şükela:  tümü | bugün
 • uygar yaşamı düşleyen şair, sanat adamı, insan. bu şehrin çocukları,rüzgârlarım konuşuyor,ortalık,irgat türküsü isimli kitapları yayınlanmış, şair kimliğinden çok insan kimliği önemsenesi kişi. mina urgan'ın kocasi..mustafa irgatin babasi..
  "şehrin damlarına yağmur yağıyor
  orman çıldırıyor sevincinden
  ağlıyor sokak çocuğu.
  yağmur
  ne istersin müvezziden."
 • ...edirne öğretmen okulu ve ankara devlet konservatuvarı'ndaki öğrenimlerini tamamlamadan bırakmış, bir süre paris'te yaşamıştır...sinema ve tiyatrolarda başrol ve karakter rolleri oynamış, kendi kurduğu tiyatroları yönetmiştir...

  ...başlangıçta cahit saffet imzasını kullanmıştır...1935-1940 arasında hece ölçüsüyle romantik şiirler yazmıştır...garip akımına yakın duran 1940 kuşağının toplumcu şairlerindendi...
 • zeynep irgatin da babasi.
 • 1916 yılında lüleburgaz'da doğmuş, öykü ve roman denemeleri de bulunan ama daha çok kısa toplumcu şiirleriyle tanınan şair. edirne öğretmen okulu'nu bitirdikten sonra ankara devlet konservatuarı'nda öğrenim görmüştür. devlet tiyatrosu'nda, özel tiyatrolarda, sinemada oyuncu olarak yaşamını sürdüren irgat, 5 haziran 1971'de istanbul'da ölmüştür.

  "ekmek gibi ellerin var / sıcacık / seni niçin sevmeyeyim"

  eserleri;

  şiir

  bu şehrin çocukları (1945)
  rüzgarlarım konuşuyor (1947)
  ortalık (1952)
  ırgatın türküsü (1969)

  roman

  geri dönemezsin (1948)
  çok yaşasın ölüler (1968)
  insan kafesi (1971)
 • dokunaklı siirlerden, garip bir inat ve ısrarla yüreğe dokunan şair.

  " adamın saçlarından tutuyor ve yere çalıyor. duyuyor, laf etmiyor, lafları tertiplemiyor; duygularını tertipliyor. "

  ...

  ....... ben buluttan gözlerine
  düşüveren bir damlayım.

  ...
 • "halkın azını aldatırsınız
  her zaman
  halkın çoğunu aldatırsınız
  zaman zaman,
  ama halkın tümünü?
  hiçbir zaman
  hiçbir zaman" demiş şair -65'te ap'nin seçimleri kazanması sonunda-.. bugün aklıma geldi dizeler, nereden nereye dedim...
 • cahit saffet ırgat'tır asıl adı.
  hem şair hem aktör. dormen tiyatrosunun rahmetli oyuncularından.yeşilçam'da genelde kötü karakterleri canlandırmıştı. şiirlerinde ise, sözgelimi "kavun" dedi mi, kavunun kokusunu duyar şiiri okuyan, öyle içten ve güzeldir.
  cahit sıtkı tarancı ile beyoğlu'nda gece vakti iki sarhoş yürürlerken cahit sıtkı'nın isyan edip kendini tramvayın önüne atmalarında kendisini kurtaran "yol arkadaşı".

  yakacak odun kalmadı ocakta
  körolası gözüm tahta bacakta
  seni de sarsın alev, kül etsin ocak,
  yan tahta bacak!

  der bitirir.
 • 1940 dönemi toplumcu gerçekçi şairlerindendir kendisi. tam olarak o dönemin kavgacı şairlerinden olmadı cahit ırgat. aynı dönemimin garip şiirine de yaklaşmadı şiiri. çünkü ironi hiç yoktur ırgat'ın şiirinde. gerçekçi şiirler yazdı sadece. ya da daha düzgün bir ifadeyle soyadıyla da uygun olarak "ırgatın türküsünü" yazdı sadece.

  ayrıca genç yaşta intihar eden şair ve sinemacı mustafa ırgat'ın da babasıdır.