şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ruby on rails benzeri php framework'ü.* php4 ve php5 ile sorunsuz çalışabilmekte. activerecord, mvc ve oo diye direttiğinden, hızlı bir şekilde web uygulamaları geliştirmek mümkün.

  http://www.cakephp.org/
 • php framework'leri arasında kanımca en güzeli, bir o kadar kötü bir dökümantasyonu olan framework. activerecord'u ve mvc'yi google groups'undaki pdf dosyasından, oop'u php.net'ten diğer ayrıntıları da irc kanalında öğrenebilirsiniz.
 • firefox add-ons sitesi bu frameworkle hazırlanmıştır.
 • kullanması çok kolaydır
  mvc yapısı kullanır (model- view- controller)
  model da veritabanı tablolarıyla ilişkileri kurarsınız (bir nevi hibernate(bkz: hibernate) gibi düşünün)
  view ekranda ne görüleceği kısımdır
  controller ise arka planda ne yaptığıdır diye özetleyebiliriz
 • oldukça kolay kullanılabilen bir web framework.
  http://cakeforge.org/top/mostactive.php adresinden bu framework ile yapılmış çalışmalar görülebilir. ben resimlerimi göstermek için cheesecake photoblog kullanıyorum. stabil, kullanışlı.

  teşekkürler cakephp, teşekkürler php.
 • (bkz: codeigniter)
 • incelemek için indirdiğimde kodları içinde @deprecated kelimesini aratınca 32 tane sonuç bulduğum framework. bahse konu fonksiyonların büyük bölümü 2.0 versiyonunda kaldırılacakmış. basics.php içinde yer alan ve kaldırılacak bazı fonksiyonlar :

  function a() {
  $args = func_get_args();
  return $args;
  }

  function e($text) {
  echo $text;
  }

  function low($str) {
  return strtolower($str);
  }

  anlamadığım şey, e(), low() gibi fonksiyonları tanımlamaya neden gerek duydukları zira ekstra bir iş yapmıyor bu fonksiyonlar. strtolower yerine low kullanarak daha hızlı proje geliştirilebileceğini idda eden varsa bilemiyorum tabi ki.
 • yavaşlığından ötürü çok şikayet edilen framework. find, findall gibi methodlar kullanılırken, model tarafında hasmany, hasone gibi tanımlamaların yapılmış olması bu yavaşlığın ana sebebidir. bunu çözmek için custom query kullanmak gerekiyor. custom query denilen olay ise cakephp'nin model sınıfından türeyen query() methodunun içerisine sorgu yazmaktan ibarettir. herhangi bir model sınıfının içerisinde şu şekilde kullanılabilir:

  $this->query("select * from sometable");

  edit: ağır saçmalamışım. neden bilmiyorum. bir sonraki entrye geçiniz.
 • yaklaşık 1,5 yıldır kullandığım şukela framework. cake size mvc kullanmanızı dikte ettirir. başka türlü kod yazarsanız çok zorlanırsınız. ilk başta buna direnen bünyeler zaman geçtikçe mvc'nin ne kadar mantıklı bir seçim olduğunu anlar ve conventionlara iyice uyum sağlar.

  son stable versiyonu 2.3.8'dir. v3 için milestonelar: https://cakephp.lighthouseapp.com/…tones/139708-300
  bu ayın sonunda san fransisco'da cakefest vardır: http://cakefest.org/

  hesapta google gruplarında veya kendi communitylerinde yardım alabiliyormuşsunuz ama bugüne kadar sorduğum hiçbir soruya cevap alamadım. bir sorunla karşılaştırsanız stackoverflow'a başvurunuz.

  (bkz: convention over configuration)
 • aynı controller actionından istediğiniz sayıda view dosyası render edebilirmi diye kendi kendime sorarken, tabi ya derken buldum kendimi. cake candır. mvc candır.