şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bilgi)
 • cahil olmayan insanlar.
 • (bkz: değişim)
  ne olursa fark etmez. televizyonun yerini bile değiştirelim o açıdan daha iyi izlenir deseniz milli değerlerine tecavüz etmişsiniz gibi karşı çıkarlar. iyi veya kötü olmasının önemi yoktur, değiştiremezsiniz.
  ha sonra kendileri değiştirir o masanın yerini ve de zekalarıyla övünürler : "böyle daha iyi oldu,iyi akıl ettim."
 • yeni fikirler. hayatlarının değişeceğini anladıkları anda ne olursa olsun o fikre düşman olurlar.
 • kızlı erkekli ortam, alkollü ortam, rock dinlenen ortam, domuz eti yenen ortam.. bi saniye ya biraz islamafobik olacak ama türkiye'de cahil=çok dindar müslüman gibi bi denklem çıkıyor ortaya.
 • yenilgidir. yenilgiye dayanamazlar, çünkü hayatın anlamını kendi hayat çizgisinden ibaret zannederler. sadece kendilerinin varoluşunun bilincindedirler ki bilincinde olduklarının bile farkında değillerdir. dolayısıyla bencilliyete yol açar, bencilliyet güdüsü herşeyin başıdır aslında. insanoğlunun başardığı ve başarabileceği çoğu şey bencilliyet duygusundan geçer yeter ki onu kontrol altına almasını bilsin. ama cahil insan bunu kontrol edemiycek kadar ben-merkezli olup karşısındakini sorgulama değil yargılama yöntemine gider buda bencilliyet kavramını kötüye kullanma olur. ardından yenilgiye uğradığında birşeylerin ters gittiğini görür ve buna dayanamaz kendi kendini yer, sonra da dışarıdakileri yemeye başlar. önüne ne gelirse yer, hayat ondan ibarettir ve artık önündeki herşey onun düşmanıdır (bencilliyet), ve artık yargılama başlamıştır. ne olursa olsun, nedeni, sonucu, meydana gelişi önemli değildir sadece yargılamaktır. nitekim, günümüzde avrupa bölgelerinde bu insanlar azınlıkta ve kimsenin umrunda olmayıp, bizim buralarda bolca bulunmaktadırlar hatta onları önemseyenleri bile vardır.

  edit: yıllar sonra vardığım bir tecrübeye dayanarak, yenilgiye düşman olmanın bir sorun olduğunu dile getirmişim, eğer kışkırtıcı unsurlar varsa, sözüm ona yenilgi, cahil insanların katlanamadığı unsur olmaktan çıkar.
 • kadınlara düşmanlar...genç yaşlı güzel çirkin tesettürlü farketmez, nefes alan her kadına düşmanlar çünkü cehalet yüzünden ipinden boşanmış iradeleri her gördükleri kadına atlama dürtüsü veriyor kadın görmeye dayanamıyorlar örtüyorlar eve kapatıyorlar olmadı öldürüyorlar pis cahiller
  cahil kadınlarda eğitimli ve ayakları sağlam basan kadınlara düşmanlar çünkü sindirilmiş asalak hayatına ayna tutan diğer kadını sevmiyor yetersizliğini hissettiriyor
 • korktukları şeylere düşmandır bu tarz insanlar. nerede bir yenilik, nerede bir değişiklik varsa bu insanlar karşısındadır. vakti zamanında güneşe mızrak fırlatan yerlilerden bi' farkları yoktur.
 • farklılık, kadınlar, değişim