şükela:  tümü | bugün
  • le fabuleux destin d amelie poulain'de amelie'nin çalıştığı kafe. kahvaltısı güzel, yemekleri idare eder, fiyatları biraz yüksekçe. güzel, aydınlık ve hafif yokuş bir caddenin üstünde. içerisinin şu anki hali filmdekinden biraz farklı ama aynı havayı korumuşlar. benim gibi filmi defalarca izleyip, beğenenler için kesinlikle görülmesi ve filmin afişindeki açıdan bir fotografının çekilmesi gereken yer (http://maps.google.com/…849519,,0,6.619596679217315). tam adresi '15 rue lepic, paris'.
  • happy hour sırasında gidilirse fiyatları gayet uygun olan ve peche adlı hafif şekerli birasını tavsiye ettiğim amelie mizin sevimli kafesi. kafenin içinde hala filmin afişlerini görmek mümkündür. ayrıca filmi izlediyseniz tuvaletine girince suratınızda hafif bir tebessüm belirmesi olasıdır
  • restoran girişine geldiğimde, beni yemek yiyeceğim masaya yönlendirmek için kaç kişi olduğumu soran ve ardından da ben 'une' cevabını verince dudağını büküp; 'o zaman istediğin her yere oturabilirsin' diyen dünya tatlısı bir garsona ev sahipliği yapmaktadır.
  • sıcakkanlı ve samimi garsonların çalıştığı kafedir.efenim şimdi montmartre'da aramayın bu kafeyi tam olarak pigalle metrosundan çıkınca ilk soldan yukarıdadır bu kafe.fiyatları uygundur.haftasonu yani cumartesi kahvaltı için ideal bir mekandır.amelie hayranları ile doludur ve tuvaletinin girişinde amelie filminde kullanılan aksesuarlar bulunmaktadır bir sıra görürseniz bu tuvalet sırası değil o aksesuarları fotograflamak isteyen turistlerin sırasıdır.garsonları ile samimi sohbetler yapabilirsiniz hatta ve hatta o kadar samimi olursanız size bira bile ısmarlayabilirler.sıcak ve samimi bir ortamdır.
  • 2 numaralı metroyla blanche istasyonunda inerek moulin rouge'un sağ tarafındaki yokuştan yukarı çıkmak suretiyle 150 metre kadar ileride solda karşınıza çıkacak olan café, brasserie. orada olmak, amélie'nin dünyasında olduğunu düşlemek hoş bir duygu gerçekten. insanın gözünün önünden filmin sahneleri ve filmi * izlerkenki anıları geçip gidiyor ardı ardına.

    http://www.pariste.net/…ulins-amelienin-izinde.html
  • paris genelindeki fiyatlar göz önüne alındığında fiyatlarıyla bizi şaşırtan, ilgili ve güler yüzlü garsonlara sahip kafedir. paris seyahatimizin son gününde cepteki paralar suyunu çekmişken gittiğimiz, içeri girerken eşimle olmazsa bir kahve içer çıkarız bakışını birbirimize attığımız fakat kafeden misler gibi kokteyller tüketip 4 kişi 30 euro hesap ödeyerek ayrıldığımız mekandır. gidin, çekinmeden girin, yiyin, için.
  • içerde bara oturursan kahvenin 1 euro olduğu mekan. dışarıda oturursan fiyatlar değişiyor. filmdeki gibi değil tabiki içerisi fakat yine de çok güzel.
  • metro ligne 2 ‘ ye binilip blanche durağında inilince, 100 metre sonra karşınıza çıkan kafe. yani iyi hoş da, temiz değil , garsonlar bahsedildiği kadar ilgili değil, film hayrına bir kez gidilir, ikinci kez ı-ıh.