şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: sanatçı)

  fotoğraf çekmekle terör olmaz. bunca ölümün sorumlusu fotoğraf çektiği için kendisi değil, gencecik çocuklardan katiller ordusu yaratan idari kararlardır. sanatçısını, hukukçusunu, gazetecisini hapse attıra attıra hapiste yer bırakmadınız. bırakın da insanlar nefes alsın.
 • fotoğraflarına yer verilen bazı haberler şöyle:

  https://www.theguardian.com/…-rebels-will-be-buried

  https://www.theguardian.com/…alists-into-terrorists

  https://www.theguardian.com/…-cizre-return-to-ruins

  görüldüğü üzere pkk'ya hizmet eden propaganda haberlerinde kullanılmak üzere fotoğraf çekmeyi seviyor. türk ordusunun ve emniyet güçlerinin pkk'ya karşı verdiği üstün mücadeleyi batı medyasına ne şekilde yansıttığı ortada.

  https://www.theguardian.com/…016-in-pictures#img-20

  mesela bu fotoğrafın altında yer alan açıklamada şöyle demiş kendileri: "i heard that 70 civilians had been killed with chemical gas in cizre in the south-east of turkey, so ı headed there to document the aftermath."
  yani diyor ki; pkk'ya karşı mücadele veren türkiye cumhuriyeti, cizre'de kimyasal gaz kullanarak 70 sivili öldürdü.

  sonra bu kişiye sanatçı diyorsunuz.

  bu kişiye sanatçı demeyin.
  çünkü sanatçı önüne 2 tabak yemek koyup istediğini yaptırabileceğin bir yavşak değildir.
 • mevcut twitter hesabı budur. twitter

  bu arkadaş gazi mahallesinde ikamet etmektedir. ve her foto muhabir gibi kendisinin yoğunlaştığı bir konu vardır. bu sebeple kendisini çok keskin bir şekilde pkk-ypg-dhkpc gibi terör örgütlerine itelememek gerekir. o bölgede yaşayan bir gazetecinin portfolyosunda çoğunlukla bu tip grupların fotoğrafı olması onu terör sevici yapmaz. örneğin ben spor foto muhabiriyim ve aynı zamanda fenerbahçe takımını tutuyorum. bu sebeple fenerin tüm maçlarına gitme ve fotoğraflama imkanım varsa gider ve fotoğraflarım. bu benim işimin önüne geçmemeli. başka bir örnek vermek gerekirse ben orta doğuda yaşanan katliamları fotoğraflamak ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorum. bu benim kendi tercihimdir. bundan dolayı, sen orta doğuyu dünyaya karalamaya çalışan bir ölü sevicisin diye yaftalamak çok adil olmaz.
 • burada bu foto muhabiri ve türevlerine sövenler bir noktayı kaçırıyor; gazetecilik objektif yapılabilen bir meslek değildir. hangi haberi yaparsanız yapın, hangi fotoğrafı çekerseniz çekin ürününüzü kendi ideolojik, dini ve sosyolojik süzgeçinizden geçirerek pazarlarsınız. bağlı bulunduğunuz kurumun ideolojik pusulası da bu noktada çok önemlidir. a haber'de hükümet karşıtı bir yayın yapamazsınız mesela, ya da birgün gazetesinde hükümet yanlısı bir fotoğrafınız asla yayınlanmaz.

  bu yüzden ki bu adama söverek vakit kaybetmek çok yersiz. the guardian dediğimiz gazete bir ingiliz gazetesi ve doğal olarak ingiltere'nin dünyaya bakış açısını pazarlayan, bu yönde propoganda yapan bir kurum. kurumun da (dolayısıyla da ingiltere'nin) ülkemizin güneydoğusu ve suriye'nin kuzeyine bakış açısı apaçık belli.

  doğal olarak bu adamın fotoğrafını seçecekler. adamlar bizi böyle pazarlamak istiyor çünkü. güneydoğuda sivilleri sikimizin keyfine katlettiğimizi, kürtlerin de buna tepki olarak silahlandıklarına inanıyorlar; ya da dünyayı buna inandırmak istiyorlar.

  nispeten daha ılımlı, ortadan yaklaşabilen ajanslar var mı, var tabii ki. ama onların bile "neyse o" haberciliği yapacağına inanmak en hafif tabirle saflık olur.

  özetle; bu arkadaş kendine verilen görevi ya da kendine biçtiği görevi yerine getirmiştir. fotoğraflarına yazdığı kısa yazılarda da fikrini alenen ortaya koymuştur.

  unutmayın, fotoğraf her zaman onu çekenin bakış açısını yansıtır.
 • instagram hesabından anladığım kadarıyla kadrolu terör örgütü fotoğrafçısı. sanat adı altında etekli/molotoflu/rpg'li terörist fotoğrafları çekmek ve grup seks partilerinden kareler yakalıyor. bence çok güzel istihbarat vardır kendisinde şehir yapılanmalarına dair.
 • kendisi orul orul.... fotoğrafçı çocuğudur.
 • yo hayir, kendisini oyle ya da boyle etiketleyecek, farkinda olmadan sikintilara sokacak degilim. ancak tanim yapmamiz gerekirse "imge" yaraticam derken kullandigi elementleri birbirine bulayan, luzumsuz bir kakafoniye cevirip buna "gercek bu" diyip bunu da uygun mecralara pazarlayan bir fotograf heveslisidir.

  kisa kisa irdeleyelim, 92 dogumlu kendisi, an itibariyle 24 yasinda. yasa basa bakmaz bu isler dediginizi duyuyorum simdiden evet, buyudugu, yasadigi mahallede gorduklerinden, yasadiklarindan cok etkilenmis olabilir ancak en nihayetinde agzi bonibon kokan bir ergendir. urettigi fotograflara ilgili mecralardan ( kendi web sitesi ve ap) baktigimizda bu kendini arayis halini alenen gorebilirsiniz.

  ozetle kendisinin fotojurnalist olarak varligi, editorunun ona olan ihtiyaci kadardir. haberci olgunlugu ayni zamanda objektif olabilmeyi de getirir, bu da posi takip sakal sivazlayarak olmaz, okumakla, gozlemlemekle, deneyimlemekle olur.

  peki ya mevzubahis fotograf ?
  bunu hem kurgulayip cekip hem de beni hedef gosteriyorlar diye aglamayacaksin ortamlarda, yemezler.
 • burada hakkinda yazilanlari hak etmeyen iyi bir foto muhabirdir. calismalarini takip ediyorum.
 • mit binalarını fotoğrafladığı gerekçesiyle tutuklanan türk fotoğrafçı-gazeteci.

  http://www.bjp-online.com/…an-arrested-in-istanbul/