alan düzeltilir üzerinde yuvarlanılır zıplanır ondan sonra çadır kurulmaya başlanır.
  bir kaç çadır tipi vardır entryi kasmamak için bir çeşidi anlatacağım dom çadır diye tabir edilen ve piyasada en çok bulunan, kullanılan çadır çeşididir. dom çadırlar duruma göre 4 mevsim veya 3 mevsim olarak adlandırılır (kullanılan malzemeye göre) 2 kişilikten 4 kişiliğe kadar çeşitleri vardır 4 kişilik bir çadıra en çok 15 kişi girilebilir (denenmiştir) genelde çift kattır bu çadırlar
  çadırın iskeleti "pol" diye adlandırılan içi lastikli geçme mantığıyla çalışan ve bükülebilir aluminyum borulardan oluşur 2 kişlik çadırlarda en az 2 pol kullanılır 4 kişilik çadırlarda bu rakam 6 ya kadar çıkabilir. bazı çadırlarda bagaj bölümü diye adlandırılan dış tenteyle iç tente arasında çanta, ocak, ayakkabı koymaya yarıyan bölümler vardır tabiki bu bölüm bazı çadırlarda olduğu gibi bazılarında yoktur :)
  bu kadar dom çadırlardan bahsettikten sonra çadırı kurmaya devam edelim. çadır kurulacak alan tespit edildikten ve gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra çadır açılır pol'lar açılarak geçme yerlerinden birbirine geçirilir ve düz birer sırık elde edilir iç çadır kapının yönü dikkate alınarak çadırın kurulacağı yere yerleştirilir (bu arada çadırın yönü önemlidir hakim rüzgar yönünden 90 derece saat yönüne çevrilmelidir. toplu kampsa ve sevgiliniz yanınızdaysa diğer çadırların tersi istikamete tomplu kampsa ve sevgiliniz yoksa diğer çadırlara doğru konuçlandırılmalıdır. çadırın baş kısmının kıbleye çevrilmeside ayrıca sevaptır)
  poller alınır alt bırandanın birleşim yerlerinde bulunan looplardan veya duruma göre kancalardan geçirilir (çift pol lü çadıra göre anlatıyorum) poller çapraz bir x oluşturacak şekilde konulmasına dikkat edilir (çadırdan çadıra değişir ama genel çift pollu dom çadır kurulum mantığı budur) birinci polun çadırın bir köşesindeki halkaya geçirilerek sabitlenir diğer köşesininde aynı işleme tabi tutulabilmesi için bir elle çadırın köşesi diğer elle çadırın polun ucuna göre geride kalan köşesi tutulur (eğer acemiyseniz diğer köşedende bir kişinin tutmasında faide sonsuzdur) tek elle çadırın köşesi çekilirken diğer elle pol havada bir yay çizecek şekilde bastırılarak köşeye denk getirilir ve yuvasına sokulur. havaya kalkan çadırın üzerindeki daha önceden takmış olduğunuz kanca veya halkalar elle düzeltilir çadırın diğer polu içinde aynı işlem tekrarlanır (bu tür çadırlarda bu işlemin iki kişi tarafından iki pol'e aynı anda yapılması daha kolay ve hızlı bir yöntemdir ama bu çadır tek kişi tarafındanda kurulabilir) eğer çadırın içi kirliyse fermuarlar açılır pollerden tutularak kapı aşağı gelecek şekilde havaya kaldırılır ve sallanır (rüzgara dikkat, ayrıca bu işlem aslında çadır her toplandığında yapılmalı ve çadır kamptan önce mutlaka evde havalandırılımalıdır) tekrar yerine yerleştirilir tabanda taş tümsek olup olmadığı içine girilerek kontrol edilir ve köşelerden duruma göre toprak veya kar kancası ile yerine sabitlenir. üst bıranda çadırın üstüne serilir gerekli yerlerden ipli pole bağlantılar içten yapılır köşelerden ve ortalardan kazıklarla yerine sabitlenir kazıklar çakılırken dikkat edilmesi gereken çadıra tam ters yönde 40 derece açı ile yere sokulması ve sonuna kadar itilmemesi dir -ki bunu yaparsanız kazık genellikle kaybolur . kapı tarafındaki germe işlemi yapılırken fermuar kapalı tutulmalı ve çok gerilerek kasmamasına dikkat edilmelidir.
  böyle uzun uzun anlattığıma bakmayın bu tür bir çadır bilen 1 kişi tarafından ortalama 2.22 dakikada kurulabilir .
  çadır kuran herkeze iyi kamplar diler ateş başında sucuk şarap yaparken beni yad etmenizi kulaklarımı çınlatmanızı rica ederim...
  (bkz: cadiri toplamak)
  (bkz: kamp)
  (bkz: cadir)
  (bkz: ay ben yanlıs anlamisim)
 • sirklerin sık sık farklı bölgelerde yaptıkları eylem
 • kampın en keyifli eylemlerinden biridir, yüklerden (mat - uyku tulumu) kurtulmanın, yuvayı yapmanın heyecanı sarar bünyeyi, "bana kazıklarımı verin, gerisini koyverin" dedirtir adeta.
 • yetenek isteyen eylem. türk mantığıyla kurulan çadırın setlerinde mazlum kampçı, elde kalan çivi ve değnekleri gösterip, '' bunları naapçkatık?'' diyerek ortamı gerginleştirebilir. ''sakla lazım olur belki.'' denilerek olay yatıştırılır.
 • erekte olmus erkek uzvunun yaptigi eylemin argodaki tanimi.
 • belli bir yaşa kadar söylenen bu argo söz,yaşlılık zamanına gelindiğinde yerini uyku tulumuna bırakır.
 • bodoslama olaya giricem..evveliyatının önemi yok şu an..maksat çadır kurmak..bayanın rezil olduğu durum..adamların umurunda değil..hadi ilki gece oldu..ama gündüz olması..rezillik...

