şükela:  tümü | bugün
 • çakan bey olarak da bilinir. çakabey 1000 yıllarında bizansa esir düşer ama orada saygı görüp yüksek mevkilere getirilir. ancak çaka bey bizanstaki taht kavgalarından da yararlanarak izmir bölgesine geçer ve rum yerleşikler arasından kendine önemli bir deniz gücü kurar. istanbul'u almaktır amacı ve bunn ancak denizden gerçekleşebileceğini düşünür. bu yolda baya bi ilerleme de gösterir. ege kıyılarını ve çanakale boğazını hükmü altına alır. peçeneklerle de anlaşarak durumunu güçlendirir. selçuklu sultan'ı kılıç arslan'a kızını verir ve onun desteğini de sağlar. ancak istanbul (konstantinapolis tabi o zamanlar) üzerine yürüyemeden, türk peçenekler bizans'ın yanına çektiği kuman türk beyleri tarafından yok edilir. daha sonra kılıç arslan'ı da kandıran bizanslılar, onun kendi kayınpederini öldürmesini sağlar ve çakabey efsanesi sona erer.
 • 11. yüzyılda izmir ve kıyılarına yerleşen ve burada beylik kuran türk denizcisi.
 • (bkz: çakabey)
 • izmiri bizanslılardan alan kumandandır..
 • çaka bey, selçuklu ordusunun gözüpek akıncı liderlerinden birisi olarak, türklerin savaşa savaşa batı’ya yönelik ilerleme sürecinde, 1078 yılında bizans’a esir düşmüş ve istanbul’a gönderilmiştir. çaka bey, istanbul’daki esaret döneminde deniz ve denizciliğe karşı tutku derecesinde bir ilgi duymaya başlamıştır.

  bizans imparatoru’nun 1081 yılında değişimi sebebiyle istanbul’daki karışıklıklardan yararlanarak kaçmayı başaran çaka bey, beyliğinin askerleri ile yeniden bir araya gelmiş; izmir, urla, çeşme ve foça’yı alarak bu bölgede, diğer türk beyliklerinden oldukça farklı yeni bir beylik kurmuştur. emir çaka bey, denizci kimliğini beyliğin tüm kurumlarına yansıtarak, türklerin, artık rakipleriyle denizlerde de kıyasıya mücadele edebilecek bir duruma gelmesini sağlamıştır.

  çaka bey, izmir’de o döneme göre modern sayılabilecek bir tersane yaptırmış ve tersane civarındaki bölgeyi deniz üs kompleksine dönüştürmüştür. bu aşamadan sonra gemi inşa faaliyetlerine geçilmiş; kürekli ve yelkenli gemilerden oluşan 50 parçalık ilk türk donanması 1081 yılında inşa edilmiştir. bu yıl, türk deniz kuvvetleri açısından son derece önemlidir. çünkü, 1081 yılı deniz kuvvetlerimizin kuruluş yılı olarak kabul edilmektedir. öncü denizcimiz emir çaka bey, 1081 yılında 50 parçadan oluşan ilk türk donanması ile ege’nin sıcak sularına yelken açmıştır. bu seyir sıradan bir seyir değil, tarihi şan ve şerefle dolu türk deniz kuvvetlerinin doğuşudur. bu seyir, 922 yıllık tarihi bir miras ve köklü bir geleneğe sahip olan türk deniz kuvvetlerinin akdeniz (ege denizi) ile kucaklaşması ve denizlerdeki rekabetin saygın bir oyuncusu olmasıdır. ilk türk donanması 1089 yılında midilli, 1090 yılında ise sakız adası’nı fethederek denizlerin dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır.

  türkler denizlerle tanışmış; onunla arasında gönül köprüsü kurmuştur. ancak, denizlerde dolaşmanın bir bedeli olmalıydı: 19 mayıs 1090 tarihinde karaburun ile sakız adası arasında kalan koyun adaları civarında çaka beyin donanması, bizans donanması ile karşılaştı. savaş kaçınılmazdı.

  çaka bey, istanbul’daki esaret günlerinden beri kendisini bu gün için hazırlamıştı: sınırsız bir uyum sağladığı denizin, insanın akıl ve yaratıcılığını harekete geçirdiğinin bilincindeydi. 17 çektiri ve 33 yelkenli olmak üzere toplam 50 savaş gemisinden oluşan donanmasını, seri taktik manevralarla ustalıkla sevk ve idare ediyor; düşmana en zayıf yerlerinden ard arda darbeler indiriyordu. bizans donanması ağır kayıplarla geri çekilmek zorunda kalmıştı.

  ilk türk deniz zaferi’ni, öncü denizci emir çaka bey sayesinde kazanan türkler, denizlere artık daha büyük bir umut ve güvenle bakmaya başlamışlardır. emir çaka bey, bu zaferinden sonra denizlerdeki kontrol sahasını genişletmiş ve donanması ile çanakkale önlerine kadar yaklaşmıştır. bizans’ın, emir çaka beyi durdurmak için kullandığı yöntem, tarihimizin çeşitli dönemlerinde ve hatta günümüzde de sık sık karşımıza çıkan, artık klasik olarak adlandırılabilecek bir nitelik taşıyordu: anadolu selçuklu sultanı i.kılıç arslan’ı kışkırtarak, ona karşı kullanmak.

  emir çaka beyin 1095 yılında zamansız ölümü, yükselen bir değer olan türk denizciliği’nin gelişim hızını yavaşlatmıştır. çaka bey sadece usta bir denizci komutan değil, aynı zamanda bir deniz düşünürü idi. çaka beyin ateşlediği denizci yaklaşımın ivmesini kaybetmesi belki de, istanbul’un fethi’ni 350 yıl gecikmeye uğratmıştır.

  http://www.dzkk.tsk.mil.tr/…ce/cumhuriyetoncesi.asp
 • çakabey ilk türk denizcisidir. türkler'i 1081 yılında denizle buluşturdu ve ilk deniz gücünü kurdu. mezarının çeşme'de olduğu kabul edilir.
 • 15 senedir bindiğim tarihi bir deniz otobüsü. bunun bir ilerisi kendimi bildim bileli bindiğim şehit caner gönyeli isimli ada vapurudur.
 • (bkz: izmir beyligi)
 • ido'nun deniz otobüslerinden birinin adı.
 • kuşadasında bir okul,,çakabey ilköğretim okulu
hesabın var mı? giriş yap