şükela:  tümü | bugün
 • hz ali taraftarlarıdır kaba bir tabirle. allah'ı kur'an'ı ve efendimizi reddetmezler. namaz kılınışında farklılara sahiptir. mesela secdede bir kerbela toprağına başını koyarlar.
  kılınış şekli azıcık farklı gibi.
  niyet sübhaneke ve fatihanın ardından zamm-ı sure okurlar. erkekleri sabah, akşam ve yatsı namazlarında birinci ve ikinci rekatta fatiha ve sureyi sesli okumalıdır. öğle ve ikindideyse sessiz okumalıdır. kadınlar sesli okunan yerleri de sessiz okuyabilir.

  birinci ve ikinci rekatta fatiha yerine tesbihatı erbaa da okunabilir. rükuda;
  kıraattan sonra insanın, elleri diz kapaklarına değecek kadar eğilmesi ve en az bir defa:
  “subhane rebbiyel ‘ezîmi ve bi-hemdih” ya da "sübhanallah" demesi gerekir.

  tesbihat-ı erbaa ise;
  subhanellahi ve'l-hemdu lillahi ve la ilâhe illellahu vellahu ekber: yüce allah, pak ve münezzehtir. hamd ve senâ o'na mahsustur. bir tek olan allah'tan başka kulluğa layık ilâh yoktur. o, vasfedenlerin vasfından yücedir.

  secde de ise baş taş, çakıl, toprak gibi şeyler olabilir ya da yerden biten yenmek ya da giymekte kullanılmayan bitkiler de olabilir.

  günlük namazların ikinci rekatında fatiha ve kur’an surelerinden herhangi biri tam olarak okunduktan sonra rükûya gidilmeden önce ellerin yüz hizasına kaldırılması, avuçların göğe doğru açılarak yanyana tutulup dua edilmesi müstehaptır; bu amelin adına “kunut” denir. kunutta baş parmak dışındaki parmakların birbirine bitiştirilmesi ve avuçların içine bakılması müstehaptır.

  kunutta rabbe atina da okunabilir ya da başka bir dua filan da olur arapça olmak zorunluluğu da yoktur. ayrıca kunut cemaat haricinde sesli de okunursa müstehaptır. kunutu okumadan ruküya gidilirse unutarak ruküdan sonra da okuyabilir.

  namazın ikinci ve son rek’atında iki secdeden sonra kıbleye doğru oturularak teşehhüt okunur:
  – eşhedu en lâ ilâhe illellâhu vehdehu lâ şerîke leh
  – ve eşhedu enne muhemmeden ‘ebduhu ve resûluh
  – ellahumme selli ‘ela muhemmedin ve âl-i muhemmed
  anlamı:
  – şehadet ederim ki, allah’tan başka kulluğa layık bir ilâh yoktur. o, tektir ve ortağı yoktur.
  – şehadet ederim ki, hz. muhammed (allah ona ve ehlibeyti’ne rahmet etsin) o’nun kulu ve elçisidir.
  – allah’ım! hz. muhammed ve ehlibeyti’ne rahmet et.

  şeklindedir. hak mezhep arasında yer almaz ve şianın bir kolu olarak anılır.
 • çok sonraları öğrendim ki, anneannemin caferi olduğu. ergenlik dönemecindeki hallerde anneannemi kaybettiğimde, o zamanlar tabii bilmiyordum, mezhebin ne olduğundan haberdar değildim.
  açıklamasıyla bile bir şey kavramayacaklara, (kin saçarak dinsellikten bir haber dahası dinsel veçheleri değilde); din kisvesi adı altında lanetlenmesi gerekenler -salyalarını kusa kusa, tam bir zehir makinesi gibi zehirleyenleri var siz düşünün derim!

  dolayısıyla, konuya dönecek olursam merhume namaz bitiminde ve başlangıcında (hatırladığım kadarıyla) 12 imamı sayardı... çünkü (bkz: sarıkamış) doğumlu olduğundan malum (bkz: kars) >> #3968965 << dolayları orada bulunan etnisitenin getirdiği bir dini vecibeymiş.