• kendisinin şarkıları ile tanışıklığım yıllar öncesine dayanan sanatçı. fakat sanıyorum ki son bir senedir ondan daha çok dinlediğim bir sanatçı yoktur. kendi içimde kaybolurken, ayak izleri gördüm. yürüdüğüm yollardan yürümüş, hissettiklerimden geçmiş; ayak izim ayak izlerine tam oturmuş. hele ki 22 şarkısı göğsümün ortasına koca bir delik açıp "senin evin benim göğsümdür michiru, anahtarı da sende ne zaman istersen çık gel" cümlesini tokat gibi vurmuş yüzüme hatırlatarak. bu adamın şarkıları ne çok hatırammış.

her şarkısında kendimden bir cümle buluyorum muhakkak ve sanırım kendisinin eserlerine beni bağlayan en büyük sebep bu. hele ki "delirdim"de bir aynanın karşısında şarkı söylüyorum gibi hissediyorum. bir de sesinin o huzurlu tınısı var ki.

şarkıları genellikle birbirleri arasında bağlantılar içeriyor. örneğin tablo'yu dinlemezseniz yarım kaldım'ı anlayamazsınız. "tüm çiçeklerden güzeldir papatyalar" derken papatya'da, 22'de "seni benzeteceğim bir sürü çiçek var aslında" derken ne demek istediğini anlamazsınız. yarım kaldım'ın klibinde rengârenk bir paletten simsiyah bir tablonun neden çıktığını anlamazsınız. günaydın sevgilim'de sevilmemişliğinize gözleriniz dolar belki.

kişilik olarak da dünyalar tatlısı olduğunu düşündüğüm, karantina günlerinde bol bol canlı yayın yapıp modumuzu yükselten, sma'lı bebeklere desteğini esirgemeyen, gülünce iç ısıtan, güzel kalpli bir adam kendisi.

bazı adamlar bazı kadınlara aşık olur şarkı yazar. siz de o şarkıları dinleyip sevilmemişliğinize ağlarsınız. bu adamı üzmeyin.

edit: bugün beni 40 yerimden bıçaklayan şarkısının akustik live kaydını youtube'da yayınlamıştır. buyrunuz çağan şengül-22
  • çok yazık
    bu şarkısı bana toygar ışıklı parçalarını anımsatıyor.
    klipte ali rıza bey yokuştan iniyor karşısında leyla ela gözlü bir çöl ahusu...
    bu insan zihni gerçekten çok karışık bir şey.
    neyse şarkı çok güzel dinleyin dinlettirin
  • bu aralar sıklıkla dinlediğim müzik adamı. söz müzik kendisine aitmiş ama çok yazık adlı şarkısı bana fazlasıyla toygar ışıklı'nın tarzını hatırlatıyor. bilemiyorum, belki etkilenmiştir belki de hiç alakaları yoktur. ama şarkı buram buram toygar ışıklı kokuyor. diğer yandan güfteye çok önem veren bestecileri çok seviyorum, zaten üretebilenlerin yolları hep açık oluyor. dolayısıyla müzik piyasasında tutunamaması için hiçbir sebep yok...
  • ne zaman kendimi kötü hissetsem daha da kötü hissetmek için şarkılarına sığındığım müzisyen.
  • yazı yazarken elimdeki kalemi bıraktırıp ağlatan müzisyen.
  • durduk yere adamin a... koyan sarkilar listesine en az 20 şarkıyla girebilecek melankolik şarkıci. gerçekten sesi olsun besteleri olsun inanılmaz sarkilar yaziyor son albümü yangin alti çizile çizile dinlenmesi gerekiyo cok iyi olmuş
  • kesinlikle hak ettiği değeri görmediğini düşündüğüm güzel sesli, güzel sözlü adam. "bu şarkısı da pek iyi değilmiş be" dediğim hiç olmadı. hangi şarkısını dinlesem en sevdiğim o oluyor, onu tekrar tekrar dinlerken başka ne var acaba diye sabırsızlanıyorum, bi yönden de hepsini birden bitirmek istemediğim için acele etmiyorum. hele o şiirleri... ah be adam. ben çok geç tanıdım, halâ tanımayan "slov" severler, aşık olanlar, acı çekenler, yaralı kalpler*... dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

aşağıya da birkaç güzellik bırakıyorum, üşenme bak dinle.

kırlangıç seni ararken kayboldum...
    papatya çok zor oldu aptallığımdan...
    22 göğsümde uyudun ya...
    bir meleğin özü kalmış tek canımla sevdim seni ben...
    benimle kal bile bile öleceğini sever mi her kalp katilini...
    tablo sen içimde duyduğum en özel şarkısın...
    küçüğüm bu rüyadan uyanmam gerek...
    günaydın sevgilim güzelim benim, güzel kızım benim...
  • emre aydın ile yaptığı ilk düette beni anla kendisinin sesine hayran olmuştum ikinci düet yansın gelmiş çok sevindirik oldum* başarısı daim olsun.
  • yasaklanması gereken adam. çünkü her seferinde daha da iyisini yapıyor. üzüyor ya, durduk yere insanın a..na koyuyor cidden. ne gerek var ki? derdim olmasa da dertleniyorum, sesine, sözüne, müziğine...

yansın tabii zaten yanıyor sayende. sağ ol. hep ol.
  • çok iyi söz yazarı olduğu gibi sesi de insanı rahatlatan türdendir.
    çağan şengül'ü severek dinliyorsanız ve eğer keşfetmemişseniz (bkz: güncel gürsel artıktay)'ı da tavsiye ederim, bi bakın derim.
hesabın var mı? giriş yap