639 entry daha
  • bir cahil olarak kendimden örnek vereyim:
    içimde hiç boşluk olmaması yahut bu boşluğu feci şekilde doldurmuş olmam. ruhen, madden, manen içimdeki boşlukları doldurmak yani yok etmek konusunda iyiyim. bir de hayat mücadelesi ve koşturmacasına kapılma konusunda iyiyim sanırım. boşluk olamıyor.

burada kendimi eğitim almış cahiller sınıfına sokuyorum. yoksa diploma konusunda birkaç farklı çeşidi var bende.
  • cesaret. cahil cesareti diye bir kavram var
  • dünyanın parmakla gösterilen herbokologları bu kesimden çıkar.
  • esnaflık, ben özellikle gıda ve perakende işlerinde cahilliğin cesaretle birleşmesini =zenginlik ve agresif büyüme olarak tanımlıyorum. eğitimli insanlar ilmini öğrenir, kahvesini derecesinde kavurur, doğalın peşine düşer, her şeyi usulüne uygun olarak yerine getirir ve batar.
  • iyi olmadıkları konu olmayışı.
  • az bilgiye sahip olmak mutlu olmak için önemli diye düşünüyorum. o yüzden kafa daha rahat olursa olur gibi düşündüklerinden mutluluğu daha kolay bulabildiklerini düşünüyorum.
  • ve küçük bir esnaflık örneği: çiğ köfteciler. çiğ köfteci vizyon anlamında cahilliğe yakındır. düşük sermaye, pragmatik vizyon ve işe bakış ile 15 metrekarelik alana sığar oradan da zamanla nakit olarak taşar gider üçüncü şubeyi açar. cahil insanın çiğ köfteyi lavaşa yayışı bile eğitimlinin ötesindedir
  • çocuk sahibi olma cesareti
  • (bkz: kafaya takmamak)
    eğitimliler de bu beceriyi kazanmak türlü türlü eğitimler seminerler alıyor.(bkz: mindfulness)
  • (bkz: cahillikleri)
    başlıkta nedensiz bir biçimde cahil övme yarışı var. ki bu da bir cehalet örneği. çünkü cahil diye okul okumamış insana değil kendini geliştirmemiş/eğitmemiş insana denir.
701 entry daha
hesabın var mı? giriş yap