  adam ile uzun zamandır aynı yerde bir kız yaşar..önce sanal ortamda yazışırlar..sonra buluşmak isterler..bu daha ilk buluşma..akşam 10 gibi buluşulur..gece yarısı kız evine bırakılmak ister..adam ilk görüşte aşık olur..sokakta bir apartmanın kapısı açık bulunup dalınır..adam kızı dişleyerek öpmeye başlar..kız şokta.. dikkat..çadır kuruldu...daha önce kurulmuş aslında da ..kız farkında değil böyle bir aksiyon yaşayacağının..nerden bilsin..kız isteksiz..pas vermiyor..adam uçtu gitti..dışarı çıkacaklar ama..adam çadırı kurdu artık..kız nasıl gidilecek onun hesabını yapıyor o saatte..zevk alsa kız, devam ettirecek..ama elektrik alamadı adamdan...eve kadar o çadırla yürünür...ah işte böyle durumlarda araba iyi olur..ama arabasız yakalandık bu gece...kız rezil olmadığı kadar rezil olur...allahtan gece yarısı oldu da fazla gören yoktur diye düşünüyor kız..

  bu da gündüz olan hadise..

  kızımız eve varınca cep mesajlarına pek cevap vermez..zevke ulaşmadı çünkü..bir gün sonra randevu verir adam..cafede buluşulacak...kız isteksiz gider..akşamın rezilliği hala devam etmekte beyninde..çaylar içilir..sohbet edilir...kızın gözü yanlışlıkla kaymaz mı..kayar tabiki...yine çadır kurulmuş...rezilliğin son perdesi...kız tahrik edici hiçbirşey söylemese de adam konuşmaktan tahrik oluyor...pantolon ıslandı gitti..kızın bittiği an...kız vedalaşıp uzaklaşmak istiyor...adam halini anladı..kızla vedalaşırken kalkamıyor..hoşçakal diyerek kız uzaklaşıyor...

  velhasıl söyleceklerim bu kadar hakim bey...davacı değilim..
 • üniversite yıllarım hep gideceğim şöyle kafama göre çadır kuracağım da yok şöyle kafama göre tatil yapacağımı, dinleyerek ve söyleyerek geçti. hayaller bir oradan bir buradan, lafla sözle savrulup gitti, geçen haftaya kadar. yaz tatillerini aile yanında memlekette, köyde, izmirde, geçirdiğimizden pek tatil anlayışımız gelişmemişti. geçen hafta istanbuldan bir arkadaş geldi ve pat diye çadır fikri eyleme dönüştü. hemen çadır tedarik edildi eşten dosttan :) malum biz sadece hayallerle yaşıyorduk, gerçeğe dönünce hazırlıksız yakalandık. ilk gün eski foça, yeni foça gezildi ve çandarlıda çadır sefası başladı. tabi araba olunca ve izmirde sabahlamadan önceden deneyimli olunca ilk gece çabuk halledildi. sıra hedef büyütüldü ve kuşadasına bla bla dan iki kişilik yer ile mevzuya girildi. ilk gece davutlarda çadır alanı bulmak ve kalmak gerçektende güzel bir deneyimdi. etrafta çadırlı insanlar ve aileler olunca sıkıntı çıkmıyor. çadırda öyle kurulumu zor pahalı malzeme degil, basit ve kolay kuruluyor. iki adet pet ve 2 yastıkla gece gayet rahat geçiyor taki saatler 9 10 gösterinceye kadar. çadırda klima yok, elde starfucks kahve ve iphone olmayınca gerçekten zor hayat :) 2. gün kuşadası merkez de sabahlanıyor. bir nebze daha iyi şartlar var ama millet ne der takmaları da olmasa gayet güzel geçiyor. sabah bir katamaran selamlıyor seni sahile karşı uyanmak ayrı bir zevk. zaten öyle çok uyumana gerek yok 3 4 saat yeterde artar ( tabi sertimsi zemin kendiliğinden uyandırıyor seni.
  her şeyin tam eksiksiz olması denen bir durum hiçbir zaman olmuyor kafanıza takmayın.
  sonuç olarak 4 günlük kamp hayatıda olsa bir hayalin üzerine bir tık atılarak anılarda ki yerini alıyor.