şükela:  tümü | bugün
  • marmara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü gazetecilik'te 2013 yılında açılan ve türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan yüksek lisans bölümü.

    aynı zamanda iki gün sonra mülakatına gireceğim bölüm olur kendileri. matematik öğretmeni olmam hasebiyle bölüm hakkında biaz teorik bilgi edineyim diye araştırma yapsam da türkiye'de geniş, tanınmış bir bölüm olmadığından elle tutulur bir bilgiye sahip olamadım. yayıncılık, yazarlık, editörlük yolunda ilerlemek istediğimden fevkalade istediğim bu bölüm mülakatında sorulacak olan teorik sorular bilgisizlik kıskacında sıkışmış olan beni feci kasmaktadır.

    bu bölümde yüksek lisans yapmış, yapmayı düşünen, bilgisi olan vs arkadaşlar bi yeşillendirirse minnettar olurum.

    edit: bölüm hakkında çok fazla özel mesaj aldığımdan buraya sonuç ve bölüm hakkında bir şeyler koyayım dedim. maalesef çok detaylı bilgi veremeyeceğim çünkü kayıt olamadım. şöyle ki 20 kişinin alınacağı çağdaş yayıncılık bölümüne 150 kişi civarı başvuru vardı. dolayısıyla bizi ve diğer bölümleri de direkt sınava aldılar. bana kalırsa bu sınavın tek amacı kendi bölümlerinden olan kişilerin dışındakileri elemek. çünkü tamamen bölümle alakalı teorik bilgi sordular. soruları net hatırlamıyorum ama bilgisi olanlar için basit sorulardı. çağdaş yayıncılık bildiğiniz üzere internet yayıncılığı. sorular da o yöndeydi. mesela "edergi nedir? bilişim nedir? dijital nedir? " tarzında bölüm hakkında bilgisi olanların rahatlıkla yapabileceği sorular sordular. sonra da zaten sınava göre mülakata aldılar. boş kağıt verince ben giremedim orada insanlar ellerinde kağıtlar sınava çalışıyorlardı. demek ki nelerin çıkacağı az çok biliniyor. konuları bilip çalışmak en iyisi aslında. birinden not isteyip göz atabilirseniz kârınıza olur. tabi verirler mi bilmem.
  • tezsiz olanını yapanlardan yeşillendirme beklediğim yüksek ihtisas..
  • bugün kopyanın gırla döndügü, duruma gözetmenlerin herhangi bir ses bile çıkarmadığı bilimsel yeterlilik sınavına şahit olmamı sağlamış bölümdür.