şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir telefon arandığında otomatik olarak başka bir telefonun çalması ve yönlendirilmiş telefon ile görüşülmesini sağlayan santral özelliği. görüşme ücreti değişik şekilde tahakkuk ettirilir. örneğin a kişisi b telefonunu aramış olsun ve b telefonu c telefonuna yönlendirilmiş olsun. a kişisine yazılacak ücret a'dan b'nin aranması, b kişisine yazılacak ücret ise b'den c'nin aranması şeklinde olacaktır. dolayısıyla yönlendirme yapılan telefon arandığında bu telefona ücret tahakkuk edecektir
 • (bkz: 444 1 444)
 • cep telefonundan ##2# şeklinde iptal edilebilecek hizmet...
 • cep telefonunuzu bir yerlerde unuttuysaniz musteri hizmetlerini arayip istediginiz bir sabit telefonada cagrilarinizin yonlendirmesini saglayabiliyorsunuz. faideli bir hizmet.
 • gsm şirketlerinin, olası hataları, art niyetli insanların varlığını, en önemlisi de hat sahibinin tercihlerini hiç hesaba almadıklarını gösteren bir hizmet.

  diyelim ki, aklı bir karış havada bir arkadaş, yahut gözlüklerini dantel çantasının yumak ve tığ kalabalığında bulamamış miyop bir teyze, veya bir anda minimum iki tuşa basabilen dolma parmaklı bir amca, bir süre cep telefonundan ulaşılamayacağı için, başka bir numaraya yönlendirme yapıyor; fakat yönlendirme yapmak istediği numara yerine sizin numaranızı yazıyor. derhal aktive olan bu hizmet sonucunda, söz konusu kişiye ulaşmak isteyenler direkt sizin numaranıza yönleniyorlar. [çok az insan, arama yapacağı numarayı çevirdikten sonra cep telefonu ekranı ile ilgilendiği için] arayan kişinin yönlendirme sonucu sizin telefonunuza düştüğünden haberi yok; sizin konunun yakınıyla uzağıyla alakanız yok.

  [burada sıkılıp da ufak bir eğlence molası vermek isteyenler için konuyla alakalı (bkz: yanlış numara diyalogları)]

  art arda gelen ilgisiz telefonlardan sıkılıp, gsm şirketinin çağrı merkezini arıyorsunuz, aldığınız cevap süper: "yönlendirme iptali ancak yönlendirmeyi yapan numara ile yapılabilir."

  e afferim güzel kardeşim; dur ben hiç soluklanmadan, bütün asabiyetimle sorularıma geçeyim:

  - yönlendirmeyi benim telefonuma yaparken, sms ile olsun, başka bir yöntemle olsun, ne zaman benim onayımı aldın ki, bütün bu aramaları bana yönlendiyorsun?

  - hadi başta böyle bir onay mekanizması kurmadın, böyle bir durum oluştu. ben, bu hattın yegane sahibi ve üzerinde son söz hakkına sahip kişi, çağrı merkezini arayıp, böyle bir yönlendirme olduğunu ve bunu kabul etmediğimi söylediğimde, nasıl oluyor da yönlendirmeyi iptal etme yetkisinin yönlendiren numarada olduğunu söyleyebiliyorsun?

  benim yahu bu numara, kimin arayıp kimin arayamayacağına ben karar veririm.

  [ki, bilmedik, tanımadık birisi yönlendiriyor diye başladık ama, annem olur, babam olur, sevgilim olur, kankam olur; istemezsem istemem kardeşim, onları arayan kişinin benim numarama düşmesini istemiyorsam, istemiyorumdur. nokta.]
 • --- telekom uzerinden :

  * 2 1 * yonlendirilecek numara #
  arama

  --- iptal icin :

  # 2 1 #
  arama
 • rezil bir seydir. kizim misal ev telefonunu cep telefonuna yonlendirip evdeyim ayagina yatip o ara kimbilir nerelerde kimlerle takiliyor olabilir!!! ama ispatliyamiyorum, emin olamiyorum evini aramisim cikmis telefona iste uslu kiz gibi.. allah belasini versin cagri yonlendirmenin verem etti beni. bi lezbiyen olmadi hayirsiz kiz! kurtulurdum su dertten...
 • arkadaşlarla gece dışarı çıkarken birsürü cep telefonu taşımak yerine hepsini tek bir telefona yönlendirip tek bir telefon taşıma hadisesine imkan veren özelliktir.
 • kullanma konusunda sıkıntı çektiğim türk telekom servisi.

  bir tane kablolu, enerjisini hattan alan cinsten telefonum var. onda * tuşuna bastığım anda son numarayı tekrar aramaya kalkışıyor.
  bir tane de telsiz telefon var. onda *21*05xx xxx xx xx# şeklinde tuşlayıp ardından arama tuşuna bastığımda değişik bir ton alıyorum. art arda 3 farklı tonda sesin arada bir es verip tekrar etmesinden oluşuyor. ama sesten çok belli zaten bir şeylerin ters gittiği, bunun için alim olmak gerekmiyor.

  her ikisinde de bir deneme yapınca sonuç hüsran. yönlendirme gerçekleşmemiş.
  sorun bende sanırım, belki yapmış olmam gereken bir şey vardır bilmediğim.

  kibritsuyu arkadaşımızın engin bilgisi sayesinde bir sorun daha çözüldü:

  meğer ilk önce hiç açmadığım telesekreter servisini kapatmam gerekiyormuş çünkü varsayılan olarak açık geliyormuş bu servis.
  bunun için de önce bir #22# tuşlaması yapmamız yetiyormuş.