• istanbul'da oturuyorum. malum trafik sabahları ve akşamları işe gidip gelirken emniyet şeridine geçen çakarlı araçların sayısında dikkat çekici bir artış olduğunu gözlemliyorum. acil durumda müdahale etme görevi olanları saymıyorum. hepimiz ambulans, itfaiye ve polis araçlarının görevli olduklarında emniyet şeridinden geçeceklerini biliyoruz. ama el insaf ben 15 dakikada 100m dur kalk giderken 60 saniye içinde 18 araç emniyet şeridinden basıp geçti. yuh diyorum. hiç birinin çakarı birbirine benzemiyordu. renkleri biçimleri birbirinden farklıydı. polisin önünden geçip gittiler. çoğunun içinde tek şöför vardı. polis bir tanesini bile durdurup belge bilgi sormadı.

ey ahali bu nedir? bu işin boku çıkmamış mıdır? yani herkes çakar taktırıp emniyet şeridine geçebilir mi? bunun bir kanunu ölçüsü, kuralı, standardı yok mudur? bunlar devlet görevlileri ise halkın önüne geçme hakkını nereden kendilerinde görmektedirler?

bu çakarlıları durdurup kimsin diye soracak bir merci ne zaman olacak? ey vali, ey emniyet, ya siz sorun bunun hesabını, ya da bir gün vatandaş bu işi kendi eline alacak haberiniz olsun...
  • ancak bizim gibi muz cumhuriyetlerinde olan bir durumdur. kesinlikle görmemişlik yapmak için söylemiyorum. üç farklı kıtada birçok ülkede araba kullandım. bu olayı sadece ama sadece türkiye'de görüyorum.

görev başında olsun olmasın neredeyse bütün polis memurları emniyet şeridini kullanıyorlar. olur da bir trafik polisiyle karşılaşırlarsa "devrem kolay gelsin" demeleri yeterli çünkü.

onun dışında belediye işçisi, memuru, valisi, kaymakamı veya bu tip bir tanıdığı olan herkes emniyet şeridini kullanıyorlar. bakın dikkat edin içinde tek başına yolculuk yapan bir sürü makam şoförü dahi emniyet şeridinden gidiyorlar.

aynı zamanda taksiciler, servis şoförleri zaten emniyet şeridini normal şerit gibi kullanıyorlar.

e amına koyayım bu emniyet şeridi kime yasak o zaman kardeşim? bir tek azınlık kalmış sıradan insanlara mı yasak? bir tek kurallara uyup belki bir gün bizim ülkemiz de medeni bir ülke olur lan umuduyla yaşamak isteyen insanlara mı yasak?

siktiniz güzelim ülkenin anasını be siktiniz.
  • adi şerefsiz sayısındaki olağanüstü artış a da neredeyse denktir aynı zamanda.
  • 2020 yılında yeni devlet uygulamaları ile sayısı azalan çakarlı araçlarda 2021 yılında yaşanan artıştır.

günün her saatinde ama özellikle mesai saati giriş/çıkışlarında yine çakarlı araçların sayısı dikkat çekici derecede artmıştır. özellikle suv araçlardaki tepe lambaları aklıma süleyman soylu'nun "bir cip çakar takamaz. taktığı zaman alınacak. çünkü devletin üst kademesi cip kullanmıyor ki." açıklaması devletin sadece konuşmaktan ibaret bir işlev sergilediğini gözler önüne seriyor.

devletin söylediği ve yapamadığı diğer politikalara örnekler say say bitmiyor. kovid-19 döneminde kademeli mesai saati düzenlemesi, sokağa çıkma yasaklarının yeksenak bir şekilde uygulanmaması gibi en öne çıkan politikalar arasında bunu da gösterebiliriz.
  • yarısı sahte. bu millete bu çakarların kolaylık olduğunu öğretenlere yazıklar olsun...
  • amlarına koyayım çok ayıp ediyorlar.
  • sen bir de ankara ya gel. her yerde çakarlı araçlar. içinde çoluk çocuklar. saçma saçma tipler. yol vermesen inip dövecekler sanki. öyle bakışlar. dart durt korna yerine salakça sesler. kimsenin çevirip de kardeş ne ayaksın hani görev kağıdın diye sorduğunu da düşünmüyorum. o kadar çok var ki bürokrat, kesin birinin aracıdır diye kimse durduramıyor da araçları.
  • medeniyetsizlik göstergesi olan durumdur. siren yalnızca ambulans, itfaiye ve polis içindir.
hesabın var mı? giriş yap