şükela:  tümü | bugün
  • ülkecek şikayetçi olduğumuz çoğu çarpıklığın aslında herkes tarafından kabul görmüş etik olmayan şeyleri uyanıklık-şark kurnazlığı-zeka adı altında çekinmeden yapması, bununla da kalmayıp toplumun büyük bir tarafından kabul görmesi ve yanına kar kalması durumuna sebebiyet veren zihniyet.

nereye gidersen git hep bir sabırsızlık ve empati eksikliği bulunuyor kültürümüzde. adam banka kuyruğunda, trafikte, devlet dairesinde vs ilk fırsatta kendine yapılmasını istemeyeceği bir çakallığı(piçlik) rahatça yapıp bundan mutlu olabiliyor. nasıl bir beyin yapınız var olm sizin? hayır yurtdışına gidip trene bedava binmenin yollarını zekilik diye burada anlatan orospu çocukları da var malesef. adam çalmayı övünerek anlatıyorsa ve ülkemizde çok garip karşılanmıyorsa kusura bakmayın ama başımıza gelen çoğu olayın ardı arkası bi 300-400 yıl kesilmez. çocuk yetiştirmeyi doğurtturup fiziksel olarak sağlıklı büyümesi olarak algılayan mentaliteden eğitimle kurtulmalı. hayır siz dürüst olayım hak yemeyeyim derken enayi pozisyonuna düşüyorsunuz ona yanıyorum. daha söylenecek çook şey var da yoruldum artık bu zihniyetin içinde mücadele vermekten.
  • çakallık bir zeka kategorisi olduğundan, kısmen haklı kısmen haksız olan türk zihniyetidir.

her çakallık bir zekadır, her zeka çakallık değildir. zeka'nın çok fazla yönü vardır, sayısal zeka vardır, mantıksal zeka vardır, duygusal zeka vardır, çakallık vardır hatta bu alanda ne kadar tür olduğu bilinmemektedir, muhtemelen zekanın çok yönlülüğü sonsuza yakınsamaktadır. bu nedenle çakal olmak da, iq'su yüksek olmak da o kategoride zekanızın yüksek olduğunu gösterse de, tek başına iq'su yüksek olan da, tek başına çakal olan da, tek başına eq'su yüksek olan da, genel toplamda "zeki"dir denilemez. örneğin iq'su çok yüksek olup da sosyal zekası gerizekalılık seviyesinde olduğu için hayatını idame ettirmekte zorlanan bir çok örnek vardır mesela.

bu nedenle "zekidir" ve "zeki değildir" yargılarının tümü varsayımsaldır. kanıtlanabilir değildir.
  • kesinlikle şark kurnazlığı ve günümüz rol modellerinin yarattığı bir sonuçtur...acı tarafı zekanın gerçekten şerefsizlikten geçtiğinin kanıksanmasıdır...yönetim kadrolarına bakın söz konusu yozlaşmayı rahatlıkla görebilirsiniz...