şükela:  tümü | bugün
 • son yıllarda özellikle alzheimer hastalığı üzerine çok değerli araştırmaları ve bilimsel yayınlarıyla tanınmaya başlayan bilim insanı. doktora yıllarından itibaren üzerinde çalışmaya başladığı ve insanlarla oldukça benzer genetik yapıya sahip zebra balığının rejeneratif kapasitesinin alzheimer hastalığının tedavisinden kullanılıp kullanılmayacağını dert edinmiştir. araştırmaları sonucunda zebra balıklarının beyninde yaratılan alzheimer modellemelerinde balığının, alzheimer olduktan sonra sinir hücrelerinin ölmesine rağmen, insanların aksine sinir hücrelerini üreten kök hücrelerini aktifleştirebildiğini ve daha fazla sinir hücresi yaptığını ortaya çıkarmışlardır. araştırmaları giderek hastalığın tedavisi açısından giderek daha ümit verici sonuçlara ulaşmaya başlamıştır. (çalışmalarının geldiği aşamaya ilişkin hürriyette çıkan haber)

  bilim insanı kimliği ve çalışmaları bir yana çağhan, tarihten siyasete, edebiyattan sanata kadar pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. zonguldak ve kocaeli'de geçen ortaöğretim , odtü'de geçen üniversite ve almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

  halihazırda almanya'da sürdürdüğü bilimsel çalışmalarının yanında abd merkezli olarak faaliyetlerini yürüten research institute on turkey ekibinin de aktif bir emekçisidir. enstitü olarak türkiye'nin hem yakın tarihi hem de güncel sorunları üzerine oldukça faydalı araştırmalar yürütmekteler.

  tüm bu çalışma ve çabalarının ötesinde kendisi çok iyi bir insandır. takip edin, arkadaş olun.
 • bu sabah birgün gazetesindeki alzheimer tedavisi imkânsız değil yazısını okudum, hoca şahane işler yapıyor yapmaya da devam edecektir muhtemelen.

  yazının sonuna özgür bilim diye bir başlık eklemiş, evrensel bilim etiği kısımlarına pek katılamadım ama yazının geneli çok yerinde olmuş, böyle bir çalışmanın altında böyle bir bölüm ekleme fikri için bile kendisini tebrik ederim.

  --- spoiler ---
  özgür bilim
  son ama oldukça önemli olan ve bu yazının odağını aşan bir noktanın altını çizmeden geçmemek gerekiyor. her özgün ve faydalı çalışma gibi bizim çalışmamız da akademik özgürlüğün olduğu bir ortamda farklı kültür ve deneyimden gelen bilim insanlarının hiyerarşiyi minimize eden kolektif çalışmasıyla, başka laboratuvarlarla ortak çalışmaların yaşama geçmesiyle ve dayanışmanın gücüyle başarıya ulaştı. bilim, itaatsiz ve dogmalardan uzak bir özgür yaratım ortamına sahip olabildiği oranda yenilikleri ortaya çıkarabilir ve kamunun yararına hizmet eder. bilim insanı ise eğer bilimsellik çabasındaysa yaşamını dogmaların ve politik gücün dışında muhalif bir sorgulayıcı kimliğe büründürmekle yükümlüdür. sorgulamadan olanı kabul eden bilim ne kadar içi boşaltılmış bir bilim ise, dogmalara ve beyin göçüne karşı durmayan, özgür zihinler yetiştirme amacı gütmeyen ve toplumsal koşullara ses çıkarmayan bilim insanları da evrensel bilim etiğinden o kadar uzaklaşmış durumdadır. alzheimer’ın tedavisi ile belki bilim insanları hafızaları yeniden yaratabilecekler, ancak toplumların hafızasının hiç silinmemesi için tüm toplum kesimlerinin ortak çabası gereklidir. dünyada, günümüzde bu çaba, belki de hiç olmadığı kadar elzemdir.
  --- spoiler ---

  sabah sabah böyle çalışmaları okumak böyle insanların da olduğunu hatırlamak pek bi hoşuma gitti.
  kızıllab takipteyim.
 • birgün gazetesinde yazmaya başlayan bilim insanı. ilk yazısı için buyrunuz. tahtayı en kalın yerinden delmek: bilimin sancılı mücadelesi

  alzheimer alanında yürüttüğü çalışmaların bir kısmını açık radyo’da konuk olduğu podcastlerden dinleyebilirsiniz.
 • epilepsi üzerine yaptıkları çalışma dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden nature communications tarafından yayınlanan bilim insanı.

  norveç bilim ve teknoloji üniversitesi ile alman nörodejeneratif hastalıklar merkezi'nin önderliğinde prof. dr. emre yakşi, dr. nathalie jurisch-yakşi ve doç. dr. çağhan kızıl tarafından yürütülen ortak çalışma, epilepsi krizlerinin beynin savunma sisteminin çökmesi ile başladığını ortaya koydu.

  kaynak
 • devrimci bilim insanı.
 • çağhan kızıl'ın çin'de bulunduğu iddaa edilen alzheimer ilacı hakkında yazdığı yazı.

  birgün bilim
 • virolog, patolog veya hekim değildir.
  iyi eğitim almış, kendini geliştirmiş kalifiye bir moleküler biyologdur.

  yanı sıra aklı başındadır. veriyi okumayı ve yorumlamayı bilir. desteksiz sallamayacak kadar ahlak sahibidir.

  şu sıralar oytun erbaş ve türevleri öyle bol keseden sallayarak, desteksiz atarak kamuyu yanlış bilgilendiriyor ki çağhan kızıl'ın verdiği temel bilgiler altın değerinde.
  krizi fırsata çevirmek isteyen, ilgi çekip meşhur olmak isteyenlerle dolu ortalık. çağhan kızıl ve analitik zekası çalışan, sağ duyusunu kaybetmemiş hekim ve virologlara büyük işler düşüyor. sessiz kalmayın arkadaşlar, meydanı bu soytarılara bırakmayın.
  bu bir görev. okumuşum cahile karşı bir görevi

  edit:
  çağhan kızıl güzel başlamıştı ama aynı güzellikte devam etmedi. biraz yavaşlasa, yaptığı her yorumun bilimsel olarak ve etik olarak doğru olduğundan emin olsa iyi olur. ikinci bir oytun erbaş'a inan hiç ihtiyacımız yok. biraz daha sağduyu lütfen.
 • twitter hesabından şu aralar özellikle (bkz: corona virüs) ile ilgili güncel ve bilimsel paylaşımlar yapmakta olan, bilim insanı.
 • son zamanlarda corona virüs salgınıyla ilgili yaptığı bilimsel ve anlaşılır açıklamalardan dolayı kendisini takip ve takdir ettiğim bilim insanı.