şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayırlı olsun. kaynak
 • altinordu nispeten kisa denebilecek bir sürede bu kadar meyve aldi. bizim türk kulüpleri demekki 30-40 yildir böyle altyapi calismasi yapsa ligimizden kac tane uefa kupasi sampiyonu cikardi. belki real madrid, barcelona, b. münih olmasa bile kac tane porto, a.madrid, roma ayarinda takimimiz olurdu.
 • üstteki entrynin gerçek olmama nedeni para cukkalama olayı olmadığı içindir.

  bu ülkede birileri düzenlerden/işlerden para cukkalamıyorsa köşeyi dönmüyorsa o düzenler/işler yürümez.

  bir oyuncudan menajer para kaldıramıyorsa (bu menajerler de belli başlıdır) o oyuncu yükselemez, maçta oynatılmaz.

  bunun nedeni denetimsizliktir, devletin bu konulardaki beceriksizliğidir. regülasyon eksiklikleridir. insanların birşeyleri ilerletmek yerine bu sistemlerdeki açıkları yakalayıp köşeyi dönme çabasıdır.

  ama altınordu böyle yönetilmediği için bu oyuncular gelişip avrupa'da çeşitli ülkelerde oynayabiliyorlar. freiburg ve leicester city tecrübeleri bir profesyonel futbolcu için eşsiz bir nimettir.

  kimisi de ülkeye gelip sahada az emek sarfederek para kazanmak ister.

  sporun bir sevdiğim yanı da budur: ülkelerin karakterlerini ve gelişmişliklerini gösterir. mesela bazı ülkeler kimi dönemlerde başarılı olurlar sonra eski hallerine dönerler. bunun sebebi başarıların jenerasyonlar ile gelmesidir. kimi ülkeler de zayıf jenerasyonlara rağmen kupalarda mücadele ederler.

  olimpiyatlarda da benzer durum vardır; madalya sıralamasında üstleri hep gelişmiş ülkeler, dünya güçleri alır. 1976'da montreal'de yaz olimpiyatlarında altın madalya alamayan kanada, 2016'da 16 yaşındaki yeteneği penny oleksiak ve birçok yüzücü ile birden fazla madalya kazanmıştır. andre degrasse 200 metrede gümüş madalya kazanmış, 100 metrede bronz madalya kazanmıştır. birçok dalda daha madalya kazandılar, ama hepsini yazmak istemedim. özetle 1976'da kanada ve yaz olimpiyatlarında başarı baya alakasız şeylerdi. ama geçen sürede kendilerini çok geliştirdiler ve madalya rekorlarını egale ettiler. üstelik baya farklı branşlarda.

  1976 ile 2016 arasında türkiye ne kadar madalya farkı yarattı? pek de yaratmadı. bunun dış güçler ile vesaire alakası yok. eğitimsizlikle alakası var. doların 5 buçuğa dayanması da bu yüzden, olimpiyatları izlerken trt yorumcularının başarıyı allahtan dilemesi de.

  işte çağlar söyüncü, böyle bir dünyada ülkemiz için bir umuttur, benim için çok büyük anlam ve değer ifade eder. 3 büyüklerden birisi ile anlaşıp tarık çamdal usulü yaşayabilirdi. ama üst düzey liglerde oynamayı seçti. işte kafa böyle çalışmalı.

  ne alaka kanadalılar derseniz; anlayış farkını ifade etmeye çalıştım. altınordu ile türk futbolu arasındaki anlayış farkı gibi bir şey.
 • altınordu’nun freiburg ile yaptığı anlaşmadaki madde nedeniyle 5,7 milyon pound almasına neden olacak transfer. bizim büyükler bırakın altyapıdan çıkanı, elindeki oyunculardan bile bu kadar para kazanamıyor. takdire şayan bir durum.
 • altınordu’nun bir spor kulübü olarak ülkenin önemli bir ihracat kalemi olma yolunda ilerlediğini gösteren transfer. yarın öbür gün “türkiye’nin en çok ihracat yapan kuruluşları” listesinde, sanayi kuruluşları arasında bir “altınordu sk” ibaresi görürseniz şaşırmayınız.

  çağlar’ın transferinden kulübe düşen payın 50 milyon lira civarında olduğu söyleniyor. büyük kulüplerimizin altyapı politikalarına ya da politikasızlığına hiç girip goygoy yapmayacağım.

  sıradan bir kahvehaneye girip şu konuyu açsan “altyapı önemli abi, bizde altyapı yok.” diyen adam ile “bu başkan çıktırsın gitsin, transfer yapmıyor. şampiyonluk elden gitti.” diyen adam aynı adam.

  sonra gelsin milyon avroluk veteranlar. emeklilik için güzel yer abi. çin, katar parasına uefa coğrafyasında oyna. havalimanında tepişen işsizler ordusundan karşılama, başkanlardan örtülü ödenekler, imza paraları...

  hikayenin sonu hep mi aynı olur; “ sayın cumhurbaşkanım, lütfen borçlarımızı silin.”
  al birini vur ötekine.

  ezcümle, altınordu’ya teşvik vermeyen devletin temeli adalet değildir.
 • ağlamıyorum gözüme toz kaçtı...

  çağlar’ın freiburg’a veda mesajı; (almanca konuşuyor)
  https://twitter.com/…tatus/1027603062951735296?s=21

  altınordu’nun çocukları tweetleşmiş. şimdi biri ingiltere’de diğeri roma’da...
  https://twitter.com/…tatus/1027617049412022272?s=21

  cenk tosun’dan çağlar’a hoşgeldin mesajı.
  https://twitter.com/…tatus/1027610065526816768?s=21

  transfer ücreti 21,1 milyon euro. %25 pay alan altınordu’ya kalan miktar 5,275,000 euro. yani bugünün kuruyla 33.3 milyon tl.

  diğer yandan türk kulüp başkanları halen menajerlerle para kırışma derdinde. klasik türk zihniyeti. ucuz yollardan hızlı para kazanma derdinde herkes. altınordu gerçekleri kafalarına vurmakla meşgul. umarım geç olmadan tüm kulüpler bu yola girer, tff, spor bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı gereken kararları alır. 5 tane daha apartman üniversitesi açılacağına kaliteli futbol meslek liseleri açılsın, kulüplere altyapıdan oyuncu oynatma şartı getirilsin...