• bunun bir de evde yapılan versiyonu var. ben yaptım oldu en azından. içine tereyağı ve krema giren her şeyin lezzetli olması sonucu zaten baya yenilebilir bir şey çıkıyor ortaya.

ben şu tarifi kullandım. püf noktalarını iletiyorum,

- köriyi abartmayın
    - soğan ve sarımsağı olabildiğince kavurun.
    - hardal mümkünse dijon ya da spicy diye geçen hardallardan olsun. (ballı hardal, tatlı hardal olmasın.)
    - o krema 75 gr olabilir.
    - ben kekiği eti marinede kullandım, sosa koymadım (az zeytinyağı, kekik, deniz tuzu)

- 100 gr. tereyağı
    - 1 adet doğranmış soğan
    - 4 diş sarımsak
    - 50 ml krema
    - 1 çorba kaşığı hardal
    - 1/2çorba kaşığı ketçap
    - 1çay kaşığı kekik
    - 1 çay kaşığı köri
    - 1 çay kaşığı karabiber
    - tuz

tereyağı eritilir, soğan sarımsak kavrulur. hardal ketçap köri eklenir. hardal burada topaklanıyor bolca karıştıra karıştıra kavurun. karabiber tuz da burada devreye girsin. sonra krema eklenir ve kaynatılır, krema kesilmesin diye bolca karıştırılır. mutlaka ve mutlaka sos sıcak sıcak etin üzerine konmalı ve öylece tüketilmelidir.

çok zahmetsiz bir şey. önerilir.

tabiki kalorisi 10bin5yüz falan.
  • cafe de paris soslu diye bizlere yutturulan, nargile cafelerde bile yapılan versiyonunda ete ve ödediğimiz paraya yazık olmaktadır.
  • suadiye otelin terasındaki mekana bu aksam bir dogumgunu kutlaması ıcın gıttık. sıcagı sıcagına yazıyorum. masada 20 kısı olmasına ragmen tum cay ve kahve paralarını teker teker fahiş fiyattan almışlar. sen orada yirmi kişiyi ağırlayıp onlara fix menüden azıcık et ve uzerıne parmesan peynır bıle konulmayan bır ceasar salata verıp ardından 47 lıra fıyat cekıyorsan, saygı gosterıp bır cay veya kahveyı ıkram olarak verırsin.

tamamen yolunma amaclı bır mekan, her yerınden hıssedebılıyorsunuz. etı nasıldı dersenız ? yalan değil , hakkını vermek lazım , güzeldi. ama bır cok yerde aynı guzellıkte etler var, uzerıne dıger konularda da gayet memnun ayrılabildiğiniz.
  • radyosu gayet dinlenesidir. gayet güzeldir, soft modda takılmak için idealdir.
  • et yemeklerine en çok yakışan sos.
  • sky fm'de bir kanal.
  • 100 gram tereyağını sos tenceresinde eritin. incecik kıyılmış iki büyük diş sarımsağı tereyağında renk almadan döndürün. 75 gram krema, bir o kadar da roquefort peyniri, bir tatlı kaşığı dijon hardalı, birer çay kaşığı kimyon, köri, zerdeçal ve deniz tuzunu da ekleyin, biraz taze çekilmiş karabiberle şenlendirip altını kısarak kıvama gelmesini bekleyin.

incecik, sanki şinitzel yapılmak üzere gibi dövülmüş iki parça antrikotun iki tarafını da kızgın izli tavada birer dakika pişirin. bonfileyle de olur. etler çok ince olduğundan bu kadar zaman yetecektir. pişince kesme tahtasının üstünde ikişer santimlik şeritlere kesin ve yine bütünmüş gibi görünecek şekilde tabağa yerleştirin.

bir tutamcık dereotunu ince kıyıp kıvamını bulmuş sosa ekleyin, sosu etin üzerinde bolca gezdirin. yanında patates kızartması ve vinaigrette soslu bir yeşil salata ile meşhur mönü tamamlanmış olur. güzel bir kırmızı şarapla iyi gider. dikkat yalnız, çok kalorilidir.
  • ortakları esen yeşilırmak ve abdullah hilmi özmelek, tekirdağ dolaylarında geçirdikleri trafik kazası sonucu vefat etmişlerdir.
  • paris'te bir kaç tanesi bulunan ama aslında birbirleri ile ilgisi olmayan muhtelif kafelerin adı. ben en çok rue de buci'dekini severim.

bkz: café de paris - rue de buci / saint germain
  • pariste yaşlı bir çiftin restoranlarında etin üzerinde servis ettiği ve tarifini kimseye söylemediği sos ismi,çift ölür sosun asıl tarifi de onlarla beraber mezara gider,gurmeler tadarak en yakın sosu ve türlerini piyasaya yaymıştır, asıl tarih hala sır..
hesabın var mı? giriş yap