şükela:  tümü | bugün
 • bitmedi gitti şu 40 yaş üstü akraba tripleri arkadaş bi türlü.

  hangi akrabayı görsen aynı laflar, hangi misafirliğe gitsen "ah mirim iletişim de kalmamış artık" tarzı sikik edebiyat parçalamalar, "en iyisi bizim jenerasyondu, yeni çocuklar orospu çocuğu olmuş hep" tarzı inanılmaz(!) tespitler.

  arkadaşım anlayın artık şunu, bir insan sizinle sohbet etmek istiyorsa telefonunu bırakır, eğer elinde telefonla sizinle sohbet ediyorsa (saate bakmak veya anlık olarak telefona gelen bir şey var mı diye kontrol etmeyi kastetmiyorum) demek ki sizinle konuşmayı çok da istemiyor. ne yapacaksınız? konuşmak istemeyen adamı zorla mı konuşturacaksınız?

  insanların iletişimini azaltan şey telefon veya teknoloji değil. aksine bunlar "istediğimiz" insanla iletişimi kolaylaştıran şeylerdir. eskiden bundan kurtulmanın bir yolu olmadığı için insanlar "mecburen" saatlerce sohbet ediyorlardı. çünkü şimdiki gibi istediği şeylere odaklanacak imkanı yoktu.

  yani örnek vermek gerekirse çocuklar eskiden eve misafir geldiği zaman koşa koşa hoşgeldin derlerdi, oturup hiç konuşmasa bile 20 yıl önce olan "bizim köydeki galo hasan eşşeğe bindi de belini gırdı zehahaha" tarzı sohbetleri dinliyorlardı. çünkü evde bilgisayar, internet, telefon vesaire şeyler olmadığı için sıkıntıdan patlıyorlardı ve en nefret edilen insan da olsa sonuçta evde normalde olmayan bir olay olduğu için yeni insanlar görmek eğlenceli geliyordu. yani evine gittiğiniz arkadaşınızın çocukları size bayılmıyorlardı, sadece kafa dağıtacak bir şey arıyorlardı. sadece çaresizlerdi. ama artık çareleri var ve çekmek de istemiyorlar doğal olarak.

  yani kısaca teknoloji geldi de iletişim bitti değil. teknoloji geldi ve insanların sevdiği şeylere yönelmesi kolaylaştı.

  tanım: çağa ayak uyduramayan 40 yaş üstü akraba serzenişi.