şükela:  tümü | bugün
 • ortalama 959 vücut, 1000-2000 üreme hücresine sahip bir solucan. gelişimi ve hücrelerin özelleşmesini incelemek için kullanılan model organizma.
 • moluker biyoloji ve genetik cokca kullanilan pek minik kurtcuk gibi bisi.
  butun c. eleganslarin vucudunda ayni miktarda hucre vardir: yumurtadan yeni cikmissa 556, eriskinse 959. usenmemisler saymislar, helal olsun! ustelik her hucrenin ilerde ne olacagina ta en bastan karar verilmistir. kim karar vermis derseniz canli hucrelerinde cok karisik bi karar mekanizmasi var kacamak cevabiyla yetinirim
  hermafrodit olan bu canli hayatinin ilk asamasinda sperm uretir, yani erkektir. kalan kisminda da yumurta uretir, yan idisidir. sonra da kendi kendini doller durur.
  bi de bunun mutant versiyonu vardir ki x kromozomunun tekini kaybetmistir yanlislikla; bunlar sadece erkektir. kendileri yumurtlayamazlar, sadece disileri dolleyebilirler. yazik onlara
  isin guzelligi bu yaratik milimetrenin 3te biri kadar oldugu halde hayvandir, ustelik yaslanma belirtileri gosterir.
  (bkz: eksi sozluk bilim yuvasi)
 • biyoloji ve genetik bilimi neredeyse bunun üzerine kuruludur. kısaca c elegans denir. öyle pek elegant bir canlı değil bildiğin kurtçukdur.

  en önemli özelliği tüm elegansların vucudunda aynı sayıda hücre bulunmasıdır. bu sebeple bir çok hücre içi kimyasalın işlevini çözmek için paso üzerinde deney yapılır, afedersiniz ama amına koyulur. tüm gen dizilimi de mevcuttur tabi
 • sonsuz gençliği vaat edebilecek bir solucanmış
 • insanlığın, gılgamış projesini gerçekleştirebileceği konusunda iyimser olabilmesinin sebebi olan kurtçuk.
  genetik mühendisleri bu kurtçuğun yaşam süresini 6 kat uzatmayı başarmış.
  aynısını insan evladı için yapabilirler mi ki acep
 • basit bir organizmadır lakin moleküler biyoloji ve genetik alanında en öne çıkan araştırmalar kendisi ile yapılmıştır. memeli çalışanların zaman zaman küçümsediği bu minik arkadaşla araştırma yapan bilimciler kısa sürede güzel sonuçlar alıp makalelerini iyi dergilerde basabilme avantajına sahiptir.

  tam adının yazılışını ve telaffuzunu bilen nadir kişilere selam ederim.
 • 384 nöron ve yaklaşık 7000 sinapsa sahip nöral ağı ve şeffaf yapısıyla şimdiye dek üzerinde en çok araştırma yapılan solucandır. o kadar ki sadece bu solucan üzerinden yapılan araştırma bulgularına 3 kez nobel verildi. aynı zamanda konnektom projesinin de ilk ayağını oluşturur.
 • 1mm lik şeffaf nematod. memelilerle benzerlik göstermesi, nöronal fonksiyonlarının korunmuş olması, doku kültürlerinden farklı olarak motor, sindirim ve üreme sistemlerine, endokrin duyu ve sinyal davranış tepkilerine sahip olması kendisinin genetikten toksikolojiye kadar çok geniş bir alanda model olarak kullanılmasını sağlar.