şükela:  tümü | bugün
 • oldugu haberlerinin yalan oldugu uzun sure iddia edildi.hala bile bu iddia surmekte.
 • yeşil orgta yazdığına göre ruslar yerini kullandığı uydu telefonunun yaydığı sinyaller yardımıyla tesbit etmişler. bu sistem yüz metre hata payı ile hedefi belirleyebiliyormuş.

  bu telefonun ona nasıl ulaştığına gelince, yeşil orgtaki iddia odur ki şenkal atasagun bu telefonu cahar dudayev'e vermesi için erbakan'a vermiş ve o da çok iyi iş yapıyorum düşüncesinin verdiği mutlulukla telefonu cahar dudayeve vermiş. sonrası malum.
 • 15 günlük bebekken sibirya'ya sürgün edilenlerin arasında bulunmuş, tüm küçüklüğünü sibirya bozkırlarında geçirmiş büyük bir lider. gagarin hava harp akademisi'nden mezun olmuştur, sscb hükümeti tarafından 12 adet madalya verilmiştir kendisine. baltık cumhuriyetindeki isyanları bastıramadığı için adı ilkönce kötüye çıkmıştır sscb ordusunda, sonra grozni2ye sürgüne gönderilmiştir. "kendi bağımsızlığı için mücadele eden bi halkın üstüne bomba atmam" demiştir, sonrasında da ordudan istifa etmiştir. çeçen ulusal kongresine katılıp çeçenistan için olan mücadelesine o zaman başlamıştır.
 • (bkz: alla dudayeva)
 • ismi bayburt'ta da bir sokağa verilmiştir.
 • sovyet tarihinde stratejik hava kuvvetleri'nde tumen komutani olmayi basaran ilk musluman kisi.
 • izmir karsiyakada bir bulvar adi. soyak mavisehir'de bu bulvar ustundedir...
 • rus ordusunda tümgeneral rütbesi alan ilk müslümandır. sovyet rusyanın dağılışı esnasında putin'in baltık kıyılarında etnik temizlik emrini kabul etmemiş, estonya'nın bağımsızlığında etkin rol oynamıştır. vatanına döndüğünde kuzey kafkasyanın kaderini kendisi tayin etmesi gerektiğini dile getirmiş, rusyanın bir emperyalist devlet olduğunu ilan etmiştir.

  "rus emperyalizmine boyun eğmek bir kader değildir. kuzey kafkasyalıların birlik ve özgürlük gibi doğal ve siyasi hakları vardır. bu talepler gündeme getirilmedikçe kuzey kafkasyalılar günden güne yok olacaklardır. çünkü bu düzen emperyalizmin düzenidir."

  http://www.kafkasyaforumu.org/…stories/poster2b.jpg
 • komsomolskaya pravda gazetesi'nde yer alan bir habere gore kendisine necmettin erbakan tarafinda hediye edilen telefonun icerisinde bulunan cip sayesinde yeri tesbit edilmis ve turkiye'den bazi kisilerin bu bilgileri rus istihbarati fsb ile paylasmasi sonucu yapilan operasyon ile oldurulen cecenistan'in ilk devlet baskani.

  http://www.turkrus.com/…erbakanin-hediyesiydiq.html
 • bugün şehadetinin 15. yıldönümü olan efsanevi çeçen lider ve komutan...

  21 nisan 1996 tarihinde rus jetleri gekhi-chu köyü yakınlarında barış için telefon görüşmesi yapan dzhoxar’ı bombalamış ve o da şehit olmuştu (inşa’allah).

  son derece zeki bir askeri kumandan olmasına rağmen, dzhoxar barışçıl bir insandı. o bir düşünce adamıydı ve ileri görüşlüydü. barış içerisinde yaşamak ve tüm dünya ülkeleriyle dostane ilişkiler kurmak için çabaladı. lakin, aç çakal rusya federasyonu, çeçen halkının barış ve huzur içerisinde yaşamasına müsaade etmedi. işte o zaman, dzhoxar’da ülkesini savunmak üzere silahını kuşandı ve sıradan askerlerle, daha doğrusu gönüllü köylülerle, omuz omuza düşmana karşı çarpıştı, tüm cepheleri ziyaret ederek yaptığı esprilerle askerlere moral verdi. rus ordusu bu cesur adamı kendilerine yakışır biçimde kalleşçe öldürdü, dzhoxar nefesini verdiği son ana kadar rusya’nın anavatanındaki kolonyalist savaşını durdurmanın yollarını arıyordu.

  dzhoxar kendisini çeçen halkını kolonyalist sovyet-rus idaresinden kurtarmaya adadı. ve bu amacına da ulaştı! tüm çeçen ulusunun yüzyıllardır hayalini kurduğu tam bağımsız çeçen cumhuriyeti içkerya devletini kurdu. bugün, çeçen cumhuriyeti içkerya’nın erişilmesi güç yüksek dağlarından birisinde, antik çeçen kulelerinin gölgesi altında yatıyor ve kutsal topraklarını seyrediyor.

  çeçen halkı bu onurlu ve cesur evladını her daim hatırlayacaktır!

  seni özlüyoruz dzhoxar!

  vefat yıldönümün münasebetiyle senin için dua ediyor, bir kez daha ailene ve çeçen halkına taziyelerimizi iletiyoruz.

  allah gazavatını katında kabul eylesin!
  dala ğazot qobal doyla tsunan!

  http://www.waynakh.com/…tinin-on-besinci-yildonumu/