şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fetö'nün yapımı olan caillou'nun trt yapımı keloğlan ürünlerinin satışını engelleyerek zarar ettirdiğine dair kafa yakan haber:

  "fetö soruşturmasıyla kapatılan yumurcak tv'de yayınlanan kanada yapımı kayu (caillou) çizgi filminden milyonlar kazanmak için trt'de yayınlanan keloğlan'ın sabote edildiği ortaya çıktı. trt'de ilk 100'e giren keloğlan çizgi karakterine ait lisanslı ürünleri satmak için trt ile sözleşme yapan fetö'cü şirket, keloğlan'lı ürünlerin yerine kayu'lu ürünleri piyasaya sürdü. fetö'cü irket, 2 yılda 3 milyon 648 bin dolar para kazandı, trt ve keloğan'ı çizen animasyon şirketini 112 milyon tl kayba uğrattı"

  yargıtay'a taşınan olay, 2012 yılında trt çocuk'ta yayınlanan 'keloğlan ve keloğlan masalları' karakteri ile fetö'nün kapatılan kanalı yumurcak tv'de ekrana gelen 'kayu' çizgi karakteri arasında yaşandı. 4 yıl boyunca reytinglerde ilk 100'e giren keloğlan çizgi karakterini trt'ye, anameks adlı animasyon şirketi yapıyordu. reytingleri düşük ancak lisanslı ürünlerinin satışı çok iyi olan yumurcak tv'deki 'kayu' çizgi kahramanı ise kaynak holding'e ait çağlayan basım yayın dağıtım a.ş.'deydi. şirket, kayu'nun lisanslı ürünlerinin satışından 2 yılda 3 milyon 648 bin dolar kazandı ve trt ile keloğan'ı çizen animasyon şirketi 112 milyon tl zarara uğradı.

  keloğlan'ı unutturmak istediler

  söz konusu şirket kayu'dan milyon dolarlar kazanıyordu ancak kayu reytinglerde beklentilerin altındaydı. kayu'yu reytinglerde keloğlan gibi ilk 100'e sokamayan çağlayan basım yayın, trt'ye para kazandıran keloğlan'ın da lisanslı ürünlerini satmak istedi. asıl amaç ise iddiaya göre reytinglerde sürekli ilk 100'e giren keloğlan ürünlerini piyasadan silmek ve unutturmaktı.

  gazete habertürk'ten öznur karslı'nın haberine göre, şirket kendi çizgi kahramanı kayu'yu ön plana çıkarmak için trt'ye iş yapan animeks ve trt ile 5 yıllık sözleşme yaptı. böylece çağlayan basım yayın, kitap, dergi, takvim, ajanda, defter, ofis ve okul malzemeleri gibi keloğlan'lı 141 ayrı ürün yapma tekelini ele geçirdi. ancak keloğlan ürünlerini piyasaya sürmek yerine depoda stokladı. bunun yerine de piyasaya kendi kayu ürünlerini pazarladı.

  trt'yi milyonlarca lira zarara uğrattı

  trt ile keloğlan'ı yapan şirket anameks'in baskısı üzerine çağlayan basım yayın 10 farklı üründen sadece 500 adet üretti. zarara uğrayan trt ile dışarıdan hizmet aldığı yapım şirketi anameks, çağlayan basım yayın'la yaptıkları lisans sözleşmesini feshetti. çağlayan basım yayın, trt ile anameks'e 'sözleşmeden haksız olarak cayma' nedeniyle dava açtı.

  1. fikri sınai haklar mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı ve trt ile anameks şirketinin sözleşme feshini yerinde buldu. kararda fetö'cü şirketin keloğlan'lı ürünleri üretmeyip, pazarlamayarak sözleşmeyi ihlal ettiği belirtildi. bilirkişi raporunda ise söz konusu ürünlere ilginin azalması için planlı bir çalışma yürütüldüğü ifade edildi. trt şimdi uğradığı milyonlarca doların tazmini için yasal yollara başvurmaya hazırlanıyor.

  kaynak
 • ben okudum birşey anlamadım.
 • adi şerefsiz caillou yıllardır milleti aldattı, kandırdı. ama sanki eski ankara büyükşehir belediye başkanı melih bey bu terörist hayali kahramanın tiyatrolarını belediye vasıtasıyla gerçekleştiriyordu öyle hatırlıyorum. örnek tiyatro haberi
 • özeti:
  keloğlan çizgi filmi çok prim yapınca, fetöcüler keloğlan yapımcılarına zarar ettirmek için ürün yapma lisanslarını satın almışlar. normalde satılan ürün başına yapımcı şirkete para verilir. ama fetöcü şirket hiç keloğlan ürünü yaptırmamışlar.

  ürün hakkı da sadece bu şirkette olduğu için, keloğlan'ın yapımcı şirketi hiç ürün satılmadığı için ve şirket de bundan para kazanamadığı için milyonlarca lira zarar etmiş.
 • fetö yü trt ye hangi terör destekçisi soktuysa ondan hesap sorulması gerektiğinden bizi ilgilendirmeyen olaydır...
 • yok devenin nalı 112 milyon zararmış. hazır fetöcülük prim yapıyorken nemelanıyım demişler.
  caillou bile 2 senede 3,6 milyon tl ürün cirosu yapmış (ciro kar değil) sen 400 milyon tl keloğlan ürün satışımı yapacaktın bu projeksiyonda
  trt de reytingi düşük olabilir ,birde digitürke baksınlar cailloumu keloğlan mı izleniyor.
  malesef bu caillou dünya markası bütün çocuklar keloğlan yerine bunu izliyor . (uyuzunda teki he )
 • trt'yi fetöcülerin çiftliği yapıp sonra böyle sineğin yağını çıkarmaya çalışmak da enteresanmış.

  bir ara trt, stv'cilerin arka bahçesiydi. akp milletvekili fetöcü hakan şükür bizzat rte'den aldığı özel izinle trt'ye çıkardı, paraları cukkalardı. bunların hepsi rte'nin bir sözü ile gerçekleşen şeylerdi. haberde de yazıyor:

  http://www.hurriyet.com.tr/…rtalik-karisti-19600362