şükela:  tümü | bugün
 • kendisini sezon başından beri çok sıkı takip ediyorum. tüm leicester maçlarını izledim. geçen sene takip edemiyordum. çünkü maguire varken yedek oturuyordu. maguire'ın united'a gitmesi onun için büyük şans oldu.

  öncelikle söylemek gerekir ki çağlar'ın en büyük şansı brendan rogers gibi bir hocaya ve jonny evans gibi aşırı tecrübeli bir tandeme sahip olması. brendan rogers özellikle bu sezon olmak üzere sürekli vizyon depoluyor çağlara, görüşünü açıyor. jonny evans ise onun eksik yönlerini kapatıyor. böylece çağlar her geçen hafta üstüne koyarak ilerledi.

  peki çağlar'ın iyi yaptığı şeyler neler? sonuçta bu kadar parlamasına o iyi özellikleri sebep oluyor. öncelikle kafa toplarında hakimiyeti çok iyi. özellikle ceza sahasına açılan ortalarda çağlar'ın hemen öne atılıp topu kafayla uzaklaştırdığını çok kez görebilirsiniz.

  çağlar'ın diğer bir iyi özelliği hızı. çağlar gerçekten çok hızlı. modern oyunda hızlı bir stoper olmak çok önemli. özellikle de topa hakim olarak maç kazanma üzerine oynuyorsanız leicester gibi, rakibiniz muhtemelen kontratak oyunu oynayacaktır. burada da savunmanın arkasına atılan uzun toplarda hızlı santrafor ve kanat oyuncularının durdurulabilmesi için hızlı stoper gerçekten önemli. evans her ne kadar yavaş kalsa da ilk 10 haftada çağlar'ın evans'ın yavaş kaldığı pozisyonlarda onun açığını kapattığı pozisyonlar da oldu.

  hız ile birlikte fiziksel güç de çok önemli. çağlar aynı zamanda buna da sahip. hücum oyuncularını nizami chargelar ile bozduğuna çok kez şahit olduk. ilk aklıma gelen tottenham maçında kane'yi yine böyle bir charge ile yıkmıştı. ancak kane öyle bir santrafor ki düşerken bile topu gole çevirmeyi bilmişti. yine de bu özelliğini geliştirmesi lazım. çünkü her charge'ı tam nizami olmayabiliyor. bu da onun sarı kart yemesine sebep olabilir. sanırım daha önceki sarı kartı böyle bir pozisyonda olmuştu diye kalmış aklımda.

  çağlar aynı zamanda düzgün de bir ayağa sahip. savunmadan oyun kuruyor. önünde boş alan bulursa gidebildiği kadar gidip orta sahada top paylaştırıyor. gidemezse geriden ters kanatta ayoze perez'e veya ricardo pereira'ya adrese teslim uzun toplar göndererek takımı atağa çıkarıyor. kendi tarafı boş kalırsa da chilwell'i hareketlendiriyor.

  ayrıca çağlar tam bir kontratak kesici. rakip takım hızlı hücuma çıkmaya başlarken ileri çıkarak agresiflik göstererek daha atak başlamadan topu kazanıyor ve kendi takımının hücuma devam etmesini sağlıyor. bu hareketleri biraz riskli çünkü ileri bölgede eğer o oyuncu kendisini bir şekilde geçmeyi başarırsa arkada çok büyük tehlike olur. normal bir stoperin de zaten kontratak gelirken geri çekilerek rakibi olabildiğince geride kabul ettiğini görürüz. ancak çağlar'ın ilk 11 haftada daha bu konuda bir hata yaptığını görmedim. hep topu kazanmayı başardı. sadece bu son crystal palace maçında sarı kart yediği pozisyonda saniyelik bir hata yaparak geçilecekti. onda da faul yapmak zorunda kaldı.

  çağlar ayrıca bir hücum oyuncusuna yapışırsa topu ondan mutlaka alır ve bunu faul yapmadan yapar. müdahaleleri çok temiz gerçekten. tamamen topa odaklanıyor.

  çağlar hücumda da çok etkili. badisi evans ile beraber korner organizasyonlarında ciddi tehlike oluşturuyorlar. her kornerden önce evans ve çağlar konuşur ve evans'ın direktiflerine göre biri ön direğe öbürü arka direğe hareketlenir. ikisinden biri de genellikle kafayı vurur. yine crystal palace maçında attığı gol de böyle gerçekleşti. çağlar golü atana kadar da evans'ın bir kaç tehlikeli kafa vuruşu oldu.

  çağlar çok soğukkanlı bir oyuncu. top ayağındayken güven veriyor. takım gegen press'i yerken bile o coolluğundan taviz vermiyor ve topu defanstan çıkarmasını biliyor. bu özelliği ile onu van dijk'a benzetiyorum.

  çağlar söyüncü aynı zamanda sosyal özellikleri de güçlü bir oyuncu. takımını sahipleniyor. takımda da herkes onu çok seviyor. crystal palace maçında herkesin ve özellikle james maddison'un içten bir şekilde onu kutlamaya gelmesine tanık olarak bunu görebiliyoruz. chilwell'in çağlar için attığı tweet de bunu destekliyor. ayrıca taraftarın da sevgilisi. hakkında şarkılar, besteler yapılıyor. sanırım 10 haftada en az 2 bestesini biliyorum ben kendisi için yapılan.

  peki çağlar'ın hiç kötü özelliği yok mu? birazcık daha uzun olsa iyi olabilirmiş ama çok problem değil. ayrıca pozisyon alma konusunda bazen affalayabiliyor. sezon başında ciddi hatalar yapabiliyordu bu konuda ama evans'ın tecrübesinden faydalanarak bu açığını her hafta kapattı ve şu an böyle bir sıkıntısı da yok.

  özetle çağlar neredeyse kusursuz ve üst seviye oyunuyla tüm bu başarıları hakediyor. yaşının da çok genç olmasıyla parlak bir geleceği olduğunu öngörmek çok zor değil. genç türk futbolculardaki vizyonsuzluk hastalığına da sahip değil. o sebeple çağlar söyüncü'nün belki bu sene sonunda belki seneye maguire'dan bile daha yüksek bedellere satıldığını görebiliriz.

  seni izlemeye devam edeceğim. leicester city' i bana sevdirdin.

  yürüyedur çağs!
 • şimdi van dijk ile karşılaştırsam güleceksiniz, tinerci diyeceksiniz, bla bla diyeceksiniz, bu yüzden şu vakte kadarki istatistiki karşılaştırmayı bırakayım ben buraya.

  takımları takım yapan şey kritik noktalardaki adamlardır. ne mutlu ki o kritik yeri dolduran adam bizden çıktı ve 23 yaşında bu adam henüz. van dijk'ten de, rakibi olan diğer stoperlerden de nazar değmesin o yaştaki hallerinden çok çok daha iyi oynuyor.
 • muhtemelen sezon sonu kendisine türk futbol tarihinin en fazla bonservis ücreti ödenecek futbolcusu olacak defans oyuncusu. coook uzun sürede o rekor kırılamaz diye düşünüyorum.
 • bu formu devam ederse zannedersem leicester 50'ye çağlar'ın anca tek kramponunu bırakır.
 • premier league'in şu ana dek en başarılı stoperidir. bunu ben değil, premier league istatistikçileri ve analistleri söylüyor. yola devam et delikanlı. 50-60'a city'e giderim real'e giderim falan boşver, dünyanın en iyi ligindesin ve dillerdesin.
 • 4 yıl önce ntvspor'da bir röportajı var. 4 yılda bu seviyeyi atlamak gerçekten çok büyük başarı. hele de türkiye'de, türk takımlarının altyapısından. çok efendi bir çocuk olması onu daha da sevmeniz için bir neden daha oluyor. sende yürüyedur çocuk.

  izlemek isteyenler için o röportajın linki
 • bakalım enes ünal da kendinden beklenen patlamayı yapabilecek mi
 • stopersizlikten ön liberolarını stopere koymak zorunda kalan guardiola'nın çağlar için devre arasında leicester'ın kapısını çalacağını düşünüyorum. ama sezon başında bir diğer stoperini rekorla satan leicester çağlar'ı satar mı? bence satmaz.

  premier lig takımlarının-özellikle de sahiplilerin- paraya ihtiyacı yok zaten, ya futbolcu gitmek için tutturacak ya da maguire için verildiği gibi hayvani paralar verilecek, anca o zaman satıyorlar. crystal palace bile beni salın diyen zaha'yı satmadı mesela.
 • şu an canlı yayında. sunucu hakkında yapılan tezahüratı sordu. çağlar’ın cevap: “sözlerini paylaşıcam ama sıkıntılı olduğundan paylaşamıyorum” :)
 • beni leicester city taraftarı yapmıştır.
  tanım:mükemmele yakın defans oyuncusu.