şükela:  tümü | bugün
  • dunyadaki en tehlikeli kavramlardan biridir. ki$i hem kel hem fodul oldugundan, hafsalasinin almadigi her tehlikeye bir $ovalye maymunlugunde bodoslama atlar. bir de utanmadan ba$larina gelenlere $a$irmalari ayri bir merak konusudur.
  • (bkz: devletin sürekli yeni üniversite açması)

en güzelinden budur işte.
  • hayatında nadiren kitap okumuş ve neredeyse hiç bir akademik bir alt yapısı, birikimi olmayan insanların felsefi terimler ile kendilerine kimlik kazanmaya çalışmaları.

(bkz: sosyal bilimler ilköğretimde zorunlu ders olsun)
  • üniversiteyi bitirdikten yıllar sonra başka bir üniversitede başka bir bölümde (kendisinin çaresiz olması ve benim yardım etmek zorunda kalmam) ısrarlara dayanamayıp başkasının yerine finale girdim. derse çalışmıştım ama en önde oturduğum halde bir de kitap açtım. tam bir cevabı yazarken gözetmen geldi madde yarım kaldı, ben de boş durmamak için salladım, gözetmen öyle mi olacak yoksa şöyle mi dedi, haklısınız şöyle olacak dedim sildim düzelttim. gözetmen adını yazmayı unutmuşsun dediğinde soğukkanlı bir şekilde yerine girdiğim kişinin adını yazdım. sınav sonucu açıklandığında geçmiştim.

bu arada sınavına girdiğim kişi karşı cinstendi, cahil cesareti tam da bu oluyor herhalde.
  • cesareti bilgisizliğinden gelen değildir.

cahil insan düşünmeyen insandır. bilmek istemeyen, bilse de düşünmeyen, düşünse de en fazla bakkal hesabına düşünendir. böyle olunca bırakın yüzeyin altına bakmayı, çok yönlü düşünmek cahil insan için her yönden yumruk yemek gibi ağır gelir.

o yüzden olaya tek taraflı ve yüzeysel bakarlar. böyle baktıkları için tek bir açıdan görürler ve o açı hakkında daha önceki görüşleri düşünmeden sünger gibi içlerine çekerler. böyle olunca diğer tarafların argümanlarını, bakış açısını kaçırırlar ve en doğrunun kendi bildikleri olduğunu sanırlar.

sonucunda ise işte ellerinde o mutlak doğrunun olduğunu, diğer doğruların yanlış olduğunu ve bu mutlak doğrular için harekete geçilmesini düşünürler (!). o tek bakış açısının verdiği itici güçle özellikle diğer bakış açılarının karşılık verici argümanları anlaşılmadan, oluşan bu kontrolsüz ve tek taraflı güç, cahil cesaretini oluşturur.
  • giriştiği aktivitenin muhtemel sonuçları konusunda fikri ve/veya sonucun kötü olması durumunda kaybedecek birşeyi olmayan insaların, aksi özelliklere sahip kişilerce alınmayacak riskleri alması halinde davranışlarına verilen ad.

risk almaktan korkan sahsiyetlerin, müteşebbis insanların başarılarına gölge düşürmek için icad ettikleri psikolojik savunma yöntemi bazlı kavram.
  • cahilin cesareti çok olur
  • cok tehlikelidir. sonuclari kestirilemez ve beraberinde hesap edemiyeceginiz baska gelismeler olabilir. dunya tarihinde sikca gorulmustur ve hala gorulmektedir. belki de bugun icerisinde yasadigimiz bircok siyasi, dini, kulturel, vs. kavram cahil cesareti eseridir.
  • öğrendikçe tersine doğru evrilen özelliktir.