şükela:  tümü | bugün
  • daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu sloganını kesinlikle hak eden menemen. enfes bir tada sahiptir.
  • samsunlu olmama rağmen hala gidip tatmadığım için kendimden utandığım menemendir.

edit- gittim, yedim, geldim, bildiriyorum. bildiğimiz menemen işte olm.
  • çakallıdan her geçişimde mutlaka durup yediğim menemendir. güzergahım çakallı üzerinden geçiyorsa yemek planlarımı oraya göre yapar, zamanımı oraya göre ayarlarım. ha ordan geçerken karnım toksa, yinede yerim. son zamanlarda o mevkiideki menemen yapan işletmelerin sayıları artıp kalite düşse de, yine de çok iyi yapan yerler vardır.
  • uzun yolculukta bisküvit vb. yemekten artık kurumuş bünyelere ilaç gibi gelen, yine yanında çakallı ekmeği ile birlikte yiyenlere orgazmik dakikalar yaşatan efsane menemen.
  • özellikle uzun süren yolculuklarda mola verildiğinde tamamen açlık ve yol yorgunluğundan kaynaklanan bir ruh hali sonucu fantastik tad deneyimleri hissine kapılınabilen mekan. halbuki daha kısa mesafeden gidilip yorgun da değilseniz evde yaptığınız menemenden farksız olduğunu görür, anlarsınız. olayın sırrı yoldan gelmekte, aç olmakta efendim. bununla beraber ekmeklerinin tazeliği fena değil. menemen de gayet yenilebilir. yol üstünde su içine boca edilmiş kırmızı mercimekten mahsül az pişmiş çorba olduğu iddia edilen sıvıları içmek yerine pekala çakallıda mola verilip menemen yemek daha akıllıca bir seçim olur.
  • samsun çorum yolu üzerinde, aynı isimli mevkide yiyebileceğiniz farklı ama lezzetli menemen. efendim malum menemen deyince akla daha heterojen bir karışım resmi canlanıyor. çakallı menemeni ise tamamen homojen bir yapıya sahip. yine genel menemen algısının aksine yeşil biber içermiyor. içerisinde peynir, domates, salça(?) ve yumurta bolca tereyağı eşliğinde harmanlanıyor ve o özel karışım ortaya çıkıyor. yoğuna yakın kıvamı ile sadece ekmekle tüketilmeyi hak ediyor çakallı menemeni.*şayet yol o tarafa düşerse denenmeli.

yol üzerinde birçok alternatif var. birkaçını denemiş biri olarak mutlu menemeni tavsiye edebilirim. neredeyse hepsi salaş mekanlar zaten ama mutlu'nun arkasındaki balkondan tepe üzerine kurulmuş bir köy, ona kıvrıla kıvrıla uzanan ince bir yol ve karadeniz iklimi fonlu bir manzara seyrederken yiyebilirsiniz.
  • inanılmaz menemen. muhtar'ın yeri iyidir. köftesi de güzeldir.
  • inanılmaz bir tat. günde üç öğün yiyebilirim.

(bkz: menemenci alaattin/@osmangazi86)
  • iyidir, hoştur. sonuçta menemen, nolabilir ki diyenler için menemen tanımını değiştirecek bir deneyimdir. bu menemenin özelliği domatesinin kabuğunun soyulması, çekirdeklerinin alınması ve bol tereyağında pişirilip kaşar eritilmesidir. yanında gelen turşusu, pidesi, çayı da ikramıdır.