şükela:  tümü | bugün
 • sardinya adasının güneydoğu ucunda bir şehir.
 • dünyadaki yavşak erkek popülasyonunun büyük bir kısmını barındıran, güzel fakat sıkıcı şehir. köklü bir üniversiteye, uluslararası bir havaalanına sahip fakat taşra havasında bir yer.
 • bu sene ilk defa turk bir erasmus ogrencisine kavusan sehir. *
 • dokuzuncu nesil yazar. *
 • eski ismi karalis olan, yöresel mutfagi dudak ucuklatacak zenginlikte, ev yapimi mirto likörü muhakkak denenmesi gereken, cok verimli topraklara sahip, güzel sardinya sehri.
  yerlileri kaalyari seklinde telaffuz ediyor ve kendi dillerindeki ismi casteddu.

  bir de esek etinin sevilerek yendigi memleket.

  davetlisi oldugumuz geleneksel sardinya yemekleri ile meshur bir restoranttaki yemekte masaya en son getirilen bol kekikli leziz bonfilenin ne eti oldugunu sordugumda italyancadan baska cat-pat birkac kelime ingilizce bilen garson ellerini kafasina kulak gibi dayayip, esek taklidi yapmaya basladiginda ilk önce saka yaptigini zannettim.
  garsonun ciddiyetini kavradigimda olan olmustu zaten.
  ama dogrusunu söylemek gerekirse hic te fena degildi tadi.
  daha da dogrusunu hepsini yedim.

  ve güzel yemekleriyle kaldi bu sehir aklimda...
 • sardegna'nın en büyük ve en dandik şehri. kuzey sardu insanı'nın iyi niyetine ve sevecenliğininin tam zıttı bir yapıya sahiptir bu halk. şehirde ciddi bir metalci ve goth kız/erkek popülasyonu vardır. şehrin otobüslerinin büyük bir bölümü eski tiptir. fiyat/kalite olarak şehir merkezindeki mcdonald's yemek yenilecek en güzel yerdir. zira adanın kuzeyinde alghero ve sassari' de aynı fiyatla yenilecek yemeğin 100'de 1'i kadar bile kaliteye sahip değildir restoranlardaki yemekleri. yaklaşık 10 dakikalık bir otobüs yolculuğuyla ulaşılan plajlarının yine ada'nın kuzeyine kıyasla en ufak bir artısı yoktur. gece hayatına gelecek olursak merkezdeki yerler karaoke çılgınlığı ile yanıp tutuşurken havalimanı yakınlarında "fifteen" isimli gece klübünde 10 euro ya sınırsız içki içip sabah 6-7 ye kadar her türlü müzik eşliğinde dans edip yeni insanlar yeni tatlar deneyebilirsiniz. bütün bu turistik bilgileri bir kenara koyacak olursak bu şehirde en çok şaşırmamanız gereken şey gizli eşcinseller. her türlü bar ve gece klübünde birbirinin kucağına oturup karaoke eşliğinde birbirlerine en naif aşk sözcükleri söyleyen gayler, çalıların arasında yarı çıplak erkekler ve arabada sevişen erkekler görmeniz şaşırtmasın sizi. oldu da canınız sardegna adasına gitmek gibi bir şey isterse kuzeye gidin güneyde gaylerden başka görülcek pek başka bir şey yok.
 • ruhunu peynir ekmekle yemiş, yeldir yepelek kaçılası şehirdir.
 • - sardinya adası'nın başkentidir.

  - eski bir madenci şehridir, madenler mussoli'nin ısrarlarıyla kurulmuştur, günümüzde artık kömür çıkmadığından bu madenler müzeleştirilmiştir.

  - turistik bir yer için görece pahalıdır, yok ya bizim referansımız çeşme, antalya olduğundan, epeyce pahalıdır diyeyim.

  - chia laguna isimli lagününde flamingolar ikamet eder.

  - bembeyaz kumlu, tertemiz plajları vardır; yerel halkı kumların renginin seneden seneye koyulaştığından şikayet eder gerçi.

  - yemeklerinin özellikle deniz ürünlerinin tadına doyum olmaz. yağda galeta ununda kızarttıkları kalamar vs. gibi deniz ürünlerinin yanında meyve yerler.

  - daha önce bahsettiğim plajları, güzellikleri keşfetmek için araba kiralamak gerekir. toplu taşıma belli saatlerde sıkıntı çıkarabilir. doğayı bozmamak adına oraya buraya duble yol çekmemişlerdir, kıyı kesimindeki yollarında keskin virajlara rastlanabilir, eğer gidersiniz aman diyeyim dikkatli olun.

  - pahalı olmasının sebeplerinden biri bizler gibi doğayı katledip sahil kesiminin tamamını irili ufaklı otellerle donatmamış olmalarıdır.

  - otelleri pahalıdır, ama şehir içinde ucuz hosteller bulunabilir.

  - sahil şeridinde sıkça gördüğünüz gözetleme kuleleri geçmişte olan korsan saldırıları sebebiyle dikilmiştir, burada sardinyalıların korsan dedikleri, bizim türkler de olmuş olabilir tabii. kuleleri aştıktan sonra şehir merkezine giderken rastladığınız şehir kapısını ise ispanyol istilasını engellemek için yapmışlar. bunlar yerellerden aldığım bilgiler, tabii kendi bilgi dağarcıklarına göre şekillenmiş, kesinliği yok. sardinya'nın tarihini de araştırıp okumadım ne yalan söyleyeyim, oradan buradan duyduğumla idare ediyorum işte.
 • bu yaz gittiğim sardegna 'nin güneyinde ve ayni zamanda sardegna nin baş kenti olan bir akdeniz şehri. adadaki tüm halk gibi sıcak kanli sempatik ve yardımsever vatandaşlara sahip şehir. casa dello studante diye bir yurtta kalmiştim poetto beach diye bi halk plaji var burada kizlara dövme leriyle hava atan kasli italyan erkeklerini sıklıkla görebilirsiniz. via roma caddesi şehrin merkezi gibi . ayni zamanda cok başarılı bir futbol takimlari vardi. ama burasi ayni zamanda özerk bölgedir italyaya baglidir ama kendi bauraklari vardir. gel gelelim dogasina ki cennetten bi parca gibidir sardegna . denizde yuzerken ayaklarinizin etrafinda gecen baliklari gorebilirsiniz şeffaf bir şekilde . ha evet denizdeki tuz orani fazladir biraz . giderseniz mutlaka mirto adli ickisini denemeden dönmeyin