şükela:  tümü | bugün
  • zaman çarkı (the wheel of time) dünyasında bir şehirdir. bayrağı mavi zemin üzerine doğan bir güneştir. dünyanın omurgasının batısında, batı diyarlarının doğusunda yer alır. şehir iki kısma ayrılmaktadır. saraya yakın kısımda elbetteki soylular ve soylu kesim için hizmet veren ticarethaneler bulunmaktadır.
    şehir her hanedanın casusları ile kaynamaktadır. bir bakıma yılan çukurundan farksızdır. kaşınızı kaldırsanız, gözünüzü ard arda iki kez kırpsanız bundan iki kitaplık anlam çıkarabilirler. herkes birbirine karşı sürekli bir entrika çevirme telaşındadır. buna da "daes daemar" yani evler oyunu denir. cairhien'de doğup büyüyen her soylu anne sütü ile beraber bu çetrefilli entrika çevirme oyununun eğitimini alır.
  • robert jordan'ın the wheel of time serisinde aynı isimle bir başkenti olan ülke. geri kalan toplumlara göre çok daha kısa boylulardır. lamon damodred'in avendoraldera'ı kestirip kendine taht yaptırması sonrasında aieller tarafından yemin bozanlar olarak anılmışlardır. ülkenin tam adı al'cair'rahienallen.

    --- spoiler ---

    ülkeyi yöneten son iki kraldan olan lamon damodred aieller, galldrian su riatin rie ise thom merrilin tarafından öldürülmüştür. ülke ilk olarak aiel savaşı sırasında sonradan ise rand'ı reddeden shaidolar tarafından işgal edilmiştir. şu anda rand'ın atamış olduğu ve güneş tahtına elayne oturana kadar ülkeyi yönetmekle görevli dobraine taborwin yönetmektedir. rand'ın açtığı ilk akademi de buradadır.

    --- spoiler ---