şükela:  tümü | bugün
 • oldugu haberlerinin yalan oldugu uzun sure iddia edildi.hala bile bu iddia surmekte.
 • yeşil orgta yazdığına göre ruslar yerini kullandığı uydu telefonunun yaydığı sinyaller yardımıyla tesbit etmişler. bu sistem yüz metre hata payı ile hedefi belirleyebiliyormuş.

  bu telefonun ona nasıl ulaştığına gelince, yeşil orgtaki iddia odur ki şenkal atasagun bu telefonu cahar dudayev'e vermesi için erbakan'a vermiş ve o da çok iyi iş yapıyorum düşüncesinin verdiği mutlulukla telefonu cahar dudayeve vermiş. sonrası malum.
 • 15 günlük bebekken sibirya'ya sürgün edilenlerin arasında bulunmuş, tüm küçüklüğünü sibirya bozkırlarında geçirmiş büyük bir lider. gagarin hava harp akademisi'nden mezun olmuştur, sscb hükümeti tarafından 12 adet madalya verilmiştir kendisine. baltık cumhuriyetindeki isyanları bastıramadığı için adı ilkönce kötüye çıkmıştır sscb ordusunda, sonra grozni2ye sürgüne gönderilmiştir. "kendi bağımsızlığı için mücadele eden bi halkın üstüne bomba atmam" demiştir, sonrasında da ordudan istifa etmiştir. çeçen ulusal kongresine katılıp çeçenistan için olan mücadelesine o zaman başlamıştır.
 • (bkz: alla dudayeva)
 • ismi bayburt'ta da bir sokağa verilmiştir.
 • sovyet tarihinde stratejik hava kuvvetleri'nde tumen komutani olmayi basaran ilk musluman kisi.
 • izmir karsiyakada bir bulvar adi. soyak mavisehir'de bu bulvar ustundedir...
 • rus ordusunda tümgeneral rütbesi alan ilk müslümandır. sovyet rusyanın dağılışı esnasında putin'in baltık kıyılarında etnik temizlik emrini kabul etmemiş, estonya'nın bağımsızlığında etkin rol oynamıştır. vatanına döndüğünde kuzey kafkasyanın kaderini kendisi tayin etmesi gerektiğini dile getirmiş, rusyanın bir emperyalist devlet olduğunu ilan etmiştir.

  "rus emperyalizmine boyun eğmek bir kader değildir. kuzey kafkasyalıların birlik ve özgürlük gibi doğal ve siyasi hakları vardır. bu talepler gündeme getirilmedikçe kuzey kafkasyalılar günden güne yok olacaklardır. çünkü bu düzen emperyalizmin düzenidir."

  http://www.kafkasyaforumu.org/…stories/poster2b.jpg
 • bugün şehadetinin 15. yıldönümü olan efsanevi çeçen lider ve komutan...

  21 nisan 1996 tarihinde rus jetleri gekhi-chu köyü yakınlarında barış için telefon görüşmesi yapan dzhoxar’ı bombalamış ve o da şehit olmuştu (inşa’allah).

  son derece zeki bir askeri kumandan olmasına rağmen, dzhoxar barışçıl bir insandı. o bir düşünce adamıydı ve ileri görüşlüydü. barış içerisinde yaşamak ve tüm dünya ülkeleriyle dostane ilişkiler kurmak için çabaladı. lakin, aç çakal rusya federasyonu, çeçen halkının barış ve huzur içerisinde yaşamasına müsaade etmedi. işte o zaman, dzhoxar’da ülkesini savunmak üzere silahını kuşandı ve sıradan askerlerle, daha doğrusu gönüllü köylülerle, omuz omuza düşmana karşı çarpıştı, tüm cepheleri ziyaret ederek yaptığı esprilerle askerlere moral verdi. rus ordusu bu cesur adamı kendilerine yakışır biçimde kalleşçe öldürdü, dzhoxar nefesini verdiği son ana kadar rusya’nın anavatanındaki kolonyalist savaşını durdurmanın yollarını arıyordu.

  dzhoxar kendisini çeçen halkını kolonyalist sovyet-rus idaresinden kurtarmaya adadı. ve bu amacına da ulaştı! tüm çeçen ulusunun yüzyıllardır hayalini kurduğu tam bağımsız çeçen cumhuriyeti içkerya devletini kurdu. bugün, çeçen cumhuriyeti içkerya’nın erişilmesi güç yüksek dağlarından birisinde, antik çeçen kulelerinin gölgesi altında yatıyor ve kutsal topraklarını seyrediyor.

  çeçen halkı bu onurlu ve cesur evladını her daim hatırlayacaktır!

  seni özlüyoruz dzhoxar!

  vefat yıldönümün münasebetiyle senin için dua ediyor, bir kez daha ailene ve çeçen halkına taziyelerimizi iletiyoruz.

  allah gazavatını katında kabul eylesin!
  dala ğazot qobal doyla tsunan!

  http://www.waynakh.com/…tinin-on-besinci-yildonumu/
 • bir varmış,

  bir yokmuş…

  evvel zaman içinde, zorba bir kralın istila ettiği küçük bir ülkede yaşayan fakir bir aile varmış. bu ailede herkesin hayatı çok zormuş. çünkü zorba kral küçük ülkenin halkından öylesine nefret edermiş ki onlara elinden gelen her kötülüğü yaparmış.

  günlerden bir gün zorba kral başka ülkelerle savaşa girmiş. bu büyük ve çok kanlı bir savaşmış ve kral savaşı kazanmak için küçük ülkenin cesur insanlarını da zorla ordusunda savaştırmış. ama savaşı kazanınca küçük ülkenin hep nefret ettiği tüm halkını ihanetle suçlayıp kimsenin yaşamadığı soğuk ve ıssız topraklara sürgün etmiş. işte bu sürgünde fakir ailenin yüzünü güldürüp kalplerini umutla dolduran bir şey olmuş. koca dağlar gibi sağlam yiğitlerin bile dayanamadığı soğuğa rağmen evin hamile annesi en küçük çocuğunu doğurmuş. “yaşamaz” demiş ihtiyarlar, “bu soğuğa, bu açlığa, bu yokluğa dayanamaz!” ama yanılmışlar. küçük bebek sımsıkı sarıldığı annesinin parmağını bırakmamış. inadına yaşamış.

  sürgünde büyüdüğü yıllar boyunca çocuğun en sık duyduğu kelimeler, “hayır”, “olmaz” ve “yapamazsın” imiş. küçük çocuk niçin yapamayacağını, neden bazı şeylerin orada ki insanlara yasak olduğunu bir türlü anlayamamış ve körpecik aklından tüm halkını bu zulümden kurtarmayı geçirmiş. tüm halkını kurtarmak için önce yapamazsın dedikleri ne varsa yapmaya karar vermiş. çok zor sınavlardan geçmiş, yıllarca süren okullar bitirmiş. ama her aşamada sürekli birileri karşısına çıkıp hep aynı şeyleri söylemiş. “olmaz”, “yapamazsın”…

  ve küçük çocukta her seferinde inadına başarmış, inadına yapmış…

  bu sırada zorba kral ölmüş ve onun yerine başka bir zorba geçmiş, sonra da onun yerine bir başkası ve bu böylece devam etmiş. çünkü bu ülkede kral olabilmek için önce zalim olmak gerekliymiş.

  küçük ülkenin küçük halkı ise binbir zorlukla memleketine dönmeyi başarsa da kralların zorbalığından hiç kurtulamamış. ta ki sürgünde doğmuş ve yapılamayanları yapmış kendi öz çocukları bir gün aralarına dönünceye kadar. zorba kralın “özgürlük isteyenleri öldür” emrine uymayan çocuk, memleketine sürgüne gönderilmiş. ancak kendi halkı onu bir kral gibi karşılamış. “gel” demişler “başımıza geç, bizi bu zulümden kurtar”… ve küçük bir çocuk olarak halkının arasından çıkan bu adam bir lider olarak yine aralarına dönmüş.

  hem ne dönüş… küçük halk içinde nasıl bir güç sakladığını tüm dünyaya göstermiş. çelikler kuşanmış, ölümler yağdıran zorba orduya karşı kanının son damlasına kadar savaşmış. çünkü artık bir liderleri varmış, yapılamayanları yapan, olmaz denilenleri başaran… yani artık umut varmış… umut özgürlükmüş…

  ***

  bu masalın sonunda mutlu bir son ve gökten düşecek 3 elma bekleyen iyi niyetli insanlar…

  bu masalın bir sonu yok…

  çünkü bu masal henüz yazılıp bitirilmedi…

  hala umut var…

  hala umut özgürlük…

  ama size masalın başına dair bir sır verebilirim , yalnız aramızda kalsın:

  yapılamayanları yapıp halkına ışık olan o adamın adı cahar dudayev’miş…

  ***

  bugün 21 nisan 2011…

  cahar dudayev’in şehadetinin 15. yıldönümü…

  bugün, belki onun bedeni, çok sevdiği vatan toprağının göğsünde ama yaktığı özgürlük ateşi damarlarımızda hala yanmakta…

  ey şehit!

  ruhun şad, mekanın cennet olsun!
  dala ğazot qobal doyla tsunan